1567 entry daha
  • melezlikten dolayi kizlari asiri guzel, rahatliktan dolayi kiyafetleri cok acik olan ulkedir.
    bizim kisimizda onlarin yaz fotograflarini gormek insanin icini kisin soguk gecelerinde guzel isitir.
  • vatandas oldugumdan beri ilk kez oy kullandigim (diger secimi vatandaslik beklerken kacirmistim) ve oy verdigim partinin kazandigi fantastik ulke.

yeni bakanlar kim, yeni hukumet nasil olacak cok merak ediyorum. zira bu secimde liberal parti bir cok koltugunu yesiller partisine ve bagimsiz adaylara karsi kaybetti. bu durum su anda daha dengeli bir parlemento kurulmasina yarayacak. yani ne isci partisi ne baska bir parti istedigi gibi at kosturamayacak ki bu cok iyi.

avustralya'da alttan gelen, politik bir gence nesil varmis. sanirim liberaller genc nesli oldukca apolitik ve vurdum duymaz sandilar veya ciddiye almadilar.
    kadin haklari, doga ve hayvan haklari bu secimin altin noktlariydi.

scomo istifa konusmasi yaparken guluyordum, oyle salak salak. neden? cunku adil secim oldu ve secimle gitti. gule gule yavrum gulel gule.

bu sabah isci partisi genel lideri anthony albanese yeni pm olarak yenim etti ve yeni hukumetin iki kilit noktasina kadinlari getirdi. sanirim bu kadin karsiti olan liberallere acik bir mesajdi. yemin ediyorum gozlerim dolu dolu izledim.
  • hayatimda ilk kez bir seciminde oy verdigim ulke.

6 ay once sorsalar, isci partisinden sasmam; derdim. ardindan bir makale okudum (linkini asagiya birakacagim) ve isci partisi ile liberaller'in (su anki koalisyon hukumeti) politikalari arasinda cok fark olmadigini gordum.

ayrica benim inandigim degerlerle daha cok uyusan politikalara sahip "the greens" ilgimi cekiyordu. peki bu politikalar neydi?

- kiraci veya ev sahibi olmanin kolaylastirilmasi (affordable housing),
    - medicare(genel saglik sigortasi)'e zihinsel saglik (psikolog) ve disci elementlerinin eklenmesi,
    - bagimsiz bir anti-yolsuzluk komitesinin kurulmasi ve defterleri incelemesi (yalan yok, isci partisi de buna ok'di),
    - daha fazla komur madeni acilmamasi ve komur madenlerinin yavas yavas, iscileri magdur etmeyecek sekilde kapatilmasi,
    - ve en onemli madde, milyarderlere yuzde 7 civari vergi getirilmesi. boylece buyuk sirket, futbol kulubu falan demeden bam gum indireceklerdi cekici milletin kafasina.

bonus: siginmacilara daha iyi sartlar saglanmasi (bu pek sikimde degil ama yine de ekleyeyim)

ben bastim greens'e, ardindan labor falan oyle gectik gittik.

ve enteresan bir sonuc cikti.

oy orani resmen yuzde 1.9'dan yuzde 12-13 bandina firladi partinin.
    hala isci partisi lider, fakat boyle bi parlamentoda (bir cok bagimsizin vs oldugu) greens'in de yuzde 12-13 bandinda oyu olmasi muazzam bir sonuc, gelecege umutla bakmami sagliyor.

iste o makale!1111birbir

https://www.theguardian.com/…-wont-review-jobseeker

ek: ben yine telegram linkimizi birakayim da, siyaset miyaset konusmak isteyen; dogu perincek'i clive palmer'a benzeten arkadaslar bi' seslenir.

http://t.me/bazilarikoalasever

hadi iyi haftalar
  • son secimler insanlarin analitik dusunebildigini gosterdi. queensland gibi bir eyalatte greens ve bagimsizlar mp cikardilar ki oralar en muhafazakar yerler. ınsan bunu gorunce ulkemizdeki secmen kalitesine uzuluyor ve anliyor ki ulke neden bu halde.
  • 2022 mayis secimleri ile reklamci scottie * hukumetinin devrildigi ulke.

bilhassa son donemdeki ekonomik, toplumsal sarsintilar mevcut iktidara elbette tepki dogurmustu. (bkz: newton'un üçüncü yasası)
    covid-19 salgin sureclerindeki beceriksizlikler, tuketici enflasyonunun ziplamasi, ev fiyatlarinin cildirmasi, faizlerin tirmanisa gecmesi, orman yanginlari, sel felaketleri, politik kulislerden tasan tecavuz & taciz skandallari, dis politikadaki (bilhassa fransa, cin ve trump ile) gerginlikler... bittabii liberal & muhafazakar iktidarlarin alisildik utanmaz, yuzsuz, omurgasiz tavirlari... (bkz: teflon coated)

esyanin tabiati geregi, tepkilerin odagindaki hukumet asinip yiprandi.
    aslinda gectigimiz secimlerde (bkz: 2019) iktidardan dusmeleri beklenmisti. lakinki, ozellikle murdoch medyasinin (bkz: rupert murdoch) korku tellallığı, algı yönetimi, dezenformasyon alaninda ders kitaplarina girebilecek cabalari ile, bir de basiretsiz ana-muhalefet partisi yonediminin* (secimi kazandik) rehaveti ile neredeyse son saniye üçlüğüyle bir donem daha iktidar olmuslardi.

