• çomarlıktır. davete gelen bir konuşmacıyı sırf başörtüsünden dolayı protesto etmek büyük terbiyesizliktir. gazi olma şartında terbiye ve görgü olmadığı için olabilir böyle şeyler.
  • terbiyesizlik, saygısızlık.
    gazi olmak başka, yobaz olmak başka.
    tarih bilgisi olan her insan bilir ki tüm savaşlarda başörtülü, başörtüsüz imkanı olan her kadın yardım etmiştir.
  • cumhuriyet değerlerine uygun bulmamışlar. atatürk kahraman kara fatmayı överken yozlaşmış solcuların kara fatma tabirini kullandıkları profil ile çelişmesi kadar ibretlik bir olaydır.
  • kendi hür iradelerini sonuna kadar kullanan kişilerdir.

söz konusu kadına yönelik saldırganca bir tutum, sözlü veya fiziksel bir saldırıda bulunulmuş mu? kadının görevini ifa etmesine yönelik kısıtlayıcı bir çaba içine girmişler mi? birilerini yönlendirip kadının alandan ayrılmasını sağlamışlar mı? hayır, hayır ve hayır. sadece alandan sessizce ayrılmışlar.

daha sonra neden ayrıldıkları sorgulandığında ise kadın hakkında aşağılayıcı, rencide edici tek bir ifade kullanmışlar mı? hayır. davet edildikleri törenden istedikleri zaman ayrılamayacaklarına dair bir kural mı var? onlar ayrıldı diye tören yarıda mı kesildi? hayır ve hayır.

eh, o halde davet edildikleri bir törenden çirkeflik yapmadan sadece sessiz sakin ayrılan kişileri, üstelik gazi unvanına sahip insanları nasıl terbiyesizlikle suçlayabiliyorsunuz?

ek: videodaki basın açıklamasında, alandan ayrılmadan önce ayrılış nedenlerini kaymakamlığa bildirdiklerini beyan etmişler. yani umursamazca ve öfkeyle çekip gitmemişler. bu noktayı da atlamayayım.
  • bir noktaya değinmek istiyorum tepkileri başörtüsüne değil, türbana dır. baş örtüsü bizim kültürümüzde olan kadınlarımızın iş yaparken, yemek yaparken kullandığı herhangi bir siyasi ve politik anlamı olmayan bir aksesuardır. ama türban bedeviliğin sembolüdür. bu aziz gazilerimiz cumhuriyetin kurulmasında ve gelişmesinde canlarını tehlikeye atarak kendi kültürümüzü bağımsız bir biçimde yaşamayı kendilerine farz edinmiş kişiler. siz şimdi tüm hayatını cephede geçiren insanların karşısına modern bir kadın yerine, bedevi çakması bir kadın çıkarırsanız bu gazilerimizin de tepki göstermesi gayet normal.

dikkatinizi tekrardan çekiyorum bu gazilerin yegane amacı vahhabi, bedevi kültüründen kendi halkını kurtarmaktır. bu bedevi ve vahhabi tarzı yaşam tarzı emperyalist ülkelerden daha tehlikelidir.
  • hangi tarafta savaşmışlarmışmış. senin dalağına tüküreyim orospu çocuğu. kaçınız gazi biliyosunuz lan ? arabın dinini değil. allah'ın islam'ını biliriz biz. öte göte hadis uyduran tarikatçı orospu çocuklarına kendinizi badeletmekten bilemediniz vatan namusunun ne olduğunu. başörtüsüne laf etmek değildir yapılan. burka giyip sunsa da kabulleneceksiniz anlaşılan. burası laik türkiye cumhuriyeti. kalkıp da arap modasını islami kıyafet zorunluluğuna getiremezsiniz. arap sevmekten bıkmadınız amk bıkmadınız. hele hele gazilerin kendi gününde böyle giyinip sunum yapmak art niyettir. arabın kıyafeti değil. türkün töresini bileceksiniz. satılmış köpekler sizi.
  • izmir foça da gaziler gününün sunuculuğu için türbanlı öğretmeni ( türbanlı demek hafif kalır türbanlı ve arap stili giyimli öğretmeni ) kim seçmiş önce onu bi bilelim.

izmir in dağında taşında mustafa kemal atatürk yazar. bazen bi kasabın dondurucusunun kapağının üstündedir bu isim ve imza bazen küçük bi dükkanda kasanın üstünde bazen bi evin balkonunda.

birileri dalga geçer gibi izmir de foça da gaziler günün sunuculuğunu arabistandan ışınlanmış havası veren bi öğretmene verirse başka kimse yokmuş gibi bu ülke için olduğu kadar atatürk ilke ve inkılaplarını korumak için gazi olduğunun bilincinde olan yaşca büyük gaziler de doğal olarak tepki verir.

onlar bu bilince sahip son nesil zaten merak etmeyin tatlı su islamcıları sizi.

bin kez yazdım yine yazıyorum : türban siyasi simge dir bu ülkede. ithal edilmiş siyasi simge .

amaan bırakın kılık kiyafete karışmayı dediğimiz için ülke bugün iran dan bi tık farklı ancak. geçin o geyiği.
  • normal bir bas örtme seklini protesto etselerdi rezillik oldugunu kabul edebilirdim, ancak kara carsafi animsatan siyah kiyafet bile tepki göstermeye yeterli. savasan köylü kadinin basini nasil örttügünü biliyoruz, siyasal islamcilarin örtüs sekliyle bir tutmak da ayri bir aptallik.

cumhuriyet kadini, cumhuriyet ögretmeni benim icin de bu degil. o kisinin sahip oldugu bilgi zaten bircok ögretmende bulunuyordur veya bulunmak zorundadir. konusmaciyi ona göre secebilirlerdi.
  • kurtulus savasinda mucadele eden kadınların giydiği yemeni ile modern siyasal islam sıkmabaşının aynı şey olduğunu iddia edenlerin beğenmediği gazilerdir.

şu hareketi dinci çomarlar yapmış olsaydı, konuşmacıyı kürsüden indirirlerdi. bunlar ise alanı terketmişler. kimse kimseyi konuşması bitene kadar dinlemek zorunda değil.
  • askerlik yapmayan, ülkenin iliklerini gezmeyen, geleneklerin isyanlarını bilmeyen, kendi tarihinin mücadelelerini bilmeyen insan, ülkenin cumhuriyete ve çağın yükselen değerlerine ne kadar ihtiyacı olduğunu zor anlar. bedelli boncuklar ve ev prensesleri olayı hala kişi hak ve özgürlüğü olarak değerlendirse de, takdir ettiğim dayılardır. gerici toplum mühendisliğine lanet olsun.
hesabın var mı? giriş yap