• battlestar galactica'nin yillar suren hizmet omrunun ardindan iskartaya cikip jilet fabrikasina satilisini anlatan dizi yapim.
  • pegasus'un lawful evil kaptanına cain isminin verilmesini gülünç bulsam da kaptanın yöntemlerini geçerli, tavrını tutarlı buluyorum. zira adama wisdom ile çalışırken cain charismaya yaslanıyor. büyük kaptan'ın bir hatası, kendi yanlış kararlarının ceremesini konu ile ilgisiz üçüncü kişilere çektirmesi olabilir, ama hata bir kere işlendikten sonra kaptan kendisini imha edemez zira kaptan cain'siz bir pegasus'un hayatta kalması mümkün olmaz. savaşın bir noktada, kaptan için, kişiselleşmesini ve bu noktadan itibaren kaptanın kendi yolundan kayıvermesini anlıyorum ama verilen kararlar hala kendi bağlamlarında geçerli nedenlere ve ihtiyaç duyulan sonuçlara sahipler. askerlik mesleğinin, onun yüksek bir yorumu olan subaylığın ve en sonunda bir millete önderlik etmenin -pegasus'un mensupları dünyalarını uzaydan silen an'ın özel niteliği vasıtası ile hemen bir millete dönüşmüştür zira milletler ikinci plana atılamayan mutlak ihtiyaçlar üzerinden kurulurlar- yüce değerleri, bazen bir hile ile "oluşun" arkasında dursalar da aslında hepsi, bütünleşik olarak "olmanın veya olmamanın" yani hayatta kalma ilminin öğrencileridir.

bu yüzden cain büyük bir asker kıymetli bir liderdir.
  • battlestar pegasus ve yönetimindeki amiral helena cain'in hayatta kalma mücadelelerini ele alacak olmasının yanı sıra 40 yıl önceki cylon savaşı'na da değineceği yönünde rivayetler dönen; kasım 2007'de sci fi channel'da yayımlanacak tv filmi.

bi de çok pis fena bi spoiler var ama yemiyo yazmak, şöyle diyelim, haşa tahmin mahmin eden çıkar gene de uyarımı koyayım..

--- spoiler ---

biri bir hemcinsi ile *fazla* yakınlaşacakmış. yok gerisi çıkmıyo, ben piç ettim siz etmeyin. ulan ne yaptım ben gene ya ?!

--- spoiler ---
  • bütün güzellikleri bir yana biz eski orjinal bsg fanatiklerine de şahane bir nostalji yasatmıs, viyuv viyuv eden orjinal saylonlularımıza kavusturmus enfes bsg prequeli...
  • gelmiş gecmiş en iyi televizyon dizisine daha cok baglanmamizi sağlayan şaheser.
  • helena cain'e dair empatimin artmasına sebep olmuştur.

--- spoiler ---

bu admiral cain orospusu* xo'sunu vurdu ya. işte orada o fusk mudur nedir yeni xo çekecekti silahı vuracaktı cain'i, komutayı ele alıp saçma sapan operasyondan geri çekecekti gemiyi. böylece bu psikopattan kurtulurdu pegasus.

bir de hala cain'i savunanlar var. ulan savaş manyağı karı bi boka yaramayan iki cylon gemisini vuracam diye bin tane insanı telef etti hala neyini savunuyorsunuz?

--- spoiler ---
  • battlestar galactica'yla kar$ila$madan once battlestar pegasus'un ba$indan gecenleri anlatacak olan 2 saatlik bsg 4. sezon oncesi ara bolumu.. 2008'de izleyecegiz gibi.
  • piyasada bulunan screener sürümü 87 dakikalık olan, asıl dvd ripinin 120 dakika olduğu belirtilen, bu yüzden piyasada dolanan sürümün şimdilik seyredilmemesi gereken dizi uzantısı filmdir*.
  • --- spoiler ---

kanımca en yi battlestar galactica bölümlerinden birisidir. özellikle kendra shaw rolünde oynayan stephanie jacobsen ve admiral cain rolünde michelle forbes iyi performanslar göstermişler. pegasus'un bir rastlantı üzerine karşılaştığı sivil filoyla ilgili sahnede kendra shaw'un takımıyla birlikte gemiye yürüyüşüne hayran oldum. son olarak admiral cain'den kendra shaw'a kendini toparla öğüdü ve bölümün isminin neden razor olduğunun cevabı:

"sometimes we have to leave people behind so that we can go on. so that we can continue to fight. sometimes we have to do things that we never thought we were capable of, if only to show the enemy our will. yesterday, you showed me that you're capable of setting aside your fear, setting aside your hesitation, and even your revulsion. every natural inhibition that, during battle, can mean the difference between life and death. when you can be this for as long as you have to be, then you're a razor. this war is forcing us all to become razors. because if we don't, we don't survive. and then we don't have the luxury of becoming simply human again. do you understand me?

--- spoiler ---
  • galactica ruhunu yaşatarak bize ara gazı veren güzelim tv filmi.
    herşey yine tam kararında ve yerli yerinde, eli yüzü düzgün, birbirine çok güzel bağlanan bir olaylar dizisini izliyoruz, çeşitli felsefik sorgulamalarla karşı karşıya geliyoruz, adama ailesinin yönetim konusunda ne kadar süper insanlar olduğunu anlıyoruz.

--- spoiler ---

pegasus'un ve cain'in geçirdiği evreleri, galactica ve adama'nın geçirdiği evrelerle karşılaştırma yapabilecek olmamız diziyi daha da kuvvetlendirmiş denebilir, zaten son kısımda adama da oğlu lee ile konuşurken bundan dem vurmakta.
    ayrıca adama'nın lee'ye "bir gemi nasıl idare edilir" konusunda verdiği dersler, örnekler ve görevler ona olan saygımızı bir kat daha arttırıyor.

cain garip bir karakter, kesinlikle kendi mantığı içerisinde tutarlı, razor'un ne olduğu konusunda verdiği dersi tüm eylemlerine yayarak bunu anlayabiliriz. savunmasını düşürdüğü tek alan duygusal ilişkisi olarak göze çarpıyor, kendra'nın number six ile yaptığı konuşmada bu bariz şekilde ortada. savunmasını düşürmeyi göze alabileceği tek alandan cain'e gelen saldırı, belki de ihanet, onun dengesini bozan olay oluyor.

final, alışılageldik şekilde bir bomba ile bitiyor, starbuck'ımızın insanlığı ölüme götüreceği söyleniyor, yine bir bilinemezliğin içine düşüyoruz böylece. galactica'da her zaman çok anlamlılık olduğu için bu denileni birebir olarak anlamak bizi hataya düşürebilir ama starbuck'un beklenildiği gibi kilit isim olacağı kesin gibi.

--- spoiler ---

müzikler biraz vasat kalsa da(özellikle 3. sezonun müthiş finalini dinledikten sonra) geri kalan her yönüyle tatminkar bir yapım ile karşı karşıyayız. hem cevaplayan hem de sorular soran ve 4. sezon için heyecanımızı bir üst noktaya taşıyan bir film razor.***

not: ayrıca, bu kesinlikle gülümsetti:

--- spoiler ---

saul tigh'tan daha sert bir xo bulmuşsun. *

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap