• kanzuk bey merhaba ağustos maaşını hatırlatmak için yazmıştım. iyi günler. (çiçek böcek gökkuşağı emojileri)

şansımızı deneyelim dimi :)
  • anca bu haliyle sığdı.
    tam hali berrak tüzünataç'ın burs verdiği kişi tarafından bloklanması olacaktı.
    kadın bir dönem birine burs vermiş, eleman ay ay hatırlatmış, kadın da hemen parayı yatırmış. son burs havalesinden sonra da anında bloklanmış.

nasıl bir manyağa denk gelmişse artık.

https://twitter.com/…ntc/status/1027147436517720064

ek: arkadaslar bursiyer diye bir kelime gercekten var. basligi sigdiracagim diye ugrasirken birden aklima geldi ve kullandim. ınceden helal lan bana ne guzel buldum da dedim hatta.
  • kafamda nasıl biri canlanıyo biliyo musunuz. bursi yiyen kişi aslında kadının yaşamını ve duruşunu malum(!) sebeplerle desteklemediği hatta kadından nefret ettiği halde parasını yemekte hiç sakınca görmemiş biri!

edityiyen: ahahahhaa çocuk değil çocuğa para veren berrakı kıskanan sevgili engellemiş meğerse. hey allam yaaa ne kadannn manyak bi gençlik.
  • aklıma bir anımı getirdi. bundan 6 sene önce yüksek lisans yaparken sınıfa benden yaklaşık 10 yas büyük bir kadin gelmişti serap isminde. istanbul’a şehir dışından geliyordu bir universitede okutmandi. kendisi bizim universitede doktora yapıyordu ama ayni dersi alıyorduk vs. kız benim çalışkan bir tip olduğumdan mütevellit benle samimi olmaya çalıştı. gelmediği derslerin notlarını veriyordum, bazen de arayıp saatlerce hoşlandığı adamla ilgili seyler anlatiyordu. hatta kıza sınavda kopya bile verdim. sonra yüksek lisansta ders donemi bitti. facebook’tan silmiş beni. baya gücüme gitti.
    ertesi sene ben de araştırma görevlisi olarak atandım. bir gün uçakta bu kadını gördüm. bana baktı “ya ben seni bir yerden tanıyorum galiba” dedi. “evet dedim yüksek lisanstan” “hee evet” dedi. ee ne yapıyorsun, nereye gidiyorsun falan dedi. ben de dedim araştırma görevlisi olarak atandım sen ne yapıyorsun. kız nasa’da çalışıyorum demez mi? dedim nasa mi bildiğimiz nasa? evet evet uçak insin anlatırım dedi. kikirdedi. sonra uçak indikten sonra karşılaşmadık tabii ve gözden kayboldu. eeey serap sen gerçekten nasa’da çalışıyorsan benim de katkılarımı unutma nankör karı!
  • ulan aramızda berrak tüzünataç "canım" dese mutlu olacak binlerce adam var, elemanın yaptığı götlüğe bak.

-berrak hanım bursu hatırlatacaktım.
    +gönderdim canım:)
    -canım mı? öheleee(gülücüğe odaklan) tamam abla gerek yok vermesen de olur ihihi...

edit: kadın olamaz mı diyenler oldu, kadın olsa da mutlu olur bence.
  • geçen seneydi yanlış hatırlamıyorsam, ingilizce kursuna gitmeye niyetlendim ama fiyatlar yüksek olunca vazgeçtim. lan dedim dur sözlüğe yazayım olur ya birileri belki yardımcı olur adamın kursu vardır, orada çalışıyordur indirim yapar kaydoluruz falan diye.

neyse tam hatırlamıyorum yazdım bir başlığa, biri sağolsun ulaştı sonra mecidiyeköy’de falanca kurs var git oraya adımı ver konuş falan dedi, kalktım gittim ben de. oradaki yetkiliye fiyat sordum karşı taraf ödeyecek dedi, rahatsız oldum tamam fiyatlar yüksekti benim için ama çok zorlasam bir yolunu bulur kaydolurdum. sözlükten bana ulaşan kişiye çok teşekkür ettim, hatta sonra da iletişimimiz devam etti çok iyi bir insandı, ama kabul edemeyeceğimi söyledim.

