şükela:  tümü | bugün
  • netflix'te stranger adıyla ilk sezonu yayınlanan, izlemeye değer 2017 tarihli güney kore dizisi.

bir savcının suçla mücadelesini anlatıyor. * ilk 16 bölümünde tempo hiç düşmeden soluksuz izleniyor diyebilirim. kusursuz bir kurgu mu? elbette değil. ancak, ilk sezonu oldukça tatmin etti.

yazacaklarımın spoiler ile alakası yok ama gg olmasın diye biraz üstü kapalı konuşacağım. siz yine de spoiler konusunda aşırı pimpirikliyseniz okumayın. bu güney kore milletinin ve özellikle dizide anlatılan yozlaşmışlığın, "ismi lazım değil bir topluma" ne kadar benzediğini görüyoruz.

aralarındaki en büyük ve temel fark olarak da; toplum onuru-haysiyetini, alabildiğine yozlaşmış devlet, siyaset ve hukuk sisteminde halkın hala onurlu olanın yanında durabildiğini, yolsuzluklara bulaşmış onursuz bürokratların elinde "cahilleştirdikleri / onursuzlaştırdıkları halkı" da satın alma gibi bir alternatiflerinin olmadığını bu nedenle yedikleri naneleri ne pahasına olursa olsun büyük bir gizlilik içinde yaptıklarını, suç üstü yakalanan pek çok insanın çirkef birer orospu çocuğuna dönüşmeden nasıl hatalarını kabul edebildiklerini, özür dileyebildiklerini, "hatta!" istifa edebildiklerini görüyoruz...

ayrıca o "ismi lazım değil toplumu" çok güzel özetleyen ama o "ismi lazım değil toplumda" asla rastlayamayacağınız bir de mektup içeriyor dizi :

--- spoiler ---

toplumumuzdaki yolsuzluk artık sıradan bir hastalık değil. can almaya başladı. yüzlerce insandan söz ediyoruz.

bu işin en başında bıçağımı çekmeliydim. son anda bile bu hamleyi yapmazsam, sistem kendisi çökecek. çöken bir sistemi ne zaman ne de para geri getirebilir. beklenmedik bir şey olsa bile, çöken bir sistemi ancak kan yerine oturtur. birçok insanın kanı.

tarih her şeyi kanıtlar demek istiyorum ama kan dökülmeye devam ediyor. bu değişmeli. elimden gelen her şeyi yapıp dengeleri değiştirmeliyim. bunun normal yollardan çözülebileceği günler çoktan geride kaldı. artık bundan kaçınmayacağım. bu pisliği benim yerine başkasının temizlemesini beklemeyeceğim. bekleyip sessiz kalırsam bu pislik bütün ülkeyi bir çırpıda saracak. artık konuşmalı, yanlış işlere bulaşanları açığa çıkarmalı ve kapalı duran bu perdelerin arkasındaki sırrı ifşa etmeliyim. bunun sadece başlangıç olduğunu umuyorum.
    --- spoiler ---

şunu da not düşelim izledikten sonra gülersiniz : *
    --- spoiler ---

- evini ne yapacaksın?
    - kiraya vereceğim.
    - 10 milyon won. bana kirala, olur mu?
    - 350 milyon won'a ilan verdim.
    - pek belli etmiyorsun ama amma paragözmüşsün.
    --- spoiler ---