aynı isimde "berlin (dizi)" başlığı da var
868 entry daha
  • çeşitli eş ve dost tarafından doğrulanmakta ki, bu sene ev bulunamaması krizi zirve yapan memleket. öyle bir ev bulunamıyor ki, öyle böyle değil anladığım kadarıyla. insanlar yeni ev bulmanın zorluğu yüzünden halihazırda oturdukları evlerden taşınmamaya başlamış, bildiğin ev kıtlığı. yakında berlin'e taşınmayı düşünenlerin haberi olmasında fayda var. ekşi okuru yazarı olarak migrationshintergrund'unuz olacağı da düşünüldüğünde, ev sahiplerinin son tercihlerinden biri olmaya hazırlanın.
  • sadece berlin özelinde degil, münih, hamburg ve berlin üclüsünde ev bulmak/ insani ölcülerde kira vermek neredeyse imkansiza yakin hale geldi. sikinti nedir? 7 yillik münih tecrübeme göre olaylar söyle gelisti:

2008 - 2012 arasi: ev bulunabiliyordu, zira diger avrupa birligi ülkelerinden ipini koparan ispanyolu, fransizi, portekizlisi almanya'ya gelmeye baslamamisti, zira 2008 krizinin etkileri daha yeni hissediliyordu. bu dönemde ev bulamamanin sebebi genelde dogu kökenli veya avrupa birliginden olmayan insanlara ev vermeyen dalyaraklardi.

2012 - 2015 arasi: amk ülkesine akan ispanyolun -ve yukarida saydigim diger avrupa birligi milletlerinin- haddi hesabi kalmadi. ev bulmak oldukca zorlasti, ama henüz kiralar inanilmaz artmamisti.

2015 - 2017 arasi: sektörde oldugumdan söylüyorum, konut insaati izni almak o kadar zorlasti ki, akliniz hayaliniz durur. doganin korunmasi, ekolojik beklentiler derken büyük sehirlerde, devlet destekli konut yapilmasi durma noktasina geldi. o da yetmezmis gibi mülteci akini basladi. su an devlet ve eyaletler bütün kaynaklarini mülteci sorununa harciyor desek abartmamis oluruz. e mülteci konutlarinda da sen ben gibi isinde gücünde olan adam kalamiyor, zira oralarda ikamet etmenin beli basli sartlari var.
    bir de bu yetmezmis gibi -münih icin konusuyorum- sehir yönetimi mültecilere kira hakki tanidi. yani adamlar nereden ev tutarsa tutsun kirasini sehir ödemeye basladi. ben ne adamlar biliyorum sifir gelirle 2000-3000 euro'luk evlerde ikamet ediyorlar, zira bunun bir üst siniri yok. bu da ev kiralarinin fahis bir sekilde artmasinin bir baska nedeni.

neyse iste bu saydigim nedenleren dolayi ev bulmak zor. bulan cikmasin derim cok net cünkü önümüzdeki 3-4 yilda durumun degisecegini sanmiyorum. belki secimler sonrasi bir takim adimlar atilabilir ama bilinmez. eyyorlamam da bu kadar.
1259 entry daha
hesabın var mı? giriş yap