şükela:  tümü | bugün
 • hepinizin bildiği gibi 7 haziran seçimleri öncesi siz sözlük yazarlarıyla bir araya gelmiş ve vaktimiz yettiğince sorularınızı cevaplamaya çalışmıştım. benim için oldukça verimli geçen bu buluşmanın ardından, siz gençler adına önemli olan birçok şeyin farkına vardım. örneğin, gss prim borçları... bu konuda parti olarak elbette çalışmalarımız vardı, ancak özgür, tuttuğunu koparan, heyecan dolu olması gereken siz gençlerimizin, gss prim borcu garabetiyle kafalarının ne kadar meşgul edildiğini sizden gelen onlarca soru sayesinde daha da kapsamlı ve yakın olarak bir kere daha gördüm. bazen gözümüzün önünde olan şeyleri bile fark edemeyebiliyoruz. sizin gibi parlak gençlerin farklı, aykırı fikirleri benim için çok önemli. ekşi sözlük, bu fikirlere en kolay ulaşabileceğimiz mecralardan biri. bu yüzden tekrar sizinle bir araya gelip seçim sonrasındaki çalışmalarımız için fikirlerinizi almak istiyorum.

  sevgilerimle,
  kemal kılıçdaroğlu

  edit: yanıtladığım soruları kolaylıkla takip edebilmeniz için buraya tıklayabilirsiniz.

  edit 2: kanıt
 • hoşgeldiniz sayın başkan,

  öncelikle şunu belirtmek istiyorum: demokrat bir siyasetçisiniz, bundan hiç şüphem yok.

  1 kasımda chp yine %25-27 arasında oy alırsa, bu benim gibi birçok cumhuriyet halk partili için başarılı bir sonuç sayılmacak.
  ve bu sizin başkanlığınızda, yanlış hatırlamıyorsam, başarısız 7. seçimimiz olacak. dediğim gibi %25-27 civarında bir oy alırsak
  partide seçime gitmeyi düşünüyor musunuz?

  seçime gidip, güvenoyu almanız hem demokrat kimliğinize yakışır hemde size "koltuk sevdalısı" diyenlere bir cevap olur diye düşünüyorum.
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, cevap vermezseniz de canınız sağolsun. :)

  edit: sanırım başkan soruya cevap vermeyecek, o sebeple bana yapılan eleştirilere cevap vermek istiyorum.

  ilk olarak "başarısız 7 seçim" ifadem yanlış olabilir. "başarısız 6 seçim" demem daha doğru olurdu sanırım. kemal kılıçdaroğlu'nun ilk seçiminde chp'nin oyu önemli ölçüde artmıştı. buna "başarı" demesemde başarısız demem de yanlış sayılabilir. bir yazar "chp'nin %8 aldığı dönem vardı" demiş, ancak chp'nin %8 aldığı dönemde bülent ecevit %22 oy almıştı, belirtmek isterim.

  ikincisi, kemal kılıçdaroğlu'nun partinin genel başkanı olmasından dolayı çok memnunum. kendisi gerçek bir sosyal demokrat. 1 kasımda da oyumu gönül rahatlığıyla chp'ye vereceğim. dolayısıyla kendisinin genel başkanlığı bırakmasını istemiyorum.

  entarinin başında da belirtmiştim, kendisi demokrat bir siyasetçi bundan şüphem yok. 7 haziran seçimleri için ön seçim yapması, partide kendisine muhalif olanların hala milletvekili olması bile bunu kanıtlıyor. söylemek istediğim, "bana göre" başkanın sosyal demokrat kimliğine yakışan, eğer 1 kasım bizim için başarısız bir seçim olursa, seçime gidip güvenoyu almasıdır.
 • merhaba kemal bey,

  önümüzdeki seçimlerde 7 haziran seçimine benzer bir sonuç çıkması durumunda, türkiye'nin geleceğiyle ilgili ne düşünüyorsunuz ? olası bir yeni erken seçimi engellemek adına, 7 haziran sonrası dönemde uzlaşmaz görünen partilerin daha uzlaşmacı davranacağını düşünüyor musunuz ?
 • sayin genel baskanim, hosgeldiniz. bizim icin türkiye'deki huzurun tek temsilcisisiniz. calismalarinizdan ve cabalarinizdan dolayi tesekkürlerimi borc bilirim. ben almanya'da yasiyorum, havaalaninda da chp'ye oyumu attim. umarim sizi iktidar ortagi yapmada katkim olmustur.

