• bugün stadın girişinde turnikelerde öğrendiğimiz durumdur. herhangi bir gerekçesi yok. pazartesi klübe soracakmışız. hem de haber bile verilmedi.

genç fenerbahçelilerin bulunduğu okul tarafı iptal edilmişti. oradan bahsetmiyorum. o ayrı hukuksuzluk ve keyfiyet. ayrı bir faşizm.

maraton üst tribünün bazı bloklarından bahsediyorum.

geçen maç sadece "ersun yanal oley" diye tezahürat yapan maraton üst h bloktaki kombineler (geçen hafta maça gelmeyenlerin kombineleri bile) iptal edilmiştir.

faşizmi ülkece donumuza kadar hissettiğimiz şu günlerde her ne kadar antrenmanlı da olsak babamızı izmir'den getirtip maça götürdüğümüz maçta maraton üst ile ilgili açıklama yapılmadığı için kapı önünde turnikede öğrenmemiz hoş olmadı.

aziz yıldırım'ın fenerbahçe'den soğutmadığı bir tek fenerbahçe taraftarı vardı. onun için de operasyona başlamış. biz de şimdi klübümüzle mahkemelik olunca klübü rahatça ele geçirebilir. istediği şekilde kullanabilir. istediği şekil nasıl bilmiyorum.
  • tayyip erdoğan'ın futboldaki yüzü.
  • 442 fenerbahçe taraftarının kombinelerinin iptal edilmesi olayıdır. aziz yıldırım diktatöryasının geldiği son noktayı gösterir.

bugün; çağlayanda, 12 mayısta gaz yiyen, silivri'de kendisini yalnız hissetmesin diye soğukta "afedersiniz" götü donarak dışarıda onun adını bağıran taraftarlara aziz yıldırım'ın sırtını dönüşünü herkesin görmesi gereken gündür.

bu dünya ölümlü dünya aziz bey. herkes gibi sen de öleceksin.
  • fıkra gibi bir olaydır. fıkra demişken,

padişah , kavuğunun altından kafasını kaşımış,
    - eeee! ne vergisi koyalım?, demiş...
    vezirler:
    - köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar!
    padişah,
    - tamam, demiş.
    aradan bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine:
    - nasıl, halk hayatından memnun mu? her hangi bir şikayet var mı?
    - hiç bir tepki yok sultanım!
    - iyi o zaman köprünün diğer tarafına da bir adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın!
    aradan bir süre geçmiş, padişah tekrar sormuş vezirlerine:
    - var mı halinden sikayet eden?
    - yok!
    halkının tepkisizliğine kızan padişah, gürlemiş:
    - köprülerin ortasına da birer adam koyun, gelip geçeni köprünün ortasında becersin!
    aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen padişah, çağırmış vezirlerini,
    -halkı dinleyelim hele bir, demiş.
    gitmişler halka, padişah sormuş:
    - halinizden memnun musunuz, var mı bir şikayetiniz?
    ses yok.
    padişah tekrar :
    -ulan demiş, taş üstünde taş omuz üstünde baş komam!!! var mı şikayeti olan hemen söylesin!
    diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:
    -padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..
    - eeee!, demiş padisah bir umutla... ne olmuş o köprünün ortasındaki adama?
    - akşamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız...
  • bu olayin en sasirtici olan kismi hic sasirtmamis olmasidir.
  • o stada bir şekilde girip aziz istifa diye bağırmayan fenerbahçeliyim diye gezinmesin ortalıkta. sevmesen bile inadına ersun diye bagir. nasıl kurtulacak bu takım bu adamdan.
  • insanların şaşırdığı, ihanete uğramış hissetmelerine neden olan hadise.

bu dostlara sorum şudur; ne bekliyordunuz ki?

bir yandan atatürk diye haykırıp belli bir kitlenin desteğini almaya çalışan diğer yandan hükümete "beni kurtarın" diye yalvaran adamın hakkaniyetli ve sağlıklı bir davranışta bulunmasını mı bekliyordunuz?
  • -yarın akşam maç yok.
    -ne maçı yok dalyarak.
    -maç yok.
    -hasiktir ulan.

