• üst beyin. felsefe yapan, düşünen incecik kısım. iq ortamı.
  • insan beyinin sahip oldugu zeka gibi bir cok ust seviye olgunun kontrol edildigi yer. bazi calismalara gore kalinligi ile zeka arasinda dogru oranti olan, kalin kafali olmanin o kadar da kotu olmadigini gosteren beynimizin bir parcasi.
  • serebral korteks veya beyin kabuğu olarak da bilinir. insan ile maymunu ayıran en büyük fark olduğu söylenir. bizim serebral korteksimiz maymunlardan dört kat fazladır. (''neil’in beyniyle konuşmalar'' adlı bilimsel niteliği olan bir kitabın yalancısıyım)
  • insanı diğer hayvanlardan ayırdığına inanılan, insan beyninde analitik düşünmenin merkezi. bazıları bu bölgeden darbeli olduğundan error fonksiyonu bile kurtaramıyor yazık.
  • evrim surecinde tabaka tabaka gelismis olan ve her tabakanin bir oncekini baskilamaya calismasi ve alttaki tabakalarin da "dagdan geliip bagdakini mi kovuyosun ulan" diye usttekilere direnmesi sonucu "ben napiyorum yahu?" ya da "mantikli olan bu ama benim canim da bunu istiyor" bunalimlarina dusmemize sebep olan beynin en aktif bolgeleri. bu tabakalarin psikolojik etkilerini id*, ego* ve superego* kavramlariyla aciklamaya calismis ilk bilim adami da freuddur ayni zamanda.
  • parmak izi gibi, her insandaki şekli farklıdır. dört kısma ayrılır:

- oksipital lob
    - temporal lob
    - parietal lob
    - frontal lob
  • beyni çevreleyen en dış katmandır. bu katmanın en dışında da neokorteks katmanı bulunmaktadır. yapılan son araştırmalarla sadece memeli hayvanlarda değil, beyin oluşumu tamamlanmış olan omurgalı hayvanların tamamında bulunduğu ispatlanmıştır. ayrıca diğer birçok hayvanda da sinir sisteminin benzer oluşumları mevcuttur.
  • gözlerinizin sapasağlam olmasına rağmen, beyin korteksinin hasara uğraması sonucu kör olabilirsiniz. böyle de garip bir tabakadır. şempanze ve insan korteksi dalgalanmalara bakıldığında pek bir paraleldir.
  • düşünme , duygular , duyular, istemli davranışlar, dil , mantık yürütme, algı , bellek ve daha birçok komplike davranışların karar mekanizması ve beynin kabuk kısmıdır. altında serebrum bulunur. serebral korteks gridir.

beynin sol korteksi daha çok mantıksal, problem çözmeye dayalı çalışır. sağ kısmı ise daha duygusal , soyut düşünür.
hesabın var mı? giriş yap