53 entry daha
  • bu şarkının güftesi, sinirlendiğinde aşırı parlayarak öfkeyle karşısındakine sözlü, ve bazen de fiziksel şiddet uygulayan, sonrasında da büyük bir pişkinlikle, hiçbir pişmanlık emaresi de göstermeden "ya hadi abartıyosun" diyerek durumu geçiştiren bir angutun ağzından çıkan sözlerdir.

sevdiğini şiddetle tehdit eden ama sonrasında da "güzelim, bebeğim öyle demek istemedim, şakaydı yaaa, amma abartıyorsun sen de" diyen adamla, vurduktan sonra "elim kaydı, ya vurmadım aslında, sadece ittim, sen çarptın elime" diyen adam aynı kişidir aslında.

tüm pislikleri yapar yapar, sonra da "yaaa şimdi anlıyorum siz kadınların ne çektiğini, kadına karşı şiddet kötüdür, bir amaç uğruna canını vermiş olan kadınlara karşı saygı duruşunda bulunalım!" filan gibi bir yığın kendini aklayan şey söyler, birden ortamlardaki en ahlaklı kişi o olur, sağda solda "kadınlar çiçektir" filan der, kısa süre sonraysa aynı naneyi yine yer.

çünkü kendisi her zaman, her daim suçsuzdur. aslında ağzından çıkanı o söylememiştir, koca ağzı (big mouth) söylemiştir. ağzı çünkü kendisinden bağımsız personası olan birşeydir, vücudunun dışında bir varlıktır. tüm suç o ağızdadır, "hay ağzıma tüküreyim"dir. eğer vurmuşsa "hay elim kırılaydı" der. sanki vurma kararını el alıyor, kendisi değil.

orijinal the smiths versiyonunda arkadaki çocuğumsu distort bir vokal bulunur. bu, bahsi geçen angutun bunları söylerken sanki bir çocukmuşcasına masum roller takındığını, ama tüm mazeretlerinin de aşırı çocukça olduğunu hissettirmek içindir.

şarkıda geçen sözlerin sahibi olan varsayımsal kişi, yani angut, amelenin önde gideni, hıyar ağası bir dombilidir kısaca.

tüm bunları arabada trafikte otururken dün çözdüm, bunca sene dinle dinle sözlerine önem verme, sonra playlist'inde rastgele sıra gelsin, çalsın, o sırada trafikte otur ve çözümle...
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap