• mulholland çıkmazı'nı izletin, filmi anladım diyorsa zeki falan değildir, yalancı ibnenin biridir olsa olsa. anlamadım diyorsa yine zeki değildir ama herif dürüst lan en azından.
  • zeki diye seslenirsin, bakarsa zeki'dir..
  • yapacağınız tek şeyle ölçemeyeceğiniz durum. çünkü biliyoruz ki zeka türleri var. yeğenim benim çözdüğüm matematiği görse ağlayarak annesine sığınır. ben onun yazdığı şiirleri okuyunca oha nasıl yazmış derim. kuzenim bunların hiçbirini yapamaz ama eline aldığı her müzik aletini çalabilir. bizi uzaktan izleyen bir başka yeğenim bunların hiçbirini yapamaz. siz napıyonuz amına koyim der ve orta sahadan şık bir gol atar.
  • işaret parmağını asidik bir çözeltiye batır, yüzü kızarırsa zekidir, mavileşirse şirindir bırak gitsin.
  • yalan söylediği ortaya çıkıyorsa bir insanın sike sürülecek aklı yoktur. yok ortaya çıkmıyorsa normal düzeyde zekidir. insanlara o yalanı yaşatıyorsa süper zekidir.
  • bir kibrit çak (bul bi yerden) hızla ona doğru yaklaştır korkup geri kaçarsa maldır, üfleyip söndürürse zeki.
  • zeki insanlar egolarını kontrol altına alabilen insanlardır. ego aptal insanları esir alır. zeki insanlar mütevazıdır, eksiklerinin farkındadır. yalnız öz güvenle egoyu birbirine karıştırmamak gerek. bunu anlamak için karşınızdaki kişiyi eksikliği/eksiklikleri konusunda uygun bir dille eleştirin. "uygun bir dille" kısmının altını çiziyorum... eğer neden öyle bir kanıya vardığınızı sorguluyorsa zekidir. sinirden çıldırıyorsa egoisttir. biraz sinirlenirse ön yargılı yaklaşmayın. egoist insan çıldırır. *

bunun bir diğer yolu da ona iyi bildiğiniz bir konuda bir şeyler sorun. tabi onun, sizin konuya olan hakimiyetinizden habersiz olması gerekiyor. eğer boş boş sallıyorsa aptalın önde gidenidir. sorduğunuz zaten bildiğiniz bir konu olduğu için sağlı sollu ataklarla onu göt edebilirsiniz. bir bataklık misali çırpındıkça batacaktır. fakat bilmediğini belirtiyorsa en azından aptal olmadığı söylenebilir. belki bildiği kadarını anlatıp çok coşmaz veya o konuya hakimdir anlattıkça anlatır. bu sınavın kesin sonuç vermesi için karşınızdakinin bilmediği bir konuda soru sormanız daha etkili sonuç verecektir.
  • bi heves bu başligi okuyorsa zeki değildir. hatta ümitsiz vakadır.
  • kendini ispatlamak gibi bir derdi yoksa, gereksiz konuşmalar yapmıyorsa o insan zekidir.

(bkz: odadaki en zeki insansan yanlış odadasın demektir)

bundan ötürü, zeki insanlar hep aykırıdır. pek seveni olmaz. yani lafa gelince severler, iltifat ederler ama icraate gelince hayalete dönerler.

bir de zeka ve başarı aynı şey değildir. yanlış yer ve zamanda bulunan bir zekanın harcanması çok olasıdır.
  • salağa yatıyorsa ve sen bunun farkında değilsen zekilere gelmişsin demektir.
hesabın var mı? giriş yap