• insanlarin ayva yerken yasadiklari durum.
    ilk önce hiç birsey yoktur. yavas yavas bir huzursuzluk kaplar insani. bir gariplik.
    sonra etrafiniza bakinirsiniz nedensizce. elinizde bicak ve yarisi yenmis ayva
    size bakmaktadir sadece. anlamsizca bir dilim ayva daha soyar ve yemeye baslarsiniz.
    sonra içinizde sevgilinizden ayrilmisçasina bir his olusur. bir agri hissedersiniz. bu agri
    yada garip ve tarif edilemeyen his gitgide büyür. artaaaar ve artar. eldeki bicak ve ayva
    birakilir sakince ama sinirli ama hirçin bir tavirla. su veya herhangi sivi birsey arar gözler
    atrafta. yada suuuu suuuu diye bagirir o garip olmus agiz kekre yada buruk bir sesle.
    iste o an kalan son gücünüzle en yakin su kaynagina(mutfak, tuvalet, banyo, vazo, akvaryum)
    gidip hayatinizi kurtarmaniz gerektigi hissine kapilirsiniz birden.
    .
    sansliysaniz yani su bulduysaniz büyük, ama huzurlumu yoksa boktan bir aci oldugu bilmediginiz
    bir hisle oooh dersiniz ve nefes almaya devam edersiniz. sonra nedensizce o ayvanin, sizi
    öldürmek üzere olan ayvanin yanina gider ve,... ve bir dilim daha kesersiniz...
    nedensizce...
  • ayvayi yemek fiiliyatinin gercege donu$tugu andir.
  • ayva yiyen her cesur kişinin meydan okuduğu risktir bu... yüreği ayva sevgisiyle dolu savaşçı ayva dilimlerini birer birer ağzına atar. düşmanını tanımıştır. her kış ayva yiyorsa eğer bu kişi, nice badirelerden zamanında kurtulmuş, sayısız ayvayı hazmetmiştir. iyi çiğnemenin ayakta kalmak için en önemli taktik olduğunu bilir. hasmını tanır ve onu ciddiye alır. şakası yoktur bu işin... ayvayı yedikçe, evet o ağrı gelir oturur insanın böğrüne.. mühim olan paniğe kapılmamak, yutkunmaya çalışmak, tenimizde beliren mor rengi çok da ciddiye almadan çiğnemeye devam etmektir. sabır, emek, inat, metanet... ve meyve bittiğinde çöpüne bakarak insan derin düşüncelere dalar elinde olmadan.. yaşam ve ölüm arasındaki o ince çizgide bir köprü gibidir adeta ayva yemek... ayva, bu niteliğiyle yaşamın ne kadar kıymetli ve de güzel olduğunu hatırlatan pek önemli bir meyvedir.
  • bir arkadaşımın başka bir insanın yaşadını iddia ettiği durum..söz konusu olay hamamda gerçekleşmiş..hamamda ayva yemek..bu da ayrı bir durum tabii..her neyse..
  • yutakta tıkanıp kalan ayvanın ennihayetinde oradan kurtulup aşağıya doğru indiği an, önce midenizin biraz üstünde sanki isviçre çakısı yutmuşsunuz gibi bir acı ve ardından ayvanın mideye kavuşmasıyla tatlı bir rahatlama hissedersiniz. tüm bu meşakkatli deneyime değen şukela bir meyvedir kendisi. dün ben bizzat, gece 2'de yatağımdan kalkıp yedim mesela.

bu arada boğulma meselesiyle ilgili olarak:

(bkz: #21101359)
  • ayvayı yerken yanımda sürekli bir bardak su bulundurarak asgari seviyeye düşürdüğüm risk.
  • eğer ki böyle bir problem ile karşılaşmak istemiyorsanız ayvayı tuz ile (bazı arkaşların aklına o iğrenç espiri gelecektir ki yapmıyorum tuz ile diyorum) yiyin tüketin. ne alaka diyecek olursanız bilemiyorum ama şu olabilir tuz serpildiğinde hücrelerden suyu dışarıya yöneltmekte (bi ara osmos turgor basıncı neyim görmüş idik onlardan biri de hangisi bilemiyorum) belki yerken daha sulu olarak tüketmemizi sağlayabilir.
  • çok nadiren yememe rağmen yaşayacakmış gibi hissettiğim durum. küçüklüğümden beri en kötü hıçkırık tutar. bunu bilmeme rağmen her sene bir kere yerim. sonuçta ayva bu illa bir yararı vardır.*
  • yavaş ye önünden kaçıran mı var ? diye anne azarı ile sonuçlanacak eylemdir.
  • her ayva yediğimde yaşadığım korku.

(bkz: ayvayı yemek)
hesabın var mı? giriş yap