• web sitesindeki kendisini takdim bölümünü okuyan sade vatandaşın ister istemez ağzından çıkan söz:

ben, atatürkçü, ulusalcı, bilimgüder (laik) egeli bir türküm. bir yanım selanik göçmeni, bir yanım oğuz türkü. babam nazilli’de bir traktör onarıcısı olarak öldü. evgilimin (ailemin) dişinden tırnağından arttırdıkları ile okudum. sırası ile istanbul üniversitesini birincilikle 2.5 yılda, sonra türkiye cumhuriyetine öğretim üyesi yetiştirilmek üzere yollandığım amerika birleşik devletlerinde; stanford üniversitesi(master), colorado school of mines’ı(doktora), mit (post doktora) bitirdim. 1974-75’de abd’de en başarılı yabancı öğrenci ödülünü aldım. 1975’den 2004’e dek itü de öğretim üyeliği yaptım. şimdi emekliyim. depremin soktuğu sıkıntılar beni şeker hastası etti. 5 yıl ege ile dokuz eylül, hacettepe , karadeniz teknik üniversitelerinde git-gel öğretim üyeliği yaptım. depremden sonra 5 kitap yazdım, 2 kitap da baskıda. 1980’den beri yazılarımı popüler bilim üzerinde yoğunlaştırdım, 2004’de ortanın solunda, atatürk ile bilimgüderlik (laiklik) çizgisinde siyasete atıldım. 2003’de beşiktaş atatürkçü düşünce derneğinden “yılın atatürkçü bilim adamı” ödülünü aldım. 2000-2001 yıllarında tmmob jeofizik müh. odası genel başkanı, 2003-2005 de türkiye jeofizik kurumu genel başkanlığı yaptım. 2004’den beri iran devleti petrol araştırma kurumunun danışmanıyım. türkiye’de ilk kez jeofiziğin özel iş kolunu yarı zamanlıya geçerek kurdum. 24 stk’ye üyeyim. bilimtey kendi yayıncılık kuruluşumdur. araştırma ile yayınlarımı profesör olduktan sonra olabildiğince türkçe yayınladım, ulusum türkçe konuştuğu için. bu nedenle depremci arkadaşlarımda, neden ingilizce yapmıyor diye eleştiri koyarlar. oysa depremler londra’da değil izmir’de, gölcükte, bingöl’de oluyor. 35 yıldır türk dili araştırmaları yapıyorum. bu konuda 3 sözlüğüm çıktı, 4.sü baskıda. sigara, içki içmem.

övgün, takma adımdır. ahmet arapça adımın türkçesidir. 2004 yılından beri kullanıyorum.

(bkz: http://www.ahmetercan.net/…php?mod=haberdetay&id=68)
hesabın var mı? giriş yap