şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk defa bir başlık açmanın mağrurluğuyla birlikte, merak ettiğim versustur. aydın olmak ve entellektüelliği ayıran nedir. birinde olup diğerinde olmayan özellikler, günümüz türkiyesi ve dünyasında nelerdir acayip merak etmekteyim.

  nereden çıktı peki bu. bütün akşam bir arkadaşımla bunu paylaştık biz. entellektüellik biraz daha keyif işiyken, aydınlık daha toplum için var olmak toplum yararına çalışmaktır gibi bir düşünce çıktı ortaya. ülkenin en çok tıklanıp etkileşim alınan web sitelerinin biri de bu tartışmanın cevabını bulabilmek adına gayet güzel bir adres olabilir bence.

  hakikaten nedir bu ikisini ayıranlar?

  edit: sanırım yanlış yazmışım, kusura bakmayın. düzelten abiler düzeltebilirse çok meteşekkir olacağım. bir de vallahi aklımdaydı yani yanlış mı yazdım acaba diye. öyleymiş sanırım.
 • (bkz: entelektüel)
 • etimolojik açıdan entelektüel, latince intellectus kelimesine dayanmaktadır. arapça münevver kelimesi de bu anlamda kullanılır.

  aydın, düşünür, münevver, entelektüel birbiri yerine kullanılabilir sözcüklerdir. illa bir fark aranıp iki kelimeyi ayrıştırmak, birbirinden farklıymış gibi göstermeye çalışmak algı operasyonudur. *