• bir muharrem ince açıklaması. tam hali:

--- spoiler ---

erdoğan ile kılıçdaroğlu ikinci tura kalırsa, ben istesem de bana verilen oyların tümünü kılıçdaroğlu'na taşıyamam. seçim riske girer. her durumda benim ikinci tura kalmam lazım
    --- spoiler ---

hahahaha. yani diyor ki kılıçdaroğlu erdoğan ince üçlüsünden inceye oy veren kitle ikinci turda erdoğan'a oy verecek.

ya da büyük bir kitle birinci turda ince aday olmazsa kılıçdaroğlu erdoğan ikilisinden erdoğan'ı seçecek. ama ince aday olursa aynı kitle inceyi seçecek. ne kadar mantıklı ya, çok doğru.

kaynak
  • doğru demiş. sizin anlamayadığınız muharrem ince'nin akp den alabileceği oyları kk alamayacak. akp ye oy veren kitle kk'ya oy vermez.

edit: konuyu saptırmayın. asıl mevzu akp'den artık memnun olmayanların oylarını alabilmek.
    sizi bu kadar kıvrandırıp her gün akla mantığa sığmayacak şekilde ince'ye saldırmanızın da nedeni ince'nin bunu başarabilecek olması.
    ince yıllardır akp'ye oy veren kesimden oy alacak.
    ama kk bunu başaracak kapasitede değil. hiç bir zaman da olmadı.
    kk hala üçün beşin hesabını yapıyor.

ince tüm kitlelere, tek başına ben buradayım diyor.
    ince'nin akp'den oy alacak olması akp'li olduğu anlamına gelmez.

tam tersi akp ye karşı duracak ve başarılı olacak insanın muharrem ince olduğu anlamına gelir.
    ince'ye sürekli aday olma diye sataşıyorsunuz ama asıl art niyetli olanlar sizlersiniz.
    kk yıllardır tayyip karşısında başarısız oldu ve olmaya devam edecek. atın şu pembe gözlüklerinizi ve gerçeğe bakın.
    kesin yapacak demiyorum ama başarma şansı kk"dan kat kat fazla.
    sürekli bu seçim önemli diyorsunuz ama asıl sizler seçimi ciddiye almayıp hala biat peşindesiniz.
    hala körü körüne bağlılık peşindesiniz.

edit 2: kk neden mi kazanamayacak? yarın 18 mart. çanakkale zaferi yıldönümü.
    çanakkale geçilmez değil mi?
    çanakkale bizim kırmızı çizgimiz değil mi?
    kk yarın yani 18 mart çanakkale zaferi yıldönümünde pkk'nın isyasi kolu olduğunu cümle alemin bildiği hdp ile görüşecek.

akp kitlesini küçümsediğiniz için yıllardır yenemiyorsunuz.
    o kitle yıllardır tayyibi başta tuttu.
    (kk da kalkan oldu ya neyse başka bir günün konusu)

o küçümsediğiniz kitle bu ülkenin geleceği üzerinde karar veren kitle.
    onlara cahiller şunlar bunlar diyerek hiç bir yere varamazsınız.
    yapmanız gereken o kitleyi yanınıza almak iken siz göstere göstere 18 mart'ta gidip hdp ile görüşürseniz o kitle size değil oy vermek görünce yüzünüze tükürür.
    muharrem ince çok akıllı bir adam ve bunların hepsini gördüğü için uğaşıyor. ve sizlere rağmen uğraşıyor.
    sizler de hala birlik ayağına yatıp adamın kuyusunu kazmaya çalışıyorsunuz. birlik ayağına akp lehine işler yapmaya devam ediyorsunuz.
    madem ince ile uğraşacak gücünüz var gidin kk'ya aday olma senin yüzünden kaybedeceğiz deyin.
    bunca olan bitene rağmen akp tekrar kazanırsa bu kk'nın en büyük zaferi olacaktır.
    (kk'nın yapmak istediği de bu)

2018 mevzusunu da geçiniz. 2018'den bu yana ve 6 şubat 2023'den bu yana köprünün altından çok sular aktı.

son edit: akıl var mantık var. akp'ye oy verecek adam neden akp duruken ince'ye oy versin. oylar gizli verilmiyor mu kardeşim? gider basar akp'ye. siz muhalif kelimesini çok yanlış anlıyorsunuz.

muhalif: bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olan, aykırı olan kimse.
    siyaset bazında alacak olursak muhalif akp karşlıtlığı için kullanıldığuı gibi kk karşıtlığı için de kullanılabilir. ince karşıtlığı için de kullanılabilir.
    akp'ye muhalif olan kk tarafında olacak diye bir şey yok. bir insan hepsine de muhalif olabilir.
    ha sizin demek istediğiniz ana muhalefet ise bu kk'dır. neden? son seçimde akp karşısında en çok oyu aldığı için ana muhalefet partisidir.
    bunun yanında iyi parti de muhaliftir, memleket partisi de muhaliftir, zafer partisi de muhaliftir. hdp de muhaliftir.
    muhalefet kavramını sadece akp karşıtlığı olarak kullanmak hatadır.

tekrar yazıyorum: muhalif: bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olan, aykırı olan kimse.

