• bayat ekmeğin heba olmasını istemeyen, biz o bayat ekmekleri çöpe atarken o ekmeği bulamayanların, eğer çöpe atıp yemezsek o ekmeğin bizim arkamızdan ağlayacağını iddia eden annedir. şimdi buharla yumuşatma işlemi şöyle oluyor:

öncelikle bir tencereye biraz su koyuyoruz. üstüne metal makarna süzgecini koyuyoruz. üstüne de tencerenin kapağını kapatıp, ateşin üstüne koyuyoruz. yavaş yavaş kaynayan su, buhar vasıtasıyla ekmeği yumuşacık yapıyor. bayat ekmekten eser kalmıyor.

edit: iddia eden annedir diye tanımlayıp sanki kötülemişim gibi oldu ama alakası yok. candır o anne can.
  • bi ara da yumurtalı ekmek alternatifini denemesini tavsiye ettiğim anne.
  • her gün dünyaları ziyan eden, arsızlıkta ve değer bilmezlikte cem şat yapan bir ırk olduğumuzdan, şu küçücük eylemi ile bile ne yaptığını bilen insan evladı annedir.
  • bu işlemi ekmekleri demlenmekte olan pilav üzerine koyarak da gerçekleştirebilecek annedir. yalnız hem pilav hem ekmek yiyen ev ahalisi toparlak olur, ona göre...
  • en asil duygunun annesidir.

bu annenin eşi de bayat ekmeği kızartıp kullanıma sunan babadır.

ellerinden öperim.
  • oğlu/kızı daha küçükken, oyun oynarken düşüp dizini dirseğini kanattığında da yaraya üfleyerek yavrusunun acısını yumuşatan annedir.

anne annedir. değil bayat ekmek dağ olsa yumuşatır.

(bkz: ben annemi çok özledim)
  • o ekmek kimseye yetmez diye taze ekmek de almışsa,
    önce yumuşattığı ekmeği sofraya koyup "şunu bitirteyim" diye düşündüyse,
    gel gör ki yumuşattığı ekmek yettiyse...

ailesini en az 1-2 yıl sürecek bir kısır döngünün içine atmış tatlı kadındır.

öperim ellerinden.
  • bunun bayat ekmeği ıslatıp biraz da un ilave ederek yoğuranı, merdaneyle açıp sac ya da tavada lavaşını pişireni, içine peynir maydanoz sereni, dürüm yapanı vardır. onlar ki canımız ciğerimizdirler.
  • ekmeğe gereğinden fazla kutsallık veren annedir. tamam israf kötüdür ancak yanan gaz, temizlik için israf olan su ve deterjan da israfdır. harcanan emeği saymıyorum bile.
  • ayağının altı cennet kokar.
hesabın var mı? giriş yap