  benim size sorum su olacak; eylül ayindaki istanbul ziyaretimde, zaten her yeri insaat halinde olan, talan edile edile bitirilemeyen, trafigi insani zaten cileden cikarmakta basarili olan istanbul sehrine, hala, inatla kocaman kocaman toplu konutlar dikilmekte. sahil yolunda, zeytinburnu tarafinda, gerekli altyapi varmiscasina, yüzlerce kisinin bir binada yasamasina imkan sunacak bir toplu konut dikmisler, ve yanlarina da dikme hazirligi icerisindeler. istanbul iyice talan yeri haline gelmis, bogazlardaki yesil alanlarimiz da gidecek, tamamen ruhunu kaybetmis, bos bir beton sehre dönecek diye endise duyuyorum, hatta korkuyorum. istanbul icin acilen bir seylerin yapilmasi gerekir diye düsünüyorum, ve bu "taksim dayanismalar"la yeterli olmayacak kadar ciddi bir konu. yesilliklerimizi plansizca harciyoruz, sonra da avcilar'da oldugu gibi denizi doldurup kendimize alanlar yaratmaya calisiyoruz. cok sahte, cok yapmacik.

  benim sorum su olacak, istanbul icin özel bir imar yasasi cikarmayi düsünüyor musunuz? hatta gerekirse "imar yasagi" getirmeyi düsünmekte misiniz?
 • merhaba kemal bey,

  tekrar hoşgeldiniz.

  ben, işinde gücünde, herhangi bir siyasi parti üyesi olmayan sade bir genç olarak sorularımı sormak istiyorum. lütfen başka partilerin ya da kendi partinizin sosyal medya elemanların sorularından önce benim gibi normal vatandaşların sorularını cevaplayın. eminim ki seçimlere az bir süre kala cevaplayacağınız bu sorular bir çok kararsız ve seçimlere inancını kaybetmiş seçmenin kararını netleştirmede yardımcı olacaktır diyor ve sorularıma başlıyorum * * *:

  1- gss prim borcu gibi garabet, işsiz adama prim borcu çıkarılan bir sistem chp tarafından neden yeterince eleştirilmiyor? ben 2009' dan beri daha bir ünivertsite öğrencisiyken bu platformda dilim
  döndüğünce anlatmaya çalıştım. bu işlerle uğraşarak para kazanan birisi değilim. ama taa o zamanlarda ortaya konan bu yasanın mantıksızlığına karşı birşeyler deme ihtiyacı hissettim. türkiye'de olduğu gibi bu platformda da pek umursayan olmadı maalesef. daha hala bu durumu bilmeyen, devlete haybeden borçlandığını bilmeyen insanlar var. bir ara chp nerdeyse hiç bahsetmedi. ta ki son 7 haziran seçimlerine kadar. o zaman siz biraz bahsettiniz ama benim gördüğüm kadarıyla pek şiddetli değildi. ben de sanki iktidara siz de gelseniz aynı düzeni devam ettirecekmiş gibi bir intiba oluştu açıkçası. 7 hazirandan bu yana gss yapılandırması için o kamu spotları döndü ekranlarda. buna rağmen hala bilemeyen insanlar var. üniversite öğrencileri var. bu arada, insanların biraz bilinçlenmesi bile iktidar partisinin bu borçların silmesini vaadetmesine yetti. neden hala bu konu üzerine yeterinece gitmiyorsunuz? gerçektende bu yasayı kaldıracak mısınız? para ödeyenlere geri ödeme yapacak mısınız?

  (bkz: sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasası/@rusen ali)
  (bkz: sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu/@rusen ali)

  2- ekşi sözlükteki sosyal medya çalışanlarınızın da dediği gibi gss işsizlerin, fakirlerin sorunu, bütün türkiye'yi ilgilendirmiyor. prim ödedikçe, gelecekte emekli olduğumuzda alacağımız emekli maaşının düşmesi de türkiye' deki bütün insanları ilgilendirmiyor mu? fazla prim ödeyenin az maaş aldığı bir sistem dünyanın neresinde var? ve chp'den bu konuda bir kaç cılız ses dışında ses çıkmadı. yine aynı şekilde halkın çoğu, gençler orta yaşlılar bu durumu bilmiyor. prim ödemeyeyim diyene de gss dayatılıyor. yani insanlar kıskaca alınıyor.

  (bkz: prim ödedikçe emekli maaşının düşmesi/@rusen ali)
  (bkz: emekli maaşlarının 300 lira olması/@rusen ali)

  3- aile sağlık merkezlerinde muayene ücretsiz ama her ilaç yazıldığında 4 tl reçete ücreti de yazılıyor. devlet hastanesine gittiğimizde muayene olduğumuzda 10 tl muayene ücreti ve doktor ilaç yazdığında 4 tl de reçete ücreti alınıyor. röntgen vs. varsa o da ayrı tabi. para ise eczaneye gittiğimizde bizden tahsil ediliyor. ama hasta

  insanların çoğu ilaç fark ücreti ödediğini zannediyor. yani halk yine bu konuda bilgi sahibi değil. maalesef bilgilendiren de yok. olan da gece 3' te kimsenin izlemeyeceği saatlerde bir kaç günübirlik televizyon programı.

