• siyaset bilimi profesörü öğretim üyesi, araştırmacı ve gazeteci artun ünsal'ın, ilk kez 1996'da yayımladığı lokantalar rehberi. kendi dalıyla ilgili birçok kitabı bulunmasına rağmen asıl tanınırlığı yemek yazıları, tv programları ve yemek üzerine kitaplarıyla elde etmiş bir yazar ünsal. bu rehberde, bir ''şikemperver''in yani gurmeden ziyade midesine düşkün birinin istanbul ve anadolu'da yemek yediği lokantalarda elde ettiği birikimler, izlenimler ve anılar yer alıyor. iki yıl önce 6. baskısına ulaşan rehber, 90'ların ortasından başlayarak 2000'in ilk iki on yılında hangi lokantalara gidildiğini, buralarda hangi yemeklerin yenildiğini anlatan antropolojik ve sosyolojik bir çalışma da aynı zamanda. profesyonel gastronomi bilgisinden ve iddiasından uzak olan ünsal, boğazına düşkün bir yemek meraklısı olarak 77 lokanta ile başladığı, kendi kişisel tercihlerine dayanan kitabını en son baskıda 309 adrese çıkarmış. benim lokantalarım'ın 2018 tarihli bu yeni baskısında, ilk baskılarda yer alıp da günümüze ulaşamayan, format değiştirip sıradanlaşan, ya da eski kalitesini sürdüremeyen mekanlar yer almıyor. bunların yerini, artun ünsal'ın yeni müdavimi olduğu, damak anılarını aktardığı keşifler almış. kitabın son kısmını oluşturan ''abur cuburlarım'' bölümünde ise, istanbul ve anadolu'da sıklıkla uğradığı şekerci, peynirci, yoğurtçu, zeytinyağcı adresleri kendilerine yer bulmuşlar.
  • artun ünsal'ın yıllardır güncelleyerek çıkardığı, istanbul ağırlıklı ama istanbul ile sınırlı kalmayan damak zevki rehberi kitabı. ilk baskısı temmuz 1996 olan kitabın genişletilmiş 6. baskısı mart 2018'de çıktı.

en iyi ve "trendy" yerlerden ziyade, ünsal, kendi beğenisine hitap eden yerleri yazıyor. güncel yerler, örneğin nusr-et de var kitapta ama bu gibi parlayan ve istisnalar hariç sönüp gidiveren yeme-içme mekanlarından çok, yıllardır belli bir oturmuşluğu olan, nisbeten bozulmayan, kalitesini kantiteden üstün tutma ereği güden, müşteriyle doğrudan ilişki kurabilen, esnaf lokantaları, şekerci, zeytinyağcı ve benzerlerini yazmayı yeğ tutuyor artun ünsal. üç yıldız'ı, nakliman köfte'yi, tarihi karaköy balıkçısı'nı, dürümce'yi, asri turşucu'yu ve daha nicelerinin hakkında ünsal'ın değerlendirmelerini el altında tutabilmek adına bir başyapıt.

"tl", "tl tl", "tl tl tl" şeklinde fiyat bilgileri de var azdan çoğa doğru.

son baskısının tam adı "benim lokantalarım - istanbul'dan anadolu'ya göz ve damak anıları 309 adres" şeklinde ve yky'den çıkma. yine "benim lokantalarım" adıyla tv programları yapmıştı zaman içinde çeşitli kanallarda artun ünsal; sanırım bu programlardan alınma türlü video kayıtları etrafta yine bu ad ile dolanmakta...
hesabın var mı? giriş yap