• bugünkü sözde tarihi imza ile bu muafiyeti kazanacağımız kuyruklu bir yalandır;

(bkz: #38881188)

aynı "türbanlı bacımın üstüne işediler" sözündeki gibi, insanların gözünün içine baka baka yalan söylüuorlar, hatırladın mı?
  • kimsenin kimseye karşılıksız bir şey vermediği bu dünyada bumuafiyetin de bir karşılığı olacaktır. gâvur tamam geç ama bu anlaşmanın imzalanması icin senin de ulken üstünden avrupa'ya gelen kacak göçmenleri geri alacağına dair anlaşma imzalaman gerekiyor diyor. başka bir deyişle bana gelen bütün kaçakları sana göndereceğim ve senin ulken kacak cennetine dönüşecek diyor. zaten suriyelilerden aliskinsiniz bakiverin ne olacak diyor. sana bu isin astarı yüzünden pahalıya gelecek diyor. fayda maliyet acısından düşünüldüğünde gereksiz bir durum.

hülâsası bu pantolonun üstünden görünen kısmı, bir de altı var ki şahane!!
  • dört sene önce yazmışız bunları. (bkz: geri kabul anlaşması/@trocero) bugün ne değişti diye bakmak lazım. türkiye kaynak ülkeleri garantilemeden bu anlaşmayı imzaladı. üç sene uygulamaya bakacak. eğer avrupadan sepetlenenleri alıyorsa tıpış tıpış, vizesiz seyahat başlayacak. bu arada vizeleri kaldırdık diye alayı vala yapılan tüm ülkelere vize koyacak, hem de kapıdan değil, elçilikten.
    peki bu dört yılda ne kazandık peki. beğenmezsek anlaşmayı iptal edermişiz. yahu dört yıl önce de ederdik.

vize kolaylığı konusu da pek matah değil. zaten kurumsal bir yerde uzuncadır çalışıyorsanız enaz bir yıl vize alıyorsunuz. dört-beş yıl schengenler görmeye başladım ben bu yıl. yeşillere zaten vize yok.

biri bana dört yılda neyi kazandık da bu anlaşmayı imzaladık konusunu anlatırsa çok mutlu olacağım. egemen bağış dün bir kanalda birşeyler dedi ama hiç bir şey anlamadım dediklerinden.
  • arkadaş güney sınırını açıp resmen kontrolsüz bırakıp ne idüğü belirsiz yüzbinlerce adamı içeri alan bir ülkenin ve bu gelen tiplere iğrenç oy hesaplarıyla vatandaşlık veren bir ülkenin avrupa'ya vizesiz gidebileceğine inanan ancak bir köthünün gılıyım olabilir.

ben hatırlıyorum tansu çiller zamanınıda da dev manşetler atılıyordu "avrupa birliğine girdik!!!" diye. halbuki girdiğimiz gümrük birliğiydi ve tek taraflıydı. aradan geçen on seneden fazla sürede hiçbir birliğe giremedik. bir ara dev sayaçlar koymuşlardı avrupa birliğine girmemize 123 gün 23 saat 65 dakika kaldı diye.

eskiden arap zihniyetiyle zor derdik de şu an araplar bile bizden daha çağdaş durumda sanırım. ülkeyi afganistan seviyesine çekip bir de millete 3,5 sene sonra vize kesin kalkıyor anlaşma imzalandı diye goygoy yapıyorlar ya.
  • avrupa da yasiyorum. hic reklam yapmayin buralarin vize mize kaldirmak gibi bir niyeti yok, multecileri kakalayacak yer ariyorlar. zaten daha once vermis olduklari haklardan cokta fazlasini veriyor degiller. yas tutarak imzalamamiz gereken, hatta imzalamamiz gereken anlasmayi kopurtup davul zurnayla imzalamaya gidenler cok degil bikac yil icerisinde ac karinlari senin cebinden doyururken ebenle tanisacaksin farkinda degilsin...
  • kendi vatandaşından yurt dışı çıkış haracı alan ve dunyanın en pahalı pasaportunu kakalayan bir devlet için olsa ne olur olmasa ne olur denilen antlaşmadır.
  • ab'de ikamet, egitim, calisma izni ve ticaret gibi konularda hicbir kolaylik getirmeyecegi icin ne boka yaradigini anlamadigim muafiyet. en iyi ihtimalle 3-5 coluk cocugun daha eyfel'e nazir fotograf cektirmesini saglar, zaten acliktan issizlikten surunen halkin aklina estikce avrupa yapabilme ihtimali komik finansal olarak.

vizyonu tam uyelik olan bir ulkenin dandik bir kisa sureli vize muafiyetini basari sanar hale gelmesi akp'ye yakisir bir durum olmus.
  • eğer dedikodular doğru ise vize muafiyeti değil uzun süreli vize gelecektir. en kısa süreli vize 1 yıl olacak vs. ayrıca türkiye tek taraflı olarak mülteci geri iade yasasını da kabul ediyor. seçim yatırımı yapalım derken göz çıkarmak bu olsa gerek.
  • - 2000 yili basinda türkiye ab'ye resmen aday oldu.
    - 2002 yilinda akp iktidara geldi.
    - 2005 yilinda da ab ile müzakereler resmen basladi.

yani türkiye'nin adaylik sürecinin 11 yilinda, müzakere sürecinin ise 8 yilinda akp tek basina iktidar.

bu süreden cok daha kisa süreler icinde diger aday ülkeler patir patir vize muafiyetine hatta üyelige gecerken, canim türkiyem
    - üyeligin lafini bile etmiyorum,
    - vize muafiyetinden vazgectim
    - vize kolayligini biraktim,
    - artan vize ücreti, artan belge istekleri ve ucaklarinin köpeklerle aranmasi ile bogusuyor.

eger akp 11 senede türkiye'yi ab'ye tam üye olarak sokmus olsa bunu normal karsilamak gerekirken, ala ala "belirli meslek gruplarina kiytirik bir vize kolayligini" basari gibi gösterip bunu oya cevirirse, o zmaan ne halin varsa gör canim türkiyem.
  • yeterli altyapı olmadığı için götümüze patlayacaktır. (bkz: yasadışı göç)

ha ama tabii ki önemli olan götümüz değil 30 mart seçimleridir.
hesabın var mı? giriş yap