• bir haftadır yapılan bu kadar para verilir mi tandanslı algı çalışmları halk üzerinde karşılık bulamamış olacak ki bu sefer tablo çok ucuz sahte olabilir demeye başladılar. bakalım haftaya hangi moda geçecekler.
  • (bkz: ağlama melis)

ne kadar kötüsünüz yaw, yok bellini'nin değilmiş yok bilmemneymiş utanmasanız o resmi dedem yaptı çakmadır cehape zihniyetini kazıklamışlardır diyeceksiniz.

eğer ki o resmi imamoğlu değil uzun adam alsaydı şimdi ne methiyeler düzüyordunuz; hatta resim bellini'nin ama yaparken da vinci ile michelangelo yardım etti o kadar değerli bu kadar değerli diye methiyeler döşüyor olurdunuz.

allah kimseyi onursuzlukla sınamasın.
  • murat bardakçı oldukça akılcı bir şekilde açıklamıştır durumu.
    bellini'nin olup olmadığını öğrenmek neredeyse imkansız iken öte yandan gerçekten de bellini'nin yaptığı resmi müzayedeciler çok daha yüksek meblağlara çoktan kapatmış olurdu.

kuvvetle muhtemel ressam paşalardan birisi fatihi resmetmistir. portre gerçekten çok güzeldir, aynı portredeki diğer kişinin de kim olduğu kimse tarafında bilinmemektedir.

portrenin fatih sultan mehmet'e ait orijinal ve mahir ellerden cıkmış bir portre olması kâfidir.

sinan paşa yapmış olsun, bellini yapmış olsun. adam ihtimaller üzerinde ve tarih bilgisi doğrultusunda yorumluyor.

ne rezil, ne leş,ne şerefsiz insanlarsınız lan siz?
  • ön edit : sothebys sayfasındaki ifade şöyledir,
    "bu dikkat çekici çift portreyi yapan sanatçının, bellini'nin 1480'deki fatih portresi prototipini bildiğinden çok az şüphe edilebilir ama gentile bellini'nin atölyelerinden birinde eğitim görmüş olması kuvvetle muhtemeldir"
    "there can be little doubt that the author of this remarkable double portrait was aware of bellini’s prototype of 1480, and indeed it is quite possible that he may have been trained in gentile’s large workshop. "

böyle bir ihtimal yoktur diyemiyorum ama bu tablo sothebys firması tarafından kataloglanırken de birçok sanat profesörü tarafından incelenmiştir ve eser gentile bellini'nin olarak kataloglanmıştır(ön edit ile düzeltilmiştir). aynı zamanda gentile bellini'nin şimdi de satışta olduğu gibi daha önce de bu eserden ucuz fiyata satılan eserleri olmuştur.

ilgili eserin önceki müzayedelerden birinin katalog sayfası - sothebys

ek : aynı zamanda bu tartışma yeni bir tartışma da değildir. eserin gentile bellini'ye ait olmadığını savunanlar üstünde herhangi bir imza bulunmadığı ve bellini gibi bir ustanın eserini imzasız bırakmayacağını savunur. eserin bellini'ye ait olduğunu savunanlar ise diğer bütün kaynakların yanında, eserin uygulama teknikleri ve görünüş açısından bile national museum'daki eser ile birçok benzer noktası olduğunu savunur.

national museum - gentile bellini - the sultan mehmet ıı

edit : ekleme + ön edit
  • arkadaşlar itiraf ediyorum

tabloyu ben yaptım. murat bardakçı doğru söylüyor. kaynak: ıslak boyalarım.
  • ben gene de gidip parasını verip görücem.
  • eser bahse konu sanat galerileri tarafindan belliniye ait deniyorsa gecen hafta bile yapilmis olsa bile belliniye ait kabul edilir nokta

bu adamlar bu isin dunyada kabil edilmis otoriterileridir, onlarin dedigi kanundur. bardakci ya da burda atip tutan bizleri kim takar amk?
  • neyse en nihayetinde ucuza almış olduklarını kabul ettiler. o parayla kaç yetim doyururduk da diyebilirlerdi
  • arkadaş ne tabloymuş, yok pahalı yok ucuz. ülkemize bir değerimiz kazandırılmış işte. uzatmayın. bunu akp yapsaydı, niye aldık mı diyecektik?
hesabın var mı? giriş yap