  (bkz: tylol hot aferin theraflu katarin/@rusen ali)
  (bkz: reçete ücreti/@rusen ali)

  4- etrafımdan gözlemlediğim kadarıyla akp'ye oy veren insanların çoğu hala akp'ye oy vermeye devam edeceklerini söylüyorlar ve amansız bir biçimde duble yolları hastahaneleri savunuyorlar. gss'den prim sisteminden zaten haberleri yok. gösterince de yalan diyorlar. iftira diyorlar. kendileri zor geçinseler bile işleri kötü gitse bile aslında iyi olduklarını söylüyorlar. bütün bunların dışında partinizde bulunan bazı üyelerinizin konuşmaları ve tutumları sebebiyle terör örgütüyle ilgili bazı algılarından söz ediyorlar. chp'nin tek başına iktidar olabilmesi için akp seçmeninden de oy alması gerektiğine göre bu oy kazanma işini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? benim gördüğüm kadarıyla hem halk arasında hem de ekşi sözlük platformunda partiniz adına propaganda yapan arkadaşların hem yanlış akp icraatlerini hem de chp vaatlerini halka anlatmakta başarısız olduklarını görüyorum. hatta daha önce yine ekşi sözlükteki buluşmanızda gss ile ilgili sorduğum soruya cevap alamam ve bunu eleştirmem üzerine partinizin ekşi sözlükteki temsilcisi olduğunu düşündüğüm bir yazar tarafından bu gss fakir fukara işi diyerek dalga geçildi. bu konu hakkında bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?

  eğitim, ekonomi, terör gibi başka konularda da soru sormak isterdim ama bence bu sorular kafi. çünkü ana muhalefet partisinin insanları bilgilendirmesi lazım değil mi?

  toplum olarak mağdur ediliyoruz ama bizi kimse yeterince savunmuyor. neden chp bu konuları halka aktarmakta etkisiz? ve bu sorunlar için bir çözüm önerisi, projesi, planı var mı?

  saygılarımla

  edit:imlâ

  edit 2: kemal abi :) madem ciddi soruları cevaplamayacaktınız neden gss ile ilgili sorularınızı görmek istiyoruz diyorsunuz ki. bilemiyorum. belki de sorduğum sorular yanınızdaki sosyal medya çalışanlarınızın zoruna gitti size soruyu okumadılar. benim gss ile ilgili herhangi bir sorunum yok ama insanları bilgilendirmek yardım etmek isteyen bir gencim. ve bu işi tek başıma yıllardır yapıyorum bu mecradan. herhangi bir menfaat veya beğenilme kaygısı olmadan. size sorularımı sormuş olduğum bu entry'de oldukça kötülendi ekşi sözlük yazarları tarafından. halbuki ciddi sorunları sormuştum. bu ekşi sözlükte ortaokul çağlarımdan beri yazarım. her zamanki gibi yine goygoy yapıldı. beni şaşırtmadı doğrusu. 7 hazirandan önce de bu soruları sormuştum ama cevap alamamıştım. belki de entrym biraz geride kaldığı için sizin ve elemanlarınızın gözünden kaçmış olabilir diye düşünmüştüm. bu gün şansıma denk geldi ve bir kaç eklemeyle güncellenmiş bir şekilde sorayım dedim. ama maalesef yine cevap verilmedi. taraftarlarınız tarafından kötülendi. ben chp'ye oy verebilecek birisi olarak bunları gördükçe oy veresim gelmiyor işin doğrusu. türkiye de siyasete girmek, bir işi düzeltmek de içimden gelmiyor artık. artık bunan sonra soru falan da sormayı düşünmüyorum. cevapta vermiyorsunuz. sağolsun chp'li arkadaşlar tarafından linç de edildik. daha önce olduğu gibi hafiften dalga da geçildi. benim ne zorum var ki? bana dokunmayan yılan bin yaşasın demek lazım demek ki? herkes işin goygoyunda menfaatinde. yine bizi düşünen yok anlaşılan.

  bu ülkenin kaderi bu herhalde.

  son olarak, adettendir

  (bkz: cevab veremedi)
 • ne zaman istifa edip chp'yi gerçek sahiplerii olan atatürkçü'lere bırakacaksınız?
 • merhaba sayın kılıçdaroğlu,

  özellikle 7 hazirandaki seçimler için gençlere yönelik yaptığınız reklam çalışmaları oldukça başarılıydı. reklam çalışmalarınızın kapsamını artırma ve daha geniş kitlelere ulaşma ile ilgili planlarınız var mı?
 • ülkede yaşanan büyük olayların ardında batılı dış güçlerin parmağı olduğuna inanıyor musunuz?

  bir rica: eğer bir gün iktidar olursanız sizden önceki iktidarların yaptıkları hataları yapmayın. tek önceliğiniz hukuk, bireysel özgürlükler ve ekonomi olsun lütfen. gerilimden bıktık.
 • beyin göçünü tersine çevirmek için chp'nin somut planı nedir?
 • sayın kılıçdaroğlu iyi akşamlar.

  felsefe grubu öğretmenlerinin dersleri liselerde seçmeli olarak okutuluyor. eylül ayında verilen kontenjan sadece 200 kişi. taban puan da 85 ile en yüksekte kapanan bölüm. siz felsefe grubu öğretmenlerinin durumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?