şükela:  tümü | bugün
 • kişisel bilgisayarım 11 yıllık. ssd ekledik, bir süre daha gideri oldu.

  ayrıca bataryası çalışmıyor diye yeni batarya aldık ama şarj devresinde sıkıntı var sanırım. şarj olmuyor hala, güç kablosu yanlışlıkla yerinden çıksa ya da elektrikler kesilse hemen kapanıyor.

  twitch yayını yapmayı denedim oyun oynarken, gelen insanlar en düşük performans ayarlarında olmama rağmen çok kasıyor diye yorum yazıp gittiler.

  onun dışında tamamen çalışmama kararı alana kadar bilgisayarımla yolları ayırmayacağım. yenisi olmuş çok para.

  tanım: notebookların alırken zamanının iyi bilgisayarlarından ise düzgün kullanımla 15 yıl kullanım ömrünü devirebileceği düşünülmektedir. tabi kullanım şekline ve amacına bağlı değişir.
 • dizüstünün ömrü ile dizüstünün sizin ihtiyacınızı karşılayabilme süresi farklıdır.
  eğer üst düzey donanıma sahip bir dizüstü aldıysanız. kasa kalitesi de üst düzeyse 5 yıl boyunca kullanabilirsiniz. 5 yıl sonra tuşlarda silinmeler, plastik aksamlarda ısı maruziyeti sebebiyle bozulmalar, menteşelerinde gevşemeler gibi fiziksel hasarlar başlar. eğer çok güçlü bir donanıma ihtiyaç duymayan bir işle meşgul oluyorsanız, batarya harici donanımlar 10 yıl civarı dayanabilir. bataryalar genelde 2 yıl sonra kabiliyetini kaybetmeye başlarlar.

  dizüstünün sizin ihtiyaçlarınızı karşılama süresi ise ne işle meşgul olduğunuzla ve o işin gerektirdiği donanım ve yazılım güncelliği ile alakalıdır. üst düzey dizüstüler, oyun oynuyorsanız 2-3 yıl, işlem gücü gerektiren render vb. işler, yazılım işleri falan yapıyorsanız 5-7 yıl, internete girmek, film izlemek, office programları kullanmak vb. yapıyorsanız 10 yıl ihtiyacınızı görebilir.

  ama bugün gidip üst düzey dizüstü almayıp, orta halli olanı alalım dediyseniz rakamları 1/2 ile, en ucuzu olsun dediyseniz 1/3 ile çarpın.
 • 2010 yılında aldığım macbook air late 2010, emekliye ayrılmasına rağmen hala çalışıyor. pilini sipariş verdim ve kendim değiştirdim. en az 8 saat dayanıyor.
 • min. 128 yıldır.
 • evde iki adet var. biri 2010 model diğeri ise 2012. 2010 bitmiş bir halde ama 2012 hâlâ kullanılıyor.
 • windowz yüklü bir bilgisayarın ruhuna linux üflenerek bilgisayarlara ikinci bir hayat sunmak pek âlâ mümkündür.
 • 6 7 rahat kullanılır
 • benimki 8 senedir görevine devam ediyor, döviz kurunun allahu ekber dağlarına çıktığı bugünlerde su koymazsa sevinirim. ekmeğimi o cihazdan kazanıyorum. 3 sene önce yenilemek için mağaza kapısına kadar gidip geri dönmüştüm, keşke alsaydım diyorum şimdi. bizim 8 senelik emektara ssd ve ekstra 8gb ram takviyesi yaptık seneler içinde. hala adobe premiere, after effects ve photoshop kullanıyorum. tabi render zamanlarında kitap okuyorum ya da dizi izliyorum, anca çıktı alıyor zavallı.
 • sarj bