• bilumum blog ve entry takipçilerinin takip etme nedenidir bu. bazen last.fm'de de o takibe devam edilip, şarkılardan anlamlar çıkartılır. alt anlamlar çıkarmaya inanan obsesif insanların bilgisayar başına geçtiğinde ilk yaptığı iştir hatta. kendimden biliyorum; evet.
  • kim tarafından ne ölçüde merak edildiği sorgulanabilir. zeus'un "pre-casanova" halinin, eskil yunan'ın kölelerinin umrunda olduğunu sanmıyorum mesela ben. kişilerin (edit: ya da ölümsüzlerin) özel yaşantıları, tarih boyunca hemen her zaman, belli bir güç ya da yetki kullanımını meşrulaştırmak üzere anlatılmıştır. çünkü kimin kimi düzdüğü, aynı zamanda, varislerin kimler olacağına da işaret eder.

halk hikayelerini dinleyiniz. orada anlatılan kişiler müşahhas değil, simgeseldir. "magazin"i bununla karıştırmayınız. aman.
  • (bkz: orta sınıf)
  • kendi isi olmayan veya varsa bile kendi isine bakamayan insan, baskasinin ozel hayatini kurcalar. o naapmis, bu ne yapmamis, oburu ne etmis...

dolayisiyla, bosbeles veya kendi isine bakamayan insanin yapacagi istir.
  • başkasından kasıt platonik olarak aşık olunan kişiyse, normaldir. çevresindeki kişiler aracılığıyla, yahut mümkünse bizzat kendisinden konuyla ilgili gelişmeler yakından takip edilir, fırsat kollanır` : yapılmaz mı`` : yapılır`
  • özellikle de küçük şehirlerde çok popüler bir aktivitedir.
  • biri bizi gözetliyor, gelinim olur musungibi sacma sapan tv-showlarının insanlara kattığı(!) bir duygu silsilesi. hede hödöyle birlikte olsa ne olur olmasa ne olur gibi kritik sorular sorma zamanidir artik.
  • herkeste bulunan bir temel dürtüdür. bu noktada ayrım yapmak için kıstas merak değil bu merakın nasıl yönlendirildiği ne amaca yöneldiğidir. dürtü olarak bakıldığında bir noktaya kadar tatmini gereklidir. ama kişi merak etmeye kendi iç dünyasından başlarsa bu dürtüyü en sağlıklı sekliyle kullanmış olur. kendi kimliğini bulamadan başkalarının özelinde zaman harcayanlar ise yaşamlarının merkezine başkalarının yaşamlarını koymak konumuna düşeceklerdir. oturup magazin programı izleyen iki kişi arasında temel fark budur. eve kapatılmış müjgan'la veya firar'daki ajunla aramdaki fark da budur. magazine duyduğum ihtiyacın onunkinden çok daha az olmasının sebebi de.
  • doğaldır da, benim sinirlerimi zıplatan tarafı edinilen bilgilerin dedikodu malzemesi olarak kullanılması. hayır bir yandan gurur da duyuyor insan demek ilginç bir insanmışım ki merak ediyorlar, araştırıyorlar diyor. diyor demesine de, gün gelip de iftiraya uğramak da var işin içinde. işte o zaman cinayet işleyenleri biraz olsun anlayabiliyor insan.
hesabın var mı? giriş yap