şükela:  tümü | bugün
  • adalet terazisine bol bol ağırlık yükleyerek hukuk insanlığını ticaret erbabı olmaya çevirmiş avukat saçmalığıdır.

şimdi bunları dile getiriyorum diye işsiz bir avukat sırf uğraştırması adına hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. bulunsun, doğruları söylemekten yılmayacağız çünkü.

gelelim meseleye; sanki bir tek bu abilerin/ablaların vakitleri kıymetliymişçesine 2 soru sorduğunuzda ücret talep ediyorlar sizden... sebep? danışmanlıkmış. yol gösteriyormuş yani. böyle bir saçmalık olabilir mi? mesela buzdolabı alacaksın, gidiyorsun mağazaya. ortalama bir insan olarak dolaplar hakkında bilgin sınırlı. oradaki personel hepsinin özelliğini anlatıp yol gösteriyor size. kimi zaman da teşekkür edip, almadan çıkıyoruz. peki o neden danışmanlık ücreti istemiyor?

telefon ya da bilgisayar almaya gidiyoruz... yüzlerce çeşit model var. steve jops değiliz haliyle, satıcı kişiden bilgi alıyoruz. satıcı kişi 'ben sana tüm telefonun bilgilerini verdim bana para ödeyeceksin' mi diyor? hayır. alırsın ya da almazsın adam anlatıyor.

yani avukatlar da böyle anlatsa ve biz o hizmeti alıp almamaya karar versek olmaz mı? olmuyor; çünkü bu memlekette vakitleri değerli olan bir tek avukatlar (!) var. kıymetli vaktinden çalıyorsun yani, o yüzden danışmanlık ücreti istiyor senden paşam.

hukuk ticaret değildir, avukat arkadaşları sükunete davet ediyorum. barolar birliği'ni, adalet bakanlığı'nı, anayasa mahkemesi'ni ve aihm'i bu anlamsızlığı durdurmaya davet ediyorum.
  • o zaman avukata soracağını arçelik bayisindeki satış danışmanına sor.
  • avukatları şu hale düşürenler utansın!

https://www.youtube.com/watch?v=xwynmwpyxvy

avukat avukat dolaşıp, topladığınız beleş bilgileri bir araya getirip dava mı açıyorsunuz? ne ayaksınız?
  • o zaman kendi işlerinizi kendiniz görün arkadaşım. hukuk fakültesinden kolay mezun olunmuyor(du). sizin danışmanlık diyerek küçümsediğiniz konu avukatın bunca yıllık bilgi, birikim, çalışma ve tecrübesinin eseri.

"yani avukatlar da böyle anlatsa ve biz o hizmeti alıp almamaya karar versek olmaz mı? olmuyor; çünkü bu memlekette vakitleri değerli olan bir tek avukatlar (!) var. kıymetli vaktinden çalıyorsun yani, o yüzden danışmanlık ücreti istiyor senden paşa" diyerek hizmeti sadece dava almaya indirgemiş oluyorsunuz. oysa danışmanlık da bal gibi bir hizmettir, bedeli vardır. avukata vekalet vermeyelim, danışma ücreti vermeyelim, davayı vermeyelim ama bedavaya danışalım sonra zaten kendi işimize bakarız mantığının çarpıklığı zaten ortada. ee adam sana zamanını verdi, yılların birikimi sonucu ortaya çıkan teorik ve pratik olmak üzere mesleki tecrübesini verdi. ee hani nerede bunun karşılığı?

uygulamada da birçok avukat danışma ücretini almıyor. alanlar da muhtemelen kendini ispatlamış, tecrübeli hukukçulardır. onlar da seçilen değil seçen avukatlardır. yani şartlarını beğenmiyorsanız dışarıda birçok avukat var, illa birini bulursunuz.
  • bu ulkede birine isin dussede resmi yada gayri resmi rusvet istemese yok oyle birsey.
  • vakitleri kıymetliymişcesine olduğundan değil, kıymetli olduğundan ve hal hatır sorduğundan değil mesleğiyle ilgili bilgi sorduğundan olan durumdur. o zaman aç kanun kitabını oku ve uygula. ne de olsa memleketimiz şeffaf bir "hukuk" devleti, yasalar bütün yurttaşlara açık. internetten ilgili yasayı, yargıtay kararlarını açıp sular seller gibi okuyup anlayabilirsiniz. paran da cebinde kalır.
  • olm ne boş adamlarsınız.
    şu başlık şaka olmalı, başka açıklaması yok.

