• sırrı bugün çözülmüştür, kutular içindeki milyon dolarlarla rıza sarraf'tan hediye olarak gönderilmektedir.

(bkz: ayakkabı kutularının sırrı)
  • paralel yapının algı operasyonunda kullanmaya çalıştığı obje.
  • akp'li vekillerin ve ailelerinin vazgeçemediği eşya.

(bkz: #44920547)
  • tüm dünya çapında aslında ayakkabılarımızı koymamız için işletmeciden bize verilen fakat ülkemde farklı amaçlar içinde kullanılan kutu, kutucuk.
  • bankaya yatirmaya ya usendigim yada unuttugum 3000 liraya yakin parami pasaport, evrak vb. esyalarimi tiktigim ayakkabi kutusuna koymus bulundum. ilginctir bu kutuyu her actigimda para karsima cikinca icten ice bir seviniyorum ne bileyim hosuma gidiyor.

ben 3000tl gibi bir parayla, kicik kirik ayakkabi kutusunda karsilasinca bu denli seviniyorken, milyonlar saklayan adami simdi az biraz anladim galiba.

tanim: para saklanabilen kutu.
  • son yıllarda türkçede anlam aşınmasına uğramış bir kutu.
  • akp’nin yolsuzluk yapıp yapmadığı konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. ama bu “ayakkabı kutusu” meselesinde yabancı kaynaklı algı operasyonu kokusu alıyorum.

türklerde ayakkabı kutusunda para saklamak diye yerleşmiş bir anlayış yoktur. memelerin ortasında para saklanır, kesede altın saklanır, ama ayakkabı kutusunda para saklamak diye yerleşik bir uygulama yoktur. halbuki amerika’da ayakkabı kutusunda para saklamak diye bir şey var. bizde genelde ayakkabılar dış kapıya yakın yerde bulundurulur. amerikalılar ise ayakkabılarını genelde yatak odalarında, giysileriyle beraber ve çoğu zaman kutuda saklarlar. muhtemelen, bu kutulardan hangisinde para olduğu ilk bakışta anlaşılamayacağı gerekçesiyle, yatak odasındaki gardropta bulunan ayakkabı kutularından birinde para saklamak yaygındır. filmlerde de görülür zaman zaman, limonata satan çocuğun ya da garaj satışı yapan kadının parayı ayakkabı kutusunda tuttuğu. türkiye’de ayakkabı kutusunda para toplayan pazarcı ben hiç görmedim.
    yani özeti, ecnebilerde ayakkabı kutusunda para saklamak diye bir şey var.
    bir dahaki operasyonda simge obje olarak ayakkabı kutusu yerine daha yerli bir obje, mesela zarf kullanılırsa daha anlamlı olur. zarf, rüşvet ve yolsuzluk denilince ayakkabı kutusundan daha anlamlı bir simge.
  • kutusunu atınca çok toz oluyor meret
  • bir döneme damga vurmus içi para dolu kutulardır.
hesabın var mı? giriş yap