• sinovac biontech, shaken not stirred
  • riskli grupta olduğum için covid aşısı vurulacağım, randevu almak istediğim zaman bu iki aşıyı tercihe sundular. ikisi hakkında da pek fikrim yok. konunun uzmanı sağlıkçı arkadaşlar yeşillendirebilirse minnettar kalırım.
  • tercihimi çin aşısı diyerek yapacağım karşılaştırma. mrna yeni bir teknoloji. sonuçlarına dair çok fazla veri yok. eski tip aşı daha güvenli. he evet avrasyacı filanım, çin'in köpegiyim.
  • sözlük yine herbokolog ekşiciler tarafından basılmış. yok efendim mrna aşısının güvenliğine dair veri yokmuş, eski tip aşı daha güvenliymiş, mrna aşısı yüz felci yapıyormuş, çin aşısında virüsün tam hali vücuda sunuluyormuş. evladım sizi sayıyla mı verdiler bu sözlüğe. hakkında zerre fikriniz olmadan salak saçma yorumlar ile milletin aklını bulandırıyorsunuz.

şu an dünyada en çok kullanılan aşılar hangileri ve türü neymiş bakalım;

pfizer/biontech - mrna
    moderna - mrna
    oxford/astra zeneca -viral vektör

dünyanın en gelişmiş ülkelerinin kullandığı aşılardan 3te 2si mrna aşısı ve şu ana kadar dünya çapında aşılananların büyük bir kısmı mrna aşısı ile aşılandı. nüfusun tamamını aşılayan israil biontech aşısını kullandı.

bu iyidir bu kötüdür demeden önce bir dünyaya bakın araştırın kim neyi kullanmış sonra karar verin. bir siz akıllısınız kimsenin kullanmadığı sinovac aşısının güvenli olduğunu diğerlerinin güvenilmez olduğunu bilen akıllılar.
  • astra zeneca yok mu?
  • son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus var :
    yetkililer sürekli vatandaşlar şunu yapabilecek , bunu kullanabilecek , şuraya gidebilecek , bunlara sahip olacak vs. diyor ama fiilen olan , alınan , kullanılan somut bir şey yok. acaba hep farazi söylemlere mi denk geliyor, bir şeyler mi kaçırıyorum yoksa mevcut durum bu mu ?

tanım : almanya aşısı ile çin aşısı kıyaslaması.
  • gözümde sinovac aşısı otomobilde volkswagen, biontech ise tesla.
  • biontech; mrna aşısıdır. bir virüsün protein oluşturmak için kullandığı rna'nın sentetik bir versiyonunu içerir. bu aşı, viral proteinler üretmek için yeterli olabilecek bir genetik bilgi içermiyor, yalnızca bağışıklık sistemini kandırarak bir virüsün var olduğunu düşünmesini sağlıyor. böylelikle de bağışıklık sistemi virüsle savaşmak için özel olarak tasarlanmış proteinler olan antikorları üretmek için harekete geçiyor.
    sinovac ise geleneksel aşı üretim tekniği olan inaktif virus yöntemi ile üretildi.eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün enjekte edilmesi suretiyle, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.
    aşıların çalışma prensibi
  • kesinlikle ama kesinlikle sinovac.

sahip olduğum dna ve rna'larla oynatacak kadar mal değilim çok şükür.

illa seçme hakkı veriliyorsa pıhtı yaptırmayan haliyle oxford-astra zeneca diyorum.
  • ulan sanırsınız hepiniz biyoloji kimya tıp alanlarında master yaptınız.

size verilen aşıların sulandılmadığını nerden biliyorsunuz. aşılar belki dökme geliyor türkiye de şişeleniyor ve yüzde 60 70 oranında su karıştırılıyor. alıp test mi ediceksiniz.

veya bilemedin biontech deyip sinnovac yapıcaklar nerden biliceksin yani.

devlete güvenmekten başka çaren yok. yaptırcaksan yaptır geç. yaptırmıcaksan da tatava yapma dediğim versus.
hesabın var mı? giriş yap