• zamaninda bizzat kavrami yaratip ustune katran bulayan ben oldugumdan bu konuda duzeltilmis fikirlerimi gecmek isterim.

bir insan bir ortamda ne kadar uzun sure kalirsa ortamin kusurlarini o kadar icsellestirmeye ve kaniksamaya basliyor (bkz: ogrenilmis caresizlik). bundandir ki sistemin kendi tatmini konusunda oyle ya da boyle islerligi konusunda ikna olmus birinin sistem uzerine yenilikci devrimsel fikirler getirmesi beklenemez. tarihte benim bildigim yasli devrimci yok misal. hatta fidel castro ornegindeki gibi bir devrimcinin yaslandikca statukocunun allahina donusmesi de gorulmemis sey degil.

yeni ortama giren birinin "yanlisliklari gorme" algisi cok geliskin olsa da diger yandan oranin tarihine hakim olmadigi muddetce "yasanmis, olmus bitmis" konularda fikir sahibi olmamasi onerdigi cozumleri tekrarlar haline donusturebilir. bu yine de sorun tespitini gecersiz kilmaz. hatta sorun tespitlerinde ortami tanimayan birinin sorunun kokenine inme sansi dogar. ornek: bir moderatorun "caylakligi hafifletelim" onerisi getirmesinin yaninda yeni bir sozluk yazarinin "ne caylakligi lan ne bunlar manyak misiniz cekil" diye hallenmesi olasidir.

bu sebeplerden bir ayda yakinmaya baslayan yazarin sorun tespitleri uzerine daha iyi dusmek gerekir. zira sadece bireysel yakinmalardan ote bir kusagin beklentileri uzerine gosterge de teskil edebilirler. bir ayda sozlugun devrimcisi kesilen zihniyet fena degildir, yeter ki kayda deger, ustune cozum getirilebilir elestiri getirebiliyor olsun, hatta mumkunse cozumuyle gelsin. kamuoyu da elestirileri sahibinin yaslarina bakarak afaroz etmekten vazgecsin, icerige baksin.
  • sozluge 2 ay once katilip girdigi gibi "artan kullanici sayisi sozlugu bozdu.. zurnaya dondu haci burasi! ay hep futbol hep futbol.." seklinde atip tutan zihniyet.
  • sozlukte devrim yapabilmek* icin 1 aydan daha fazla yazarlık tecrubesi gerektiğini vurgulayan cumle. bu cumlede birarada kullanılan '...kesilmek' ve 'zihniyet' kelimeleri, cumleyi kuran kişinin hissetiği rahatsızlığı dile getirmekle beraber, devrimcinin herseyi 1 ayda sozlukten öğrenmiş olması varsayımından hareket edip, devrim yapmaya yeltenen kişinin hayat tecrübesini göz ardı etmektedir.
  • kişisel birikimin sözlük yazarı olmadan önce başladığı, hatta bu birikim olmadığı takdirde sözlük yazarı olmanın zaten başlangıç itibarıyla oldukça zor olduğu göz önüne alındığında, -en azından- kişisel devrimlerini sözlüğe de taşımış yazarların bir kısmıdır. diğerleri için (bkz: diğer yazarlar)

devrimcilik aydan aya
    gönlüm benzer kurulu yaya
    gaz veren entry girende
    moderator anı ispiyona saya

arsene der sözlüğümde yeniyim
    zaten kendini yenilemeyen sözlüğü sikeyim
    ey şuh dilber, ol entry'me ayar olanda
    yeter ki yüzün gülsün, ben entry'yi anında sileyim.
  • içinde, "birader" hitabı ile başlayan cümleler kurdukları mesajlar vasıtası ile ayar vermeye gayret edenleri de barındıran zihniyettir.
    şimdi biri çıkıp diyecek ki "olabilir".
    olamaz lan! olabiliritesi olsa, çıkıp da konuşur muyum? misal adam "türkçe" konusunda ayar vermeye gayret ediyor lakin her mesajında en az 3 tane imla ihlali var.
    bir de a be götveren... ben senin nereden biraderin oluyorum?

