• ülkemizde 15 senedir kara delik gibi bütün enerjimizi emen ,büyük bir kutuplaşma, boş tartışma var . bu öyle bir sessiz, gürültüsüz kaos ki ,asıl tehlikeli boyutu da bu .çünkü insanlar topluma faydası olacak , bir şey üretecek ,asıl ilgi alanlarına, meziyetlerine yoğunlaşamıyorlar . direk planlı şekilde,gündemi belirlemek, dikkatleri dağıtmak adına, devletin tepesinden aşağıya doğru boca edilen , boş , gereksiz mevzular toplumun tamamını kuşatmış durumda .15 senedir ülke medyasına, siyasilerin ağzındaki laflara bir bakın allahaşkına, ne demek istediğimi anlarsınız. aslında a. sancar 'ın demek istediği ,bu kör tartışmadan, sinsi ,sessiz kaostan uzaklaşın, artı değer üretecek konulara yöneltin toplumun enerjisini ,demek istiyor . aziz hocanın belkide pas geçtiği , fark etmediği şey ,bunun mevcut siyasi hükümetin bilinçli bir program olduğu...
  • adam evrim var yada yok demiyor.

ülke hala 3.dünya ülkesi bir çok sorunu var ama siz bunu tartışıyorsunuz diyor.

bu başlık "aziz sançar'ın sigaranın insan geninde yarattığı tahribatı haritalandırması" şeklinde açılsa kimse sallamazdı.

ancak bu şekilde açılınca "mücahitler" ve "nobelli bilim adamlarını cebinden çıkartacak en çok bilen bilim adamları" akmış konuya.

bu ülkenin ateistinden de inananından da bir bok olmaz.
    (bkz: #68885734)
  • ilgili konuşmada özetle söylediği şey: " ben allah'a inanıyorum ve müslümanım. evrim olmuş ya da olmamış bu inandığım şeyi değiştirmiyor. türkiye'nin en büyük sorunu da kolayca halledilebilecek meseleleri büyütüp devlet meselesi haline getirmeleri. boşuna enerji kaybediliyor." şeklindedir. evrim yoktur vs gibi bir iddiada bulunmamış evrimle ilgili görüş belirtmemiş. "biz nelerle uğraşıyoruz siz hâlâ bunu tartışıyorsunuz. " demeye getirmiştir. çok da haklıdır. müslümanım allah'a inanıyorum ve evrimle bugünki yapıya kavuştuğumuza da inanıyorum. bu tanrının varlığını ya da yokluğunu ispat eden bir durum değil. kur'an'da da evrime ters düşen bir ayet yok. dünyanın milyarlarca yıl süreçte bugünki haline geldiğini söylüyorsak, insanların bugünki hali için de bir sürecin olmasında bir gariplik görmüyorum. bakın farkındaysanız hâlâ bunları tartışarak enerji kaybediyoruz. anlatılmak istenen şey de bu.
  • --- spoiler ---

konuya yazan herkes aziz sancar'i dinlemeden yorum yapmis.

--- spoiler---

adam aynen sunu diyor:
    "ben allah'a inaniyorum, evrim olmus olmamis fark etmez; isteyen inanir."

evrim var ya da yok demiyor. evrimle inancin bir arada olabilecegini senelerdir soyluyoruz. kendisi de bu minvalde konusmus.
  • kendisi cesitli makalelerinde evrim teorisinin cikarimlarini kullanir ve bunlari da acik bir sekilde belirtir*. siradan bir soruya biraz da beni ugrastirmayin tadinda verdigi yanittan fazla bir anlam cikarmayi tavsiye etmem.

*ornek vermek gerekirse photolyase proteinin prokaryotik canlilardan ekaryortik canlilara evriminden bahsettigi su makaleyi (figur 4c) ornek verebiliriz: http://science.sciencemag.org/…nt/354/6309/209.full

kaldi ki dna onarim mekanizmasi evrime dair onemli cikarimlarda bulunmamiza yardimci olmustur.

konuyu insanin kokeni duzeyinde tartismak istiyorsaniz kendisi dogrudan konunun uzmani olmadigi gibi bu konuda bir aciklama da yapmamis. ama molekuler alanda yaptigi calismalar evrim teorisinin bu konudaki bulgulari ile celismez ve destekleyicidir.
  • bilim dini yener. ve fakat bu bir bilim insanının inançlı olmasını engellemediği gibi bilimin yenildiğini de göstermez. bir bilgisayar mühendisi de bilim insanıdır ama inançlı olabilir. çünkü yaptığı bilimin din veya evrim ile ilgili hiç bir araştırması yoktur. kalkıp ben bilgisayar yüzünden inançsız veya ben bilgisayar yüzünden mümin! oldum demez. derse zaten salaktır. salaklık ayrıııı bilim insanı olmak ayrı şeyler.

bu sancar'ın nobel almasını sağlayan çalışmanın basit bir dil ile açıklaması. görüleceği üzere ne evrim ne de din ile ilgisi var.
    http://www.cnnturk.com/…ulu-kazandiran-calismasi-ne
  • bana kısaca; "tıraşı kesip şu dünyaya bir dikili ağaç bırakın, boş konuşa konuşa ağız ishali oldunuz, hala konuşmak dışında bir şey yapmıyorsunuz bre mal sürüsü" demek istiyormuş gibi gelen yorum.

haklı.
  • nobel bilimadamı ama herkes kendi işinde en iyidir bir bilimadamı kendi alanı olmayan seylerle ilgili ahkam kesmez kişiliği ve iş ahlakı ayrıca da araştırmacı yanı buna müsade etmez
  • hücre ve mutasyon üzerine bolca çalışan bir bilim insanının evrim teorisi üzerine kayıtsızlığı arşı aşıyorsa politik değildir o adam, yüzde yüz akp yandaşıdır. çünkü politika evrim teorisinin siyasi savunmasının karşısında anti-tez üretir, bu emmi bildiğin yan çizmiş.
  • aziz sancar'ın talihsiz açıklaması.

öncelikle dindar arkadaşlar, salyalarınızı bir toplayın çünkü konu düşündüğünüz gibi değil.

aziz sancar'ın araştırmalarına biraz göz gezdirip yabancı yayınlarını okursanız bir çok çalışmasının evrimle ilintili olduğunu bilirdiniz.

yaptığı açıklama gerçekten talihsiz olmuş çünkü evrim teorisini destekleyen bir bilim adamı olarak lafı gevelemiş.

türk televizyoncularına ve medyasına neden sevimli göstermeye çalıştıysa artık kendini...

kısacası sevgili dindar kardeşim; bu adam sapına kadar "evrimci"sizin deyiminizle

ama bir bilim adamına yakışmayacak bir ürkeklikle cevaplamış soruyu ve "aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık.." kıvamında bir açıklama yapmış.
hesabın var mı? giriş yap