--- spoiler ---

kılıçdaroğlu ile ben kalırsam, ben kazanırım'

“bu seçimde birinci turu değil, ikinci turu düşünerek oy kullanmak lazım” diyen ince sözlerine şöyle devam etti:

“seçim ikinci tura kesin kalacak. diyelim ki erdoğan’la ben kaldım. kılıçdaroğlu’na verilen oylar bana gelir, ben kazanırım. kılıçdaroğlu ile ben kalırsam, yine ben kazanırım. erdoğan ile kılıçdaroğlu kalırsa, ben istesem de bana verilen oyların hepsini kılıçdaroğlu’na taşıyamam. seçim riske girer. her durumda ince’nin ikinci tura kalması lazım.”

--- spoiler ---
  • bilinçli aday işte. kendi seçmen kitlesini biliyor. biz de onu diyoruz ince ye oy verecek adam muhalif değil
  • (bkz: terlik lobisi)
  • yigidi oldur hakkini yeme. adam bu konuda hakli. zaten ince'ye oy veren, kilicdaroglu'na vermek istemedigi icin veriyor. ince dedi diye kilicdaroglu'na verecegi garanti degil. partiler/kisiler kendilerine verilen oyu ipotek edemez. karar yine secmenin olacak.
    acikladigi senaryolar ne yazik ki gercegi yansitmiyor. gonul isterdi ki erdogan ikinci tura kalmasin, ama en iyimser ankette bile erdogan %33'u geciyor. yani soru su aslinda, birinci turda ince olmasaydi kilicdaroglu'na verecek kac kisi olacakti? ikinci turda ince olmasa kilicdaroglu'na verecek kac kisi var?
  • siyaset dünyasının deniz baykal açığını kapatan son oy bölücü'nün açıklamasıdır.

bu seçimde muharrem ince'ye verilen her oy erdoğan iktidarının devamına verilen oydur.

edit: son bölücü'ye oy vereceklere çağrımdır; gidin erdoğan'a oy verin. böylesi daha mertçe. size yakışan budur.
  • bundan sonra zırvalamak kelimesini "incelemek" olarak değiştirelim. yine inceledi bugün. sıçmak da diyebilirsiniz. adam ta 2018'den beri akp'ye çalışıyor. *

t: bir düşünce
    edit: tanım eklendi.

tarihi edit: bugün adaylıktan çekilerek, büyük ve tarihi açıdan çok önemli bir iş yapmıştır.*
  • bana göre sayın ince şunu diyor;

--- spoiler ---
    bir kısmı recep tayyip erdoğan'ı artık desteklemek istemeyen, fakat kemal kılıçdaroğlu'na da oy vermeyecek olan seçmenden oluşan oylarım var. bu seçmen grubu, kılıçdaroğlu ve erdoğan arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığında, erdoğan'ı tercih edecektir.

oylarımın diğer kısmı ise, kemal kılıçdaroğlu'nu desteklemek istemeyen ancak kılıçdaroğlu ve erdoğan arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığında kılıçdaroğlu'nu tercih eden seçmenlerden oluşuyor.

yani seçimin ikinci tura kalması halinde ilk seçmen grubu erdoğan'a oy verecektir. ikinci grup ise ikinci turda kılıçdaroğlu'na oy verecektir.

eğer ben ilk turda aday olmazsam, kılıçdaroğlu doğrudan kazanacağı için, seçimi ikinci tura bırakarak erdoğan'a bir manevra alanı sağlayabilirim.
    --- spoiler ---

eğer böyle düşünmüyorsa şöyle düşünüyor olabilir;

ilk turda telefonum ve otobüsümle %36 oy alırım.
    cumhur ittifakı %43 alır.
    millet ittifakı %19 alır.
    sinan oğan %2 alır.

bu seneryoda türkiye'de her dört kişiden biri beni destekledi ve 2. tura erdoğan ve ben kaldım.
    tüm muhaliflerin toplam oyu ise %36+%2+%19 = %57'dir.

dolayısıyla yeni cumhurbaşkanı ben olacağım. erdoğan'ın kitlesinden oy almama bile gerek yok.
    ne diyebilirim ki, insan kendisi söz konusu olunca gerçekleri göremiyor heralde.
  • bu adamın 2. tura kalması durumundaki sonuç;

(bkz: adam kazandı)
    (bkz: #150372370)
  • "çünkü maliyeti kurtarmaz" diye devam edebilecek ifade.
    (bkz: muharrem ince için milyonlar harcandığı iddiası)
hesabın var mı? giriş yap