daha sonrasında o mesajı görüp de başkaları da ulaştı her ay 200 lira göndereyim diyen de oldu ama ben daha çok ihtiyacı olanı vardır onlara verseniz daha iyi diye teşekkür edip reddettim.

neyse daha sonrasında benim ingilizce kursu işi de yattı, gün geldi evimizin kirası yüksek geldi evimizi de değiştirdik, üç kuruşun hesabını da yaptık ama vicdanım rahat en azından.

demem o ki ben berrak hanımı da tanımam bu olay gerçek mi yalan mı onu da bilemem ama 100 bin liralık arabasıyla aylık 150 lira burs veren kuruma başvurmaya giden arkadaşlarım var. sonuçta bu ülkede herkes gücü yettiğince çalıyor, kimi milyonları götürüyor kimi böyle küçük şeyleri. ama dünya hali işte gün gelir hiç beklemediğin yerden bir şey çıkar karşına, dün ne olduğunu unutursun, asıl mesele geçmişe baktığında kendinden bile utanacak durumda olmamak.
  • ağustos ayında eğitim öğretim değil tatil faaliyetlerinde harcayacağı için paranın nereye gittiğinin görülmesini istememiş olabilir, tahmin tabi.

düzeltelim,

ağustos ayında eğitim öğretim değil tatil faaliyetlerinde harcanacağı için paranın nereye gittiğinin görülmesi istenmemiş olabilir, tahmin tabi(i).
  • bakkal para üstünü 25 kr eksik verse "8 ağustos 2018 bakkal rezaleti" başlığı açacak adamlar "bu böyle paylaşılır mı, reklamını yapıyor vs." diye eleştiriye başlamış. yahu kadın "bakın ben ne kerizmişim, bundan sonra aklım başıma gelir" demiş ve hatta ifşa etmemek için isim de gizlemiş. ben olsam isim bile gizlemeyebilirdim yani.
  • günümüz gençlerinin geldiği hali en güzel şekilde özetleyen olaydır.hem tweet altında hem de burada (bkz: ekşisözlük) öyle tepkiler okudum ki ağzım açık kaldı.

belli ki öğrencinin durumunu çok iyi araştırmamış yanlış, bursa ihtiyacı olmayan bir kişiye burs vermiş. burs kime/niye verilir? çocuk gerçekten zekidir, başarılıdır, üniversiteyi kazanmıştır ama okuyacak durumu yoktur. sen burs/yardım yapmasan potansiyelini kullanamayacak, üniversiteye gidemeyecek, lise mezunu olarak çok farklı bir hayat çizmek zorunda kalacaktır. burs verirsin, sadece para denen şey önündeki tek engel olduğu için kaybolup gidecek bir potansiyelin okumasını sağlayarak kişinin kaderini değiştirirsin. böyle bir durumdan senin bursun sayende kurtulmuş bir kişinin sana duyacağı minnet sonsuzdur. ben o durumda olsam bana burs verenin bir ömür neredeyse kölesi olurum. demek ki bu bursu alan kişinin öyle bir elzemiyeti, öyle bir ihtiyacı yokmuş. bursu okurken "rahat" etmek için almış. muhtemelen "bunlar ünlü, bunların paraları vardır, üç beş duygu sömürüsü yapar kimden ne kerizlersem kardır" diye başka ünlü kişilerden de "burs" almış olabilir.

ben olsam bu karakterdeki bir insanı donuna kadar ifşa ederdim ki ileride başkaları da aynı şekilde "dolandırılmasın". mesela sen burs aldıktan sonra bloklayan bir adamın ileride ticarete atıldığında mal aldıktan sonra ödeme yapacak kadar ahlaklı, düzgün karakterli kişi olduğuna inanıyor musun? veya bilmem nerede ücretli bir işe girdiğinde patronunu dolandırmayacağına? donuna kadar ifşa edeceksin böylelerini ki, en azından ileride başka kişiler dolandırılmaktan kurtulsun.
  • bursu alan kezban. sasirdim mi? hemcinsiylede kezban karsi cinsiylede kezban. amk tek hucrelisi. sen ona muhtac olmussun iste 1 senedir. parani alirken iyi. bitince mi kotu. bloklayinca noldu yani
hesabın var mı? giriş yap