• sayesinde çok şey öğrendiğim youtuber dır kendileri. kanalında bolcana bilgi yüklenmesi sebebiyle beyin tramvası geçirebilirsiniz. umarım böyle bilgi verenler çoğalır
  • biraz once rastgele sorular baslikli videosuna denk geldigim youtuber.
    aha dedim, baris ozcani da kaybettik soru cevap yapmis. megersem yine bilginin selale olup aktigi harika bir video yayinlamis.
    takdir edilesi ve youtube coplugunde saglam yeri olan insandir.
  • youtube hala seviyor olmamı sağlayan bir kaç gerçek youtuberdan biri.
  • kendisi çok başarılı videolar çekedursun, takipçilerinin %90 ilgi manyağı çocuk kitlesinden oluşmasının ceremesini videolarının yorum kısımlarında çekmeye devam etmektedir. videosuna yapılan yorumlar konu ile ilgisiz olarak çocukların barış abilerine sırf yorumlarına kalp atsın diye yazdıkları boş övgü sözlerinden oluşmakta ve "beğeninde üstte kalsın/barış abi görsün" gibi yorumlar kendi videolarının güzel bir tartışma ortamından mahrum kalmasını sağlamakta. gül gibi videolar çıkıyor her hafta ve üzerine yapıcı bir tartışmanın döndüğü yok, ne kadar "yazık oldu" desem de durumun vehametini anlatmaya yetmiyor.

adamın adına subreddit kurup moderasyon işine girişesim var. ya da yaz tatilinin sonunu bekleyeceğiz ve veletler okullarındayken adamın videolarının altında o hak edilmiş dolu dolu tartışma ortamı birkaç saatliğine de olsa var olabilecek.

"okuldan izleyen tek ben miyim arkadaşlar siz de öyle yapıyorsanız beyenin" şeklindeki birkaç yorumu atlamamak gerek tabii ki. onlar kaçınılmaz.
  • kendisini youtube'da takip etmiyorum. burada hakkında yazılmış hiç bir entry veya yorumu okumadım. kimdir bilmiyorum. bir çok videosunu seyretmişimdir ama adını bile aklımda tutmamışım hiç. eğer bir konu hakkında bir şeyler arıyorsam ve o da bu konu hakkında bir yayın yapmışsa bazı seferler açıp dinlemişimdir.

şimdi benim bu adam hakkımda yorumuma gelirsek. bence güzel bir şey yapıyor. hep böyle devam etsin. zira zevk aldığı bir şeyi yaptığını düşünüyorum. kendisi bir akademisyen olmaya bilir ama bilgi akademisyenlerin tekelinde değildir. bilgi kimsenin tekelinde değildir. kaldı ki yayınlarında yaptığı sunumlarda da ben böyle biliyorum ya da şu kişi böyle der gibi doğru yaklaşımlar ile bilgiyi aktarıyor.

diğer bir yandan bu yaptığı yayınlar kendisinin öğrenme isteğini körüklüyor olmalı. yani bir amaç ekseninde daha çok bilgi için çabalıyor. bir video çekmek için yaptığı araştırma, okuduğu metin, makale sayısı. sadece o bilgiyi öğrenmek için okuduğundan daha fazla olmalı. çünkü bilgiyi öğrenmek ile o bilgiyi aktarmak aynı şey değildir.
  • yaptığı işin 100'de birini bile yapamayacak yeteneksizlerin bok attığı youtuber. sen de yap izleyelim ulan ballı dudaklı yarak
  • şu ana kadar izlediğim en bilgilendirici videosu bu oldu:
    this person doesn't exist! they never lived !
  • bir kaç yıl önce ilk gördüğümde bana "youtube'da böyle kaliteli işler de olabilirmiş" dedirten adam.
  • özünde derin manası olan fakat kahir ekseriyetin "boş iş" diye yaftaladığı işler, uzun yıllar daha "boş iş" diye anılmaya devam edecektir. çünkü zihinsel dönüşüm sanılandan fazla zaman ve gayrete ihtiyaç duyar. futbol maçı sonrası, elde çöp torbası ile tribün temizlemek bizlerin beynine "boş iş" diye kodlanmıştır örneğin... bu yüzden de japonları anlayamayız.

semtinizdeki çocuk parkına varıp, yerdeki çöpleri tek tek toplayıp çöpe atsanız, etraftaki insanlar size boş gözlerle bakacaktır. yapılan şey "genelin faydasına" olsa dahi onlar için manasızdır, gereksizdir. onlar asla bu tip bir zahmete girişmezler. "bana ne abi" derler...

vapur tuvaletini inanılmaz kirli vaziyette bulan adam, güç bela hacetini giderir de sifona katiyen dokunmaz. ben pis buldum, niye temiz bırakayım ki mantığı zihindeki şeytanı güdüler... manasız geliyor çünkü ona tek tuşla temizlik... pis buldun pis de bırak...

müthiş bir emek ve özveriyle, her hafta youtube'a video atan, bunun için neredeyse tüm hafta hazırlanan barış özcan için mehmet serdar kuzuloğlu şöyle demişti zamanında, "yahu iyi hoş da niye çekiyor, niye emek harcıyor bu kadar, inanın anlayabilmiş değilim."

bakın okumuş etmiş, görmüş geçirmiş münevverlerden biri dediğimiz kuzuloğlu bile, "genelin faydasına" olan bu tip bir çabayı manasız, anlamsız bulabiliyor. çünkü o, bu tip bir sunumu ancak ve ancak maddi menfaat temini ile yapar da ondan. ona göre şu yapılan, amiyane tabirle boş iştir.

ben okudum öğrendim, dur bunu başkalarına da aktarayım mantığının işlediği en hoş platformlardan biri de ekşi sözlüktür şüphesiz! hiçbir maddi menfaati olmadığı halde, yalnızca "genelin faydasına" diye metinler yazan muharrirler bize ne de çok şey öğretmiştir değil mi?

• immanuel tolstoyevski
    • maarri
    • duduklu tencere
    • justinianus
    • lacrima

her hafta video çekmenin ardında yatan çabayı, çektiği bir videoyla etraflıca nakleden barış özcan, "zinciri koparma" diskurunun manasını da güzelce aktarmıştı. izleyin bi... finali, şükran yollayarak yapalım derim. yurdum insanına iki şey öğretebilmek için cansiparane çalışan, bi taraflarını yırtan barış özcan'a kucak dolusu sevgiler, selamlar! güzel insansın, iyi insansın vesselam!
  • feto ile en ufak bir ilintisi olan yurttaşı tutup kulağından mahpushane damlarına tıkan siyasal muktedir, vaktiyle fetö'yle diz dize olan insanları devletin en yüksek makamlarında makam mansıp sahibi yapıp, korumaya kollamaya devam ederse, devlete ve adalete olan itimat sarsılır. nokta. bakın bunun adı çifte standarttır, bunun adı tiyatrodur...
hesabın var mı? giriş yap