şükela:  tümü | bugün
  • biraz önce odun taşıyan takriben 10 - 12 yaşlarında bir çocuğun odunları kovaya nasıl tek tek birbirine eş olarak dizdiğini görünce "ulan ülkede bu dağ başında affedersiniz allah'ın unuttuğu yerde böyle düşünceli ve akıllı bir çocuk varsa ülkenin geri kalanında kim bilir ne cevherler vardır" diye düşünemeden edemedim. beni asıl bu dünyayı ben kurtarabilirim hissine kaptıran ise çocuğun kovayı bir seferde alabildiğine doldurup iki büklüm taşıma çabasıydı. sonra dedim ki daha az taşıyıp enerjini idareli kullanıp kendini sakatlama riskini en aza indirmeyi denesene dememe "abi böyle daha iyi oldu" demesiydi.
    bu çocuk gibi binlerce cevheri alıp eğitip mükemmel başarılar elde edilebilir.

bizim ülkenin en büyük sorunu elindeki kaynakları iyi ve doğru kullanamamasından kaynaklanıyor. yerli ve milli olmak için bunları bulup değerlendirmek gerekiyor bunun için de eğitim şart. yoksa hans ya da jack bizim mustafadan daha zeki olduğundan değil sadece doğru kilide doğru anahtarı yerleştirmek gerekiyor.

dipnot : lokasyonu ömür yeterse ve hala bu mecrada yer alırsam 5 yıl sonra editlerim.
  • bir anlıktır.