• evet bu bir gerçek. iki gündür metro başta olmak üzere üzere toplu taşıma kullanan yazarların dikkatini çekmiştir diye tahmin ediyorum. inanılmaz bir insan kalabalığı var. ve bu insanlar normalde görebileceğiniz toplu taşıma kullanıcısı profilden oldukça farklı. kurallara normalde de uyulmazken şimdi daha da ileri ve daha da sık kural ihlalleri yapılıyor. bir takım örnekler vereceğim ancak şunu belirtmeliyim ki; asla insanları ırk, mezhep, din ya da başka bir özelliğiyle değerlendirmiyorum, hepsini saygım var. vatandaş olsun göçmen olsun kimse için ayrımcılık yapmayı da doğru bulmuyorum. söyleyeceklerim sadece olumsuz davranışları yapan kişilerle ilgilidir.
    ancak toplu taşımaların kuralları var ve bunu sık kullanan insanlar fırça ata ata - fırça yiye yiye bir nebze aşama kaydetti. gözlemlerime gelecek olursak;
    örn 1. tramvay, istasyona girerken önüne atlayıp karşı perona geçmeler.
    örn 2. metroda, yürüyen merdivene binmeye korkan ve y. merdivenin sol tarafı kapatan yaşlı amcalar.
    örn 3. 10-15 kişilik suriyeli-pakistanlı mülteci grupların yüksek sesle konuşmaları ve birbirlerine el şakaları yaparak diğer yolcuları rahatsız etmeleri.
    örn 4. istasyonlarda arapça ve diğer farklı dillerde müzikler açıp halay çekmeler.
    örn 5. istasyonlarda sigara içmeler.
    örn 6. sonradan gelen insanların bekleyenlerin önüne geçmesi. ben sağlıklı halimle nezaketi elden bırakmamak adına yarım saate yakın istasyonda beklemek zorunda kaldım. engelli yolculara ise öncelik tanıyan kimse olmadı. güvenliğe engelli yolcunun binmesi için diğer yolcuların izin vermediklerini haber verdim, o yardımcı oldu sağolsun.

sonuç: (bkz: dini ve milli bayramlarda ücretsiz ulaşım)'ın hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. sembolik bile olsa ufak bir ücret alınmalı ki gereksiz kullanımın önüne geçilsin. eğer sözlükten fakir edebiyatı yapan olacaksa, gss testi verilerine göre bazı kişilere tüm zamanlar için ücretsiz ya da indirimli yolculuk imkanı tanınabilir bu ayrı bir konu.

edit: bugün eminönü istasyonunda sizin için 1 adet video çektim. gidip empati yapabilirsiniz
    https://streamable.com/ykc19
  • (bkz: halk plaja akın etti, vatandaş denize giremiyor)

o hesap olmuş biraz...

ben prensip olarak, toplumun gereken bilinç düzeyine ulaşması hâlinde toplu ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum. ancak şu hâlde toplumun geneli için ücretsiz ulaşıma karşıyım. her ne kadar bu ulaşım ağı bizim vergilerimizle yapılmış olsa dahi, toplu taşımanın suistimal edilmesini engellemek amacıyla simgesel bir ücret alınmalı. fakat bu simgesel ücret şimdiki gibi fahiş düzeylerde olmamalı, karşılanabilir olmalı.
  • kesinlikle katıldığım önerme.bu bedavacılıktan ne zaman vazgeçeceğiz? bir hizmet satın alıyorsun ve bunun bir bedeli var.verirsin o bedeli ve alırsın hizmetini, paran yoksa da talep etmessin o hizmeti.

en basitinden ben neden helikopter kiralama hizmeti talep etmiyorum? çünkü o maddi güce sahip değilim. dersen ki ulaşım özgürlüğü , anayasal hak falan filan, bayram dışı anayasa kullanım dışı mı derim ;)
  • ben her zman söylüyorum evet istanbulda ulaşım pahalı düşmesi lazım orada hem fikirim fakat bayramda seyran bedava yapılmasın rezaletten başka bsey değil olağan fiyatın yarısı olsun bayramda seyranda yeter abi
  • her zaman söylerim ulaşımın herkes için tamamen ücretsiz olduğu bir sistemi göz ardı edersek ulaşımın bayramda seyranda ücretsiz olması kesinlikle yanlış bir haraket. bu gibi şeyleri al + yaşlı polis öğretmen engelli vs ücretsiz kart sahiplerine de çok cüzi bir ücretlendirme yap elde edilen kazancı genel ulaşım ücretlendirmelerini ve problemlerini minimize etmek için kullan. sadece ücretsiz diye vasıtaya binmeyi bu ülkede engellemek için yeterli eğitim yok henüz
  • ah şu kibirleriniz neler söyletiyor size. bayram lan bu, otobüse para vermek sana çok gelmiyor olabilir ve emin ol sana da çok gelen şeyler var ve bu gibi şeyler ücretsiz olduğunda senden rahatsız olan insanlar var. biraz gerçekçi olun gençler, empati kurun. artistlik yapacaksan da bunu eylemle yap, otobüse binme, kapitalizm bu daha pahalısı illa var senin gibi insanlar için.
  • bir adet video ilk entry’ye eklenmiştir. izdiham bayramın 3. gününde de devam ediyor
  • (bkz: #90956727)
  • aslında ulaşımın ücretsizligi bayramla sınırlandırılamaz. ama halk doğru düzgün adam seçmeyi bilmediği için yüzde beş yüz zammı haketmektedir. (bkz: müstehak)
  • istanbul'da oturanlara verilecek özel istanbulkartlara bedava olmalı, turist olarak gelenlerin bedava gezmesi mantıksız.
hesabın var mı? giriş yap