not: evet yakaladın; olabilirite dedim
  • daha dün ilk kez " siz ve sizin gibi yeni nesiller " dokundurmali ilk mesajimi almis- heyecan yaptim, evet- bir kardesiniz olarak diyorum ki, gereksiz enerji, zaman, emek toplami bir zihniyettir. son bir yilllik sergüzesti saymazsak, neredeyse sözlügün stunde null undan beri buralardayim, okur olarak. sözlüge su ya da bu misyonu yükleyen, türkiye'de cokseslige, tartisma adabina katkisini tartisan bilimsel makalelerin, "in" zamanlarinin gelip gectigine filan gözlemcilik ede bilecegimiz kadar uzun bir süre, on yil. kendi adima konusursam, sözlügün bir ticarethane oldugunu unuttugum anlar oldu, haddimi bilmeden " ama, ama" dedigim anlar. gectim karsiya, bir moderatöre gösterip editledigim, öbür moderatörün gg deyip 4,5 ay caylak yaptigi entry de hala bir yildir cöpümde duruyor, dönüp "moderasyon bu kadar agir kosullar altinda calisirken, disardan bakana keyfi görüle bilecek hatalar da yapa bilir" dedigim entry de bir yerlerde.

sözlügün devrimcisi kesilen zihniyeti, göreve cagiriyor ya, sözlügün sahibisi, ben de sorarim, ac bakalim beklentini diye. eger istedigin, ampul abi neden abi, cinsiyetcilik oluyor ampul abla olsun tarzi bir devrimcilikse ondan kolay ne var kardesligim, a ha da yaptim, buyur. yok beklentin, daha derin bir seylerse, önce sinirlarini kendin belirleyeceksin, elini kolunu baglayan yasalari hesaba katacaksin, bütcen neye yeter- gercek anlamda profesyonel bir moderasyon sözgelimi- hesaplayacaksin, hedef kitleni belirleyeceksin, sürekli elestirilen altyapiya yönelik degisimleri yapip yapmayi isteyip istemedigine, hic degilse uzun kisa vade getiri/götürü acisindan bir bakacaksin. elalem yamyam gibi baska sitelerin applicationlarindan birini kullanmadan öbürünün suyunu cikarirken sen hala sözgelimi bir spoiler olayini niye hala anam babam usulunden sasmadan götürdügünü düsüneceksin. ha, bu benim klasigim diyorsan, marka olmak üzerine kafa yoracaksin. alici bu, türkcenin sinirlari belli, hedef kitlem olsa olsa su kadar büyür, onlara da bu yeter diyorsan da insanlarin neden hayalkirikligina ugrayip, yavas yavas elini ayagini cektigini, haydi bir kere daha ask ve sevk ile demedigini, sormayacaksin. daha adam gibi bir yerlerde kullanim sartlarin yok- hayir, facebook gibi isi abart milletin basina "cekip gitseniz de ruhunuz bana ait ulan" kesil demiyorum- telif haklari michael jackson'a da gitmiyor gayri, gözlerini kapayip oldugun yerde durursan, degisimi durduramiyorsun. internet coktaan, su akar yolunu bulur olayini asti. su gelip seni götürene kadar oturdugun yerde oturmak mi istiyorsun, kararin ne? icinde mesleginde bir yerlere gelmis, her allahin günü para, insan, cevre kaynaklari üzerinde bir dolu insani etkileyen kararlar ala bilecek yetenek ve deneyimde üyeleri olan bir sitenin sahibisin, o insanlarin bu yeteneklerini buraya kanalize etmek isteyip istemedigini biliyor musun/ bilmek istiyor musun? sen önce bunlari düsün, sonra haydi kücük devrimci, de, ben uyarim.

basta bu is bos demistim, onu da " bu is böyle iyi, reklam gelirleri sukela, yiyin birbirinizi ben karismam" zihniyetine söylemistim. yoksa millet dükkanina ne yapar ne eder bana ne? saygilar efendim.

not: is bu ehemmiyeti kapladigi pixele degmez entry, eksi sozluk moderasyonunu protesto yöntemleri/@caponsever e bir güzellemedir.
  • iddia su: sozlugun genel cizgisine aykiri yazarlar, sivri yazarlar ayiklanir, sindirilir.
    cevap su:

otisabi,
    arzach,
    radioheadbanger,
    zenci,
    peder zickler,
    mariadebonne,
    avasas

ve daha niceleri.
  • eğer bir aydan daha kıdemli yazarlar sözlüğün devrimcisi kesilemiyorsa bari taşın altına elini sokan ben olayım diyerek fedakarlıkta bulunan taze yazarlar için kullanılmış tabir.

kesinlikle yazarlıkta, devrimcilikte tecrübe ve bilgi birikimiyle olur. ama yeterli tecrübe ve bilgi birikimini ölçmenin kıstası 10 entry girmek ya da 1 aylık yazar olmak olamaz. bazen bunları yapmakta yetmez bazense bunlara gerek yoktur.
  • sözlük yapısıyla ilgili çıkabilecek bir tartışmada sembolik şiddet uygulamak için de kullanılabilecek ad hominem yapmaya yarayan etiket.
hesabın var mı? giriş yap