özet geçtim.

aziz yıldırım'ı '2 kez istifa ettiğinde' 2 kez sokaklara çıkıp geri döndürenler şimdi üzülmüşler midir bilmiyorum ama bu yapılan türk futbolunun ne kadar laçka olduğunu gösteriyor. şu ülkede taraftarın küfür etmesini hiçbir şekilde engelleyemezsin. bir noktalama işareti olarak amına koyayım tadında hayat süren bir çok insan var. çıkın sokağa, bir yürüyüş yapın. ikili üçlü gruplar halinde gezen erkeklerin yanından geçin sadece, takip etmenize de gerek yok. o geçiş süresinde mutlaka bir 'amına koyim' duyacaksınız. küfürü engellemen için stada giren her insanın ağzını kapatman gerekir o zaman da tribünün özelliği kalmaz. koreografi yaptırmak için adam alıyorsan ayrı tabi.

bu olayda aziz yıldırım'ın şahsına hakaret var herhalde. kendisi de kartları iptal etmiş. iptal hoş görülecek bir durum değil. videoda gördük, 1.5 milyar para verdim diyor. geçen maçta okudum, burak yılmaz oyuna girdi, maç başı anlaşması var 25.000 euro'yu cebine koyacak diyordu bi arkadaş. bugünkü kurla 70.500 tl para yapar. (kendimden örnek vereyim, kıyaslayın, 2 sene izin kullanmadan çalışsam biriktirebileceğim para hiç yemeden 60.000 tl) üstelik burak yılmaz bu parayı alırken, onu izleyen milyonlar kendisine sövüyor. istanbulda yaşayan evli ve çocuk babası bir insan 1.5 milyar parayı kombine kart için verip tribünden takımını desteklemek istiyor. 20 dakika oyun için 70 milyar alan adamları izliyor, orası ayrı. maksat futbolcu değil, takımın başarısını istiyor. sen geliyorsun, bana küfür ettiler deyip kombineleri iptal ediyorsun ama bize 'kendini yere atan, hakeme atar yapan, futbolcu döven, rakibine 'fuck off' diyen adamları izletiyorsun. önce kendi bokunuzu temizleyin be abi. yeşil sahanın üstünde gezinen kişilere bakın. tekme tokat havalarda uçuşuyor, küfürler o biçim. birisi amına koduğumun çocuğu diyor, diğeri fuck off deyip küfür değil ki bu diyor.

değerli futbolcular isteyen üstüne alınsın, size ben para vereni öpeyim. 90 dakika koşacaksınız, yerlerde sürünmeyeceksiniz. türkiye kimin borusu öterse ama avrupa'da her maç elimize veriyorlar o nasıl olacak!!

passolig çıkardınız sahi, o ne oldu? engelledi mi küfürü? partizan maçında passolig geçerli miydi bilmiyorum ama emre belözoğlu'na çok kafiyeli küfür edildi. bunu kesin duymuşsunuzdur. lig maçı olsaydı cezayı yapıştırırdınız. gerçi fb maçında olmuş yine birşeyler, seyircisiz maç kapıdadır, gelir birazdan. passolig ile karaborsa biteceeeeeek, magandalar tribünden temizleneceeeeek. utanmadan da dediniz ki, takımlarımızı seviyorsak para harcamalıyız. adam resmen dedi bunu. ben takımımı seviyorum kardeşim, sizin gibi ---küfür sansürlendi---- insanları sevmiyorum, gözünü para bürümüş şahısları sevmiyorum. rekabetin ne olduğunu unutmuş insanları sevmiyorum.

bana sergen yalçın'ın getirin, rıza çalımbay'ı getirin, metin tekin'i getirin, feyyaz uçar'ı getirin, uğur tütüneker'i getirin, rıdvan dilmen'i getirin, aykut kocaman'ı getirin. boş mukaveleye imza atsınlar. kendisine layık görülen parayı alsınlar. 'rooooo, bono 1 milyon oz golor, goçonomoyorom' diyen uyumsuzlar gitsin.

passoliginiz çok iyiymiş. iyi para kaldırabildiniz mi bilmiyorum ama tribünleri bitirdiniz, futbol sevenleri nefret ettirdiniz. şimdi tribüne giden bir insan, hangi koltuğa oturacağına karar veremiyor, o kadar boş ki. bunların sorumlusu futbolu yönetenler, küfür eden taraftar değil. sen taraftarı stada sokmayarak problemi çözemezsin. yarın gelir, diğer tribünlerin kombinesini de iptal etmek zorunda kalırsın, gün gelir tribünleri yerinden sökersin. bu kadar benmerkezcilik olmaz. bu anlayışla nasıl yönettiniz yıllarca hayret bişey.

zurnanın zırt dediği yerden operasyona başlıyorlar. taraftarın ne suçu var kardeşim. önce yöneticiler olarak birbirinizle atışmayacaksınız. sonra bu olaylar taraftara yansıyor. fikret orman çıkmış 'hakem odası bıdı bıdı' sana ne be abi, bırak ne yapıyorsa yapsın. aziz yıldırım çıkıyor tvye, gs şöyleydi, böyleydi. sana ne yahu!

