• "ananızı ben siktim" manasına da gelir ki aman diyeyim.
  • bir zamanların efsane $arkısı.

sözlerini de yazayım nostalji olsun.

öl de baba ölelim eyvallah
    gül de baba gülelim eyvallah
    sev de baba sevelim eyvallah

ben sizin babanızım
    ben ne dersem o olur

önce yemek yiyicem
    ve diskoya gidicem
    orda hop hop yapıcam "hop hop hop! "
    orda zıp zıp yapıcam "zıp zıp zıp! "

ben sizin babanızım
    ben ne dersem o olur

gazinoya gidicem
    bende $arkı söylicem "ölölölölölölö! "
    darbukacı solo yap
    yeter , yapma , herkes çalsın oynıcam "$ık$ık$ıkıdık $ık $kıdık"
    langırt! ah dü$tüm oynamıcam durun.. ahh

ben sizin babanızım
    ben ne dersem o olur
    ben ne dersem o olur
    $imdi yatıp uyucam
    haydi iyi geceler

ben sizin babanızım
    ben ne dersem o olur

haydi iyi geceler..... [fade out]
  • 2010 yılında dinleyince, "bu ne lan!" dense de, fikret kizilok'un süleyman hep başbakan (demirbaş) şarkısındaki gibi direk bir eleştiri olmasa da, bu şarkıda süleyman demirel'e ince bir gönderme vardı.

malum o dönem süleyman demirel'e baba deniyor, parti mitinglerinde "ben sizin babanızım" diye konuşmalar yapıyordu. barbaros hayrettin de sert bir eleştiri olmadan, hatta bakış açısına göre eleştirip eleştirmediği de belli olmayan, bir şarkı yapmıştı işte.

bu türde pek şarkı olmadığı için, dinleyene farklı geldiğinden olsa gerek, o dönem bu şarkı epey tutmuştu. radyoların favori şarkılarındandı ve o günler geride kaldı. şimdi ise "bu ne amk?" şarkılarından oldu.

yarın öbür gün, absürdlük moda olursa, ilk örneklerinden biri de bu şarkı olduğu için, daha bir saygı görecektir.

bu arada fikret kızılok - demirbaş (süleyman hep başbakan) için :

http://www.youtube.com/watch?v=k-uglxe2vko
  • turk pop muziginin bir donemine damgasını vurmus, kendinden sonra gelenleri derinden etkilemis, 45'ligi dunyanın bir cok ulkesinde platin plak kazanmıs bir sarkı. bestesi barbaros hayrettin'e, guftesi darth vader'e aittir.
  • kötü ötesi bir parodi olarak gördüğümüz için dinlemekten imtina edip sonrasında unuttuğumuz bu güzide eseri içselleştirmiş biri tarafından yönetiliyoruz.

esefle hatırlayalım.

ve sonra mümkün olursa tekrar unutalım.
  • işte, bu şarkı nedeniyle bir çok insan hiçbir şeye şaşır(a)maz oldu günümüzde. bugün ortaya çıkan ve, nasıl oluyor da delirmiyoruz la biz, dediğimiz onca şarkının altyapısını hazırlayan, irademizi bir üst seviyeye çıkarıp sabrımızı kulak memesi kıvamından nasırlı bir haline getiren o şarkı budur efendiler. bugün bunu açıklamaktan kıvanç duyuyorum. tamam.
  • 4 kez üst üste dinleyip cinnet geçirmeyenlerin, tasavvufta mertebe atladıkları ve fenafillah mertebesine yaklaştıkları rivayet edilir.
  • o sarı gözlükle, sarı ceketle, o kocaman papyonla allahım dilim varmıyor demeye.. o bıçkın tipli adam nasıl eyvallah diyor anlamıyorum. herşey normal senin gözüne sadece bu mu battı derseniz de efendi gibi haklısın derim başka da hiçbir şey demem. zira o kadar saçma ve eğlenceli ki uyuşuyorum izlerken, adeta jöle kıvamına geliyorum. bir de hatırladığım annem istediği şeyi yapmamakta çok diretince bize söylerdi bu şarkıyı 'ben sizin ananızım, ben ne dersem o olur' diye değiştirip. evet. jöle kıvamındayım şimdi.
  • türk müzik tarihinde kendisine gereken yeri maalesef bulamamış bir klibe sahip barbaros hayrettin parçasıdır.
    bu coğrafyadan da saykedelik klipler çıkabileceğini dünyaya duyurma çabası engellenmiş; bu sanatçıya gereken önem verilmemiştir.
  • çalınması kolay bir şarkı idi. eski casio orglarda accompany mode'a getirip la minör akoru basılıyordu (sırasıyla la, do, mi) ve bu şarkı oluşuyordu. tek bir yerde ritmi değiştirip darbükatörün solo attığı varsayıldığında salsa ritmi düğmesine basılıyordu, sonrasında yine düz ritme dönülüyordu.

türk kraftwerk'i olamayacak kadar manasızdı ve medyatikti. ama bahsi geçen showroom dummies havasına sahip olması şarkının öykünmesinden değil basitliğinden kaynaklanmaktaydı. ki showroom dummies bile daha karmaşık bir parçaydı.

önemli olan karmaşıklık değil tabi. adam klip denemeyecek bir klip, şarkı denemeyecek bir şarkı ve rezil bir kostümle tek tabanca bir çıkış yapıp aynı hızla da iniş yaptı, bize de çok çektirmedi ve eziyet etmedi. pop dünyası biraz daha örnek alsa bu abiyi bugün halimiz daha iyi olurdu.*
hesabın var mı? giriş yap