iki broşür okuyup satacağı ürünü ezberleyen teknosa satış elemanıyla, yıllarca üniversite okuyup sürekli değişen yasaları, kararnameleri,içtihatları takip eden adamı karşılaştırmak nedir ya.

benzer karşılaştırma yapacaksan yazılım mühendisi ile karşılaştır ve git profesyonel anlamda birşeyler danış, bak bakalım para alıyor mu almıyor mu...

saçmalık değil, normal olan ve olması gerekendir.

he davadan komisyon alma tartışması vardı geçenlerde, bak o çakallık, ama bu gayet normal.
  • eğer o buzdolabı bayiisindeki satış görevlisi maaşını mağaza sahibinden almıyor olsaydı doğru olabilecek önermeydi.
  • uzun zamandır benim de aklımı kurcalayan, keyfimi kaçıran durumdur.

hukuki meseleleri gidip satış danışmanına sor diyerek geçiştirilmemesi gerekiyor.

satış danışmanı denk bir örnek değil ama emlakçı, doktor, mühendis gibi örnekler denk olabilir.
    emlakçıya girdiğiniz vakit bi çay ısmarlar size, çeşitli bilgiler verir. ev almasanız da bilgi alabilirsiniz. oradan yol geçecektir, buraya park yapılacaktır vs.

mimarlık bürosundan bir taslak istersiniz, alır boş bir kağıda beş dakikada taslak çizer, para istemez. işi ona verirseniz pararı o zaman ödersiniz.

kendi muayenehanesinde çalışan diş doktoruna dişinizle ilgili bir şeyler danıştığınızda size akıl verir. tedavi uygularsa para da alır. ama ayaküstü bakıp da bir şeyler anlatmışsa para istemez.

bir marangoz da aynıdır. dolap yaptırmak istiyorsunuz ama fiyat belli değil. adam gelir evinize ölçü alır, fiyat biçer, fiyatı beğenmezseniz işi vermezsiniz.

hukukçu ayrı.
    hukukçu size o iki kelimeyi söylerse, aç kalır, kimse davasına baktırmaz sanıyor olacak ki böyle bir şey çıkartmış.

hakkını arayan vatandaşa yardımı çok görmeyiniz.

onca yol okumuşmuş da bilmem ne...
    herkes okuyor.
    danıştığınız vakit yardım da ediyor.
    ne demek onca bilgi onca tecrübe?..
    bilgiyle tecrübe bir tek avukatta mı var?

ekleme: verdiğim örneklere bizzat şahitlik etmişimdir.

ekleme: mesaj atıp bir tartışma ortamı yaratıp, tartışmanın en hareketli yerinde "sen sus işini yap" gibi gerizekalı şeyler söyleyip de kendinizi haklı çıkarmayın. fikir beyan edecekseniz efendi gibi yapın bu işi. konuşma özgürlüğümü sen kimsin de kısıtlıyorsun?
    zaten bu haksızsın diyerek mesaj atıp uzuuuun uzun laf anlatanlara hep ayar olmuşumdur.
  • o beyaz eşya mağazasındaki adama sorduğun sorular için, adam senelerce üniversitede eğitim almıyor, sabahlara kadar ders çalışıp yorulup uykusuz kalıp asosyal olup çıkmıyor. asgari ücretle veya maximum 2017 asgari ücrete kıyasla 1600-1700 lira paraya çalışıyor, ayrıca çoğu lise mezunu. 3 buzdolabının özelliğini o adama değil bana sorsan bende söylerim sana, evime yeni aldım bir çoğunu araştırdım 1 hafta kadar zamanımı aldı, özelliklerini kıyaslayıp karar vermem.

şimdi sende 1 haftada tüm hukuk fakültesi kitaplarını oku bitir tüm konulara hakim ol ve vatandaşlara ücretsiz yardımcı ol, hukukçulara örnek ol.