şükela:  tümü | bugün
  • taşıma, kaldırma, istifleme, kürekleme, kazma ve benzeri işleri kol gücü ile kazma, kürek, el arabası ve sokak süpürgesi gibi basit işçilik aletlerini gerekli yerlerde kullanarak çalışan kişi.
  • (bkz: fahişe)
  • iş-kur'un iş ilanlarında kullandığı ve hangi tür eleman arandığını belirten terim.
  • değişen zaman içinde artık hak edilen değerlerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. bugün beden gücüyle çalışan insanlar, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok ciddi yıpranmalar yaşıyorlar. orta çağ'daki köle pazarında değiliz, eğer olmadığımızı düşünüyorsak yanılıyoruz, hala oradayız. hala insanlar köle gibi çalışıyor ancak karnını doyurmaktan biraz daha iyi şartlarda.

mutlaka rastlıyorsunuz; inşaatta çalışanlara, yük taşıyanlara, temizlik yapanlara, makinaya parça bağlayanlara, sırtında kömür ve un sırtlayanlara... bunun toplum içindeki psikolojik baskısı ve stresi çok ağır. insanlar bir yandan yemek yerken onların pisliğini canla başla ortadan kaldıranlar, mühendis kahve içerken kavurucu sıcakta harç yapanlar, mağazanın önünde vitrine bakanların yanında çöpleri toplayanlar ve çeşitli örnekleri.

hiç düşünüyor musunuz? çöplerinizi, yüklerinizi, barınaklarınızı, araç ve gereçlerinizi bu insanlar sayesinde idare edebiliyorsunuz. kimse, kimsenin ağız kokusunu çekmeye gelmedi dünyaya.

statü kazandıktan sonra ekonomik iyileşme de yaşıyoruz. doktor, avukat, kaymakam, vali, milletvekili vb. gibi rollerin statü mertebesi çok yüksek. hani dikkate alınır diye değil, şu dönemde hiçbirimizin umrunda değildir fakat beden işçileri minimum çift asgari ücretle çalışmalıdır ve iş koşullarına göre prim ile özel istirahatlar kazanmalıdır.

herkes okuyacak, herkes diplomalı olacak, herkes doktor, avukat, milletvekili olacak değil, bu sistem bunu istiyor. bu sistemde beden işçileri çok önemli faktör oynuyor. herkes doktor olmak isterse olamaz, herkes avukat olmak isterse olamaz, herkes başbakan da olamaz. o halde bu sistem kendine yakışanı yapsın, beden işçilerine üçüncü sınıf insan muamelesi yapmasın.

medeniyet işte budur, doktor ile temizlik görevlisinin arasındaki uçurumu azaltıp dağılımı yapmasıdır. insanlara, insan olduklarını hatırlatmasıdır. çok yazılmıştır, üzerinden geçilmiştir belki de ama unutulup sineye çekilecek bir mevzu değil bu, insanlar bencilliklerini bıraktıklarında kendilerine en büyük iyiliği yapacaktır.
  • masa işçisinden daha sağlıklı yaşadığını düşündüğüm insanlar.
    günde 4 saat metrobüs + 10 saat havasız ofis + mobbing çekince çok da bi sikim olunmuyor.
  • ofis insanlarındaki gereksiz stresi barındırmayan çalışma türü. hatta hiç üniversite okumayıp beden işçisi olsaydım çok daha mutlu bir hayatım olabilirdi diye düşünürüm. kalifeye bir mesleği olan beden işçisi ( sıvacı, boyacı, kaportacı, aşçı ) mesleğinde başarılı ise gayet güzel para kazanabiliyor. akşamları da yatağa girdiği zaman bedeni yorgun olduğu için rahat uyuyorlar diye tahmin ediyorum. sağlam bir vucut yorgunluğunun üstüne uyumak kadar güzel birşey olabilir mi ?