• ağır psikopat bir anime. henüz bitirmiş olmasam da ilk beş bölüm beynimi hoplattı.
  • 2. bölüm izanami adlı karakter tarafından muhteşem bir şiirle açılıyor. çok etkilendim, zor buldum. arthur rimbaud a aitmiş. ayrıca baş karakterlerden genie de adını başka bir rimbaud şiirinden almış. japonların avrupa güzellemeleri muhteşem oluyor sanki avrupa'nın kaybettiği değerleri derin bir hayranlıkla yaşıyorlar. koloniyalizmin enterasan bir post-effecti gibi. daha araştırmak lazım bunu...

festival of endurance
    golden age

one of the voices
    always angelic
    - ıt is about me, -
    sharply expresses itself:

those thousand questions
    spreading their roots
    bring in the end,
    only drunkenness and madness;

understand this trick
    so gay, so easy:
    ıs is only wave, only flower,
    and that is your family!

then it sings. o
    so gay, so easy,
    and visible to the naked eye...
    - ı sing with it, -

understand this trick
    so gay, so easy:
    ıs is only wave, only flower,
    and that is your family!... etc...

and then a voice
    - how angelic it is! -
    ıt is about me,
    sharply expresses itself:

and sings at this moment
    like a sister to breath:
    with a german tone,
    but ardent and full:

the world is vicious;
    ıf that surprises you!
    live and leave to the fire
    dark misfortune.

o! pretty castle!
    how bright your life is!
    what age do you belong to,
    princely nature of our elder brother! etc...,

ı also sing:
    many sisters! voices
    not at all public!
    sourround me
    with chaste glory... etc...,

june 1872

- as translated by oliver bernard: arthur rimbaud, collected poems (1962)
  • fansub çevirisi, netflix çevirisinden daha iyi olan anime. ayrıca hoş da bir animedir, criminal severler için çok farklı bir taddır. tavsiye ederim
  • baş karakter genie, bildiğin la casa de papel'deki profesör.
  • gizem dozu fazla kaçmış fakat en nihayetine güzel ve doyurucu bir sonla biten netflix yapımı tek sezonluk, 12 bölümlük anime.

tavsiye ederim.

aslında olayın örüntüsü oldukça güzel, mantığa tam oturmuş durumda fakat süper güç, süper insan gibi fantastik öğelere girilmese gerçekliğe tamamen uyum sağlamış bir kurguyla döşense çok daha doyurucu ve tatmin edici, anlaşılır ve akıcı bir anime olabilirmiş. olaylar biraz karmaşık ilerlese de son birkaç bölümde toparlıyor. sanki biraz daha geçmişteki olayların açıklaması yapılsa daha iyi olacakmış gibi nasıl desem? seriyi bitirdikten sonra hoş bir tatla beraber "sanki gereğinden kısa olmuş" hissiyatı kalıyor.

--- spoiler ---
    deşifre olsa, yakalansa hatta ölse dahi kazanan karakter içerir.
    --- spoiler ---
  • imdb.com'da bir vatandaşın, hakkında adeta benim adıma yorum yaptığı seridir:

"eğer zaman geçirmek için bir şeylere ihtiyacınız varsa ve tüm anime klasiklerini izlediyseniz, sıkıntıdan kurtulmanıza belki yardımcı olabilir."

edit : ben yine de uyarayım; buna gelene kadar izleyecek birçok başarılı yapım bulabilirsiniz.
  • "acil durumlar sürecin bir parçasıdır. geçmişte acil durumları gerçekleşmeden önlemeye çalıştık.bu bizim hatamızdı ve bu yüzden başarısız olduk.sorunlar ve beklenmeyen olaylar kaçınılmaz ve zorunludur.onlarla başa çıkmak gerekir.çünkü her birinin bir amacı vardır. her zaman bizi bir şeye yönlendirirler."
  • ilk sezonu çok güzeldi, sürükleyiciliği bi hayli fazla anime ikinci sezonu çıkalı bir hafta oluyor iyi denk getirdim

edit: be allahsızlar 6 bölüm koymak nedir ya adam akıllı tam koyun ya da hiç çıkartmayın bekle dur şimdi en heyecanlı yerinde
  • a netflix original series title altında netflix'in bizlere sunduğu anime serisidir.

2 sezonuda izledim başlarda olay örgüsünü anlamak biraz zaman aldı, ne alaka nerden bağalanacak gibi sorular sordum kendime fakat ilk sezonun ortalarına doğru herşey birbirine bağlandı.

çizgisel olarak güzel duruyor.
    karakterler sağlam ve konuyu güzel bağlamışlar. açıkçası 1. sezon bittiğinde 2. sezonda ne anlatabilirler demiştim fakat bence 1. sezon kadar sağlam olmasa da 2. sezonda keyifliydi.

3. sezon çıksa izlenir mi ? bence evet izlenir.
    bir başyapıt değil fakat bence keyifli zaman geçirdim diyebiliriz.
  • ilk sezon için konuşacak olursam; ilk bölümlerindeki gizem ve atmosfer kesinlikle sonraki bölümlerde aynı tat ile devam etmiyor. bana kalırsa süper insanlar, tanrılar muhabbetleri yüzünden seri akıcılığını yitiriyor. genie'nin katille yüzleşmesi falan çok iyiydi ama geri kalanı için aynı şeyi söyleyemem maalesef. he izlenir mi izlenir ama çok önermem.

5.5/10
hesabın var mı? giriş yap