yöneticiler böyle karaktersiz olunca bu futbolcuya da yansıyor, taraftara da. yöneticileri düzelttik diyelim, futbolcular nasıl olacak! maçın 2. dakikasında pancara dönen suratıyla emre belözoğlu'nun agresifliğini, nefretini nasıl törpüleyeceksiniz. göz göre göre kendini yere atan futbolcuya ceza vermeyen hakemi nasıl eğiteceksiniz? her maç olur bu hareketler, her maçtan sonra da saatlerce tartışılır. futbolun nasıl gelişeceğini kimse tartışmaz. herkes aldığı paraya bakar, hay paranızı sikeyim sizin. sözde örnek aldığını avrupa futbolundaki rakiplerimiz bizi her maç tokatlar. dortmund maçında gördük, adamlar full tribünlere oynuyor. birkaç sene önce iflas etmişler, stadın yarısını satmışlar. ama yıllardır dolu tribünlere oynuyorlar. niye birbirlerine küfür etmiyorlar? bunun ardında çok sebep vardır. birincisi adamlar oraya eğlenmek için gidiyor.kazanırsa güzel, yenilirse de üzülür ama oynan futbol kalitesi önemlidir. adamlar ligde 15. sırada, istanbul'da tribünlerin yarısı boşken şampiyonumuzu 4leyip siktirolup gittiler. almanya'da da full tribünlere karşı da 4 tane attılar.

bencillik herşeyin sonunu getiriyor. senin atacağın golü, gol atacağın kaleyi, ayağına geçirdiğin kramponu sikeyim. siz bu zihniyetle bir bok olamazsınız. sonradan görme, aç insanlarsınız. paraya doyunca performansınız da düşüyor. siz bu işi eğlence olsun diye değil, parayı cebe indirmek için yapıyorsunuz. doyunca da oynamıyorsunuz. sonra performansı niye düştü, geçen sene canavar gibiydi. millet aç gezerken, 800 lirayla 4 kişi yaşamaya uğraşırken, o sahaya hakemi kandırmak için çıkan adama ömürlük para verirsen böyle olur. 33 yaşında jübile yaptıktan sonra da seni kimse hatırlamaz. 'aa hayrettin mi, onun amına koyim' derler, geçer giderler.

kurduğunuz düzeni sikeyim, bu düzende futbol izlemek bir eziyettir. kombine kartlarınızla origami falan oynayın. hep ben deyin bak en sonunda nasıl yalnız kalıyorsunuz. cefakar taraftarın cebindeki parayı söğüşlemeye devam edin bakın neler oluyor.

o kadar konuştuk yıldırım demirören demedik. pazar günümü daha fazla mahvedemem. şampiyonunu sikeyim türkiye.
  • (bkz: fenerbahçe türkiye'dir)

yönetim tarzı aynı en azından.
  • fenerbahçe'nin evlatlarını fenerbahçe'den ayırmak kimsenin haddi değildir.

ben gfbli değilim, hatta formalite dışında hiçbir taraftar grubuna üye değilim. ben 2 haftada bir bakırköy'den bir başına kalkıp maç izlemeye gelen bir taraftarım. her sezon ne kadar forma çıkarsa alıyorum, dergiye üyeyim, fenerium'dan mümkün olduğu kadar alışveriş yapıyorum. ben normal/herhangi/tarafsız bir fenerbahçeliyim. gfb'ye dahil olmadığım gibi çoğundan -özellikle de liderinden- hiç haz etmem.

ama fenerbahçe için savaşmış, canını/hayatını/parasını fenerbahçe yoluna koymuş adamları sırf muhalif diye ötekileştiremezsin aziz yıldırım. bu camianın desteği sana değil bulunduğun makama bunu bir türlü anlayamadın.

efsane olmayı beklerken silinir gidersin, anlayamazsın. kimse yetkisini/kudretini kullanarak bu renklere gönül vermiş taraftarı dışlayamaz. kimsenin öyle bi haddi yok. 25 milyon kişiyiz bu renklere gönül veren, sırf 1000i 2000i seni seçti diye mutlak iktidar değilsin, bu bahşedilmiş kut değil bir şey değil. fazladan 10000 liramız olsa biz de oy kullanır, başkanlığa yön verirdik.

fenerbahçe biziz ulan. biz ayakta tutuyoruz bu kulübü. başkanlar-topçular gelir geçer, biz hep burada olacağız. bulaştığın kirli siyasi oyunlar 3 yılımıza, milyonlarca liramıza mal oldu ve en önemlisi adımıza leke sürüldü. eyvallah dedik her şeye ama yeter. böyle olmaz. fenerbahçe halktır, halkın takımıdır. sen halk değilsin, halk biziz, güç biziz, kulübün özü biziz, kaynağı biziz. sen parası olan bir hiçsin.
hesabın var mı? giriş yap