yine esyanin tabiati, reklamci scottie'nin (ve muavini halis mankafa barnaby joyce'un -bolsonaro'nun queensland subesi- ) 2019'dan bu yana foyalari git gide dokuldu. yine son ana kadar murdoch medyasinin gaziyla yelkenlerini sisirdiler. "muhalefet iki koyun gudemez, ekonomiyi batiracaklar, cin komunist partisi'nin emrine girecekler, kuzey kore'ye donecegiz, cevrecilerin gaziyla issiz kalacaksiniz" diye diye kitlelere korku pompaladilar. melodik reklam muzikleriyle filan kuvvetli kampanya yaptilar. ayak dirediler. ama yemedi.

neticede, hukumet secimi agir bir yenilgiyle kaybetti. (son baktigim rakamlara gore) bazilari cantada keklik gorulen 16 vekillik gitti. oylari yuzde 5.7 eksildi.
    buna karsin ana-muhalefet net bir secim zaferi yasamadi. anthony albanese yeni basbakan olarak bugun yemin etti. 2019'a gore 7 vekillik arttirdilar. ama iktidarin goctugu secimde, oylarinda kucuk (yuzde 0.5) eksilme var. tek basina iktidar olup olamayacaklari daha belli degil (76 vekillik gerek, su an 74'deler, ihtimaller ortada). hulasa, buyuk resime bakinca onlar da kaybetti.

secimlerin bir diger kaybedeni (buna iyi guldum) belki cem uzan'a benzetebilecegimiz clive palmer oldu. buyuk kentlerde koseyi bucagi dev panolarla doldurup, saglam para yakmisti reklama propagandaya. z-kusagini yakalayabilecek sloganlar bulmustu. sosyal medyayi etkin kullandi. asi karsitligindan oy devsirmeye milyonlarca insana kisa mesaj atip "buyuk partiler sizi satti, covid yok asilar yalan, hakkinizi biz savunacaz" filan demisti.
    cogu medya / sosyal medya balonu gibi, pek cok trol babasi gibi o da secime basi dik girip babayi aldi.

secimin kazanani bagimsizlar oldu. biraz da yesiller.
    buhran donemlerinde uclardaki gorusler toplumda karsilik bulabiliyor. devrim, yahut karsi-devrim ihtimal olabiliyor. bugun de hele ki yesillerin avustralya tarihi icin epeyce sivri gorulen, sol temayuldeki vaatleri karsilik buldu. daha farkli uclardaki, bagimsiz adaylar, irkcilar dahil, husn-u kabul gordu.

bundan sonraki surec yine (gorece) calkantili olacaktir.
    secilen hukumetin, mevcut gundemle, yigilmis sorunlarla, kendi yapisal arizalariyla isi kolay olmaz. hele tek baslarina hukumet kuramazlarsa, evvelki isci partisi - azinlik iktidarlari gibi, iki - uc vekil icin olmadik vaatler verip topal kalacaklar. (su an icin 76 vekillik alamazlarsa, disariya cok bulasmadan yesillerle ortaklik kurabilirler gozukuyor)
    yandas medya, liberal trol ordusu, murdoch'in pavali kopekleri, en ufak tokezlemede, ek vergide, ekonomik yavaslama sinyalinde vesair ortaligi (evvelden yaptiklari uzere) yangin yerine cevirecektir.

yine, sukur ki bir yere kadar burjuva demokrasisi var da rezilligin, ahlaksizligin seviyesi oluyor. kaybeden (kilisede aglayarak poz keserek vesair de olsa) alip ceketini gidiyor. yitirdigi secimden sonra koltuktan kalkmamazlik etmiyor. gorulmemis yetkileri kullanmaya zorlayip koltuguna yapismiyor. secimleri iptal ettirmeye calismiyor. sokaklari kan golune cevirecek gerilimi beslemiyor. her hafta bir bomba patlayip da ellerini ovusturmuyor. 76 vekilligi bize verin, bu is huzur icinde cozulsun demiyor. fuze attiririz, tank sokariz, ucak dusururuz, cikarma yapariz filan savas senaryolarina girmiyor. bunlarrr kiliseleri ahira cevirdi demiyor. isci partisi'nin zamaninda ekmek karneyleydi, elektrik yoktu, hastane yoktu demiyor. bay albanese biliyorsunuz hem katolik, hem italyan filan demiyor.

yine de hakkimizda hayirlisi...
    (bkz: du bakali n'olecak)
  • akıllarda tek bir soru vizeler ne zaman çıkacak?

2 ayı geçti hala vize bekliyorum. işe girsem giremiyorum. girmesem cepten yiyorum. seçimlerde yapıldı umarım artık hızlı bir şekilde sonuçlanır.
  • genel ve eyalet seçimlerinde sağladıkları erken oy kullanmadan yararlanıp, vatandaşlık görevinizi her türlü şekilde yerine getirmenizi kolaylaştıran bir sistemleri var. bir kaç arkadaşım posta yolu ile oy kullandı ben de erken oy kullanma hakkımı kullanıp seçim günü uzun kuyruklarda beklemedim. daha önce eyalet seçiminde oy kullanmıştım ama federal seçimde ilk defa kullandım. hem seçime olan ilgi hem de seçim sonuçları çok güzel bir tablo çizdi diyebilirim. bağımsızlarin liberallere karşı üstünlük sağladığı bölgelerin olması da ayrı bir güzellikti. seçim sonuçlarından genel olarak mutlu ve umutluyum bu ülkenin geleceği için. darısı canım türkiye'min başına.
  • yer yüzünün bittiği nokta, nullarbor uçurumları.
265 entry daha
hesabın var mı? giriş yap