• ya ne dinleyecektik dj ferdi özkan mı?
    büyük adamsın ferhat, umarım yaptığın güzel albüm yapacaklarının da teminatı olur. youtubeda denk geldim röportajlarına çok doğalsın hiç kasmıyorsun kendini yaşından ötürüdür diye düşünüyorum saygılısın efendisin büyük işler yaparsın umarım.
    katıldığı bir radyo programında albümümün adını ormanlar kanunu diye yanlış söyleyen radyocuyu bilerek düzeltmedin saygısızlık etmemek için, gözümüzden kaçmadı değil.

bu arada bok atanlara iki çift lafım var beğenmiyorsan dinleme kardeşim.
  • ilk kimlerdensin parçasını dinlediğimde bu ne amk..! diye tepki vermiştim sonrasında youtube röportajlarını izlediğimde bana çok samimi, gırgır, kafa bir kardeş gibi geldi. bu göz ile yeniden baktığımda şarkılarında güldüğümü eğlendiğimi hissediyorum özellikle "biladerim için" nakaratı kızım ile benim için baya gırgır mevzular yaptığımız eğlendiğimiz bir iş olmuş...
  • kliplerindeki wiskiler için dinlemeye çalıştığım trapci. trapin de ne olduğunu daha bu gün öğrendim ha, yoksa bi bok bildiğimden değil.
  • şahsen hoşlandığım kişiye en sevdiğin şarkıcı kim diye sorsan ve bana ben fero dese ayrılırdım.

adamın müziğinden değil kitlesinden nefret ediyorum.
  • benzini belli başlı yerlerden t-rap müziği de kellerden alabilirsiniz diyen kel rapperdir ayrıca parçasının birinde de(3-2-1) "protein (protein tozu)dışında da açlığımız yok diyerek kasli bad boyların bir türlü kabullenemdiği spor - protein tozu ilişkisini kabullendirirerek gönlümüzde yer edinmiştir. dinliyormuyum meraktan evet ama istemsizce kafa sallatma özelliği var fıtık varsa uzak durun.
  • şu an barselona'da, oldukça lüx bir mekanda biladerim için şarkısı çalan şarkıcıdır.

tanım: ben şok
  • ben hayatımda bu kadar zorlama kotu birsey dinlemedim adam zengin basmis parayi virali igrenc
  • 2018 ve 2019 senelerinin kendisine fazlasiyla yaradigi yeni nesil rapci.

diger turkce rap yapan arkadaslar gibi "biz boyleyiz moruk, sisteme karsi geliyoruz, yaptigimiz her sey asiri ciddi" kafasinda olmadigi icin kendisine saygi duyuyorum. lakin populer kulturun getirdigi bir baska isim oldugunu ve cok yuksek ihtimalle 2 seneye belirli bir cekirdek kitlesi disinda baska bir dinleyeni kalmayacagini da kabul etmek lazim.

sarkilarinda fazlasiyla "n word" kullanmasindan rahatsiz oldugumu da eklemek isterim ayrica. hatta daha da ileri gidip "real niggaz don't die" diye dovme yaptirmis. amacim duyar kasmak degil ama gercekten o kulturun icinde olmayan birinin bu triplere girmesi gulunc.
  • ön not: rap dinleyen biri değilim. ben fero dinleyen biri hiç değilim. birazdan devil's advocate'lık olarak nitelenebilecek şeyler yazacağım ama buradan kendisini savunduğum anlamı çıkmasın, belki cidden kötüdür. o kadar anlamıyorum rap işinden.

benim değinmek istediğim nokta heceleme mevzusu.

şimdi bu adamın vokallerinde kullandığı o hızlı hece geçişli tekniğe scotch snap deniyor. kaynağı -isimden de anlaşılabileceği gibi- iskoç folk müziği. fakat günümüz popüler amerikan müziğinde de oldukça yaygın. bu da tamamen ingilizcenin dil yapısı ve sözcük içi vurgu yerleşiminden kaynaklanıyor.

aslında her dil, o kültürün müziğini ciddi anlamda şekillendiriyor. bu amerikada organik bir şekilde popüler müziğe yanısıdığı için bu scotch snap tekniği ingilizce rap, r&b veya pop şarkılarında sırıtmıyor.

ben fero case'inde bu kadar tepki çekmesinin sebebi, türkçe'nin scotch snap'e uygun olmaması olabilir.

başta da dediğim gibi bunlar yarım yamalak dinlediğim bir iki şarkı baz alınarak söylenen şeyler. belki şarkıları kötü/iyi kılan başka unsurlar da vardır.

scotch snap hakkında güzel bir açıklama için şu videoyu şiddetle tavsiye ederim.
  • heceleyerek şarkımı söylenir lan? ben seni heceleyerek mi dinliyorum?...
hesabın var mı? giriş yap