şükela:  tümü | bugün
  • bilgi kuramı= bilgi felsefesi=epistemoloji.
  • enformasyon teorisi olarak da bilinen bilgi kuramı, içerik olarak iletişimi (komünikasyon) ele alır ve tamamen istatistiksel bir teoridir.c. e. shannon un "a mathematical theory of communication" adlı 54 sayfalık çalışması (1948,the bell system technical journal vol.27,pp 379-423) bu teorinin başlangıcı olarak ele alınır.

o yıllardaki temel sorun iyi bir iletişimin nasıl olabileceği ve şifrelemeydi. bu amaçla yola çıkan shannon önce iletişimin matematiksel bir modelini yapmayı düşündü ve böylece enformasyon teorisinin temelleri atılmış oldu.

bilginin önemli bir ölçütü, genellikle depolama ve iletişim için gerekli olan parçaların ortalama sayısı olan entropidir. entropi, bir rastgele değişkenin değerini tahmin ederken belirsizliği nicelikselleştirir. örneğin, bir yazı tura oyunun sonuç için sağladığı bilgi, bir zar atma oyunun sonuç için sağladığı bilgiden daha azdır. yazı tura oyununda eşit olasılıklı iki sonuç vardır, zar atma oyununda ise eşit olasılıklı altı sonuç. bu nedenle yazı tura oyunu daha düşük entropiye sahiptir.

bilgi kaynağının sahip olduğu sonlu sayıdaki durumlarından birini dışarı vermesi (mesaj) sonucu,hedefe doğru bir bilgi aktarım sürecinin başladığını düşünebiliriz. kaynağın sonlu sayıdaki her bir durumunun ortaya çıkması (dışarı verilmesi) olasılıklarını tanımlarsak, bu olasılıklar yardımıyla açığa çıkan bilgi miktarini belirtebiliriz.
  • felsefede yola çıkarken cantanızdaki tüm alet edavattır. onsuz hiç bir halt yiyemezsiniz. her şeyiniz döner dolaşır bilgi kuramınıza bağlanır.
  • önümüzdeki seneden itibaren üniversitelerde zorunlu ders olarak okutulacak olan güzel ve özel ders.
  • simdi bu ders zorunlu hale getiriliyor kagit uzerinde iyi bir adim. ancak bu dersi ogretecek olan hocalar, hocalari denetleyen mudur, mufettis, ders kitabi ve temsil edilen zihniyette bir degisim yok.
    altyapi olmadan ust yapiyi kondurmussun, anlatilanlar ne kadar verimli olabilir?

simdiden pesin hukumlu olmamak lazim ancak genc zihinlerin egitimine bir katki yapacagini sanmiyorum. cocuklar ezberleyip gececekler.
  • bilgi kuramı bir ders için güzel isim. ben lisedeyken bizim okulda da vardı bilgi kuramı. tabii ne öğretilecek bu dersin kapsamında büyük bir merak konusu. gayet güzel bir manevra ile bu dersin adı altında dini öğretiler pek ala anlatılabilir. sonuçta müslümanlıkta bilginin geldiği yer belli, allah ve kuran (bilgi kuranı, kıskıskıs). bilgi kuramı da allah ve kuran üzerine olursa şaşırmayın. ama öte yandan gerçekten düzgün bir şekilde işlenildiğinde öğrenciye katkısı çok olacak bir ders. ne yazık ki kişisel görüşüm çok büyük ihtimalle bu dersin düzgün bir şekilde işlenmeyeceği yönünde. açıkçası üniversite sonuna kadar çok az hocam "bilmiyorum" dedi bana, gerisi hep ben biliyorum ama sen anlamazsın dedi ya da bildiğini sandığı yanlışı söyledi. neyi bilip neyi bilmediğini bilmeyen bir topluluk için umarım hayırlara vesile olur.