siesta

  • şeker abi (601)
  • 689
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

türkiye'de ermeni olmak

turkiye de ermeni olmak, kapısında özel ... ermeni ilköğretim okulu yazan bir okula her girişinizde türk'üm diye başlayan bir andı okumak zorunda olmak, 5-6 yaşından itibaren üzerinizde bir çift kimlik ikilemi yaşamaya başlamaktır.

turkiye de ermeni olmak, mahalledeki ‘yüzeysel’ arkadaşlarınızdan mutlaka "ermenistan ile türkiye savaşsa sen kimin tarafında olacaksın?" sorusunu en az 5-6 vesilede duymak demektir.ve herhangi bir savaşta “taraf” olmayı tercih etmeyeceğinize karşınızdakini bir türlü ikna edememektir. cevap illa “tabii ki türkiye” olmalıdır, zira taraf olmam demek aslında içinizden ermenistan geçiyor ve siz bunu açıklayamıyorsunuz diye algılanmak demektir.

turkiye de ermeni olmak, annenizin babanızın düzenli ödedikleri vergileri görmek, askerlik anılarını dinlemek ama ders kitaplarında ermenilerin bu ülkeyi nasıl haince parçalamak istediklerini, nasıl sinsi ve zalim olduklarını öğrenmek demektir.

turkiye de ermeni olmak, osmanlı’da millet-i sadıka diye tanımlanmak, türkiye cumhuriyeti’nde devlet erkanı tarafından terorist faaliyetlerin dol sahibi olarak algılanmaktır.

turkiye de ermeni olmak, toplatılan bir kitabın, toplatılma kararına itiraz için mahkemeye yapılan şikayetin “türkiye’de yaşayan ermenilerin sayısının toplumun ve ülkenin bütünlüğünü tehdit edebilecek düzeyde olmadığı, tehlike uyandırabilecek çoğunlukta görülmedikleri” gerekçesiyle haklı bulunması demektir.

turkiye de ermeni olmak, “nereden geldiniz?” sorusuna anadolu dışında bir yer göstermediğiniz sürece ikna edici bir cevap verememiş sayılmaktır.

turkiye de ermeni olmak, ninelerinizin ve dedelerinizin, kendi nineleri ve dedeleri hakkında hiç anısının bulunmaması demektir. soyağacınızın 3 kuşak geriye gidebilmesi demektir.

turkiye de ermeni olmak, nine ve dedenizin, anne ve babalarının aslında ikinci evliliklerinden olma çocukları olduklarını bilmek, anlamak demektir.

turkiye de ermeni olmak, evinizi ya da arsanızı herhangi bir cemaat kurumuna, vakfına bağışlayamayacağınızı bilmektir.

turkiye de ermeni olmak, sizden 30 yaş büyük dayınızın 20 yıl önce aldığı pasaportla, sizin 7 yıl önce aldığınız pasportun aynı numarayla başlamasının tesadüf olmaması demektir.

turkiye de ermeni olmak, hiç ermeni hakim, savcı, emniyet amiri, polis memuru, postane müdürü vs tanımamak ama bunun olamayacağına dair hiçbir ıspatınızın olmamasıdır, bunu sadece “bilmek”tir.

turkiye de ermeni olmak, sadece ermeni olduğunuz için sanattan çok iyi anladığınızın, çok kültürlü ve entellektuel olduğunuzun sanılması demektir.

turkiye de ermeni olmak, yaşadığınız sıkıntıları, haksızlıkları her dile getirdiğinizde karşınızdakinden turkiye dışında bir ülkede türklerin yaşadıkları sıkıntıları dinlemek, onlar için bir şey yapıp yapmadığınızın sorgulanmasına, onların uğradıkları haksızlıkların kızgınlıkla sizin yüzünüze vurulmasına alışkın olmaktır.

turkiye de ermeni olmak, ne gurur duyulacak ne de utanılacak bir durumdur, zira bunun için şahsen hiçbir şey yapmamışsınızdır. dunyada olduğu gibi turkiye de ermeni olunmaz, doğulur ve bunun hiçbir gocunulacak yanı yoktur. turkiye de ermeni olmak, bu bilince vardıktan sonra dunyada insan olmaktır, doğru bildiğini göğsünü gere gere söylemek ve karşısındakini olumlu ya da olumsuz her ne tepki verirse versin “anlamak”tır, içi rahat olmaktır, ne bekleyeceğini bilmektir.

devamını okuyayım »
26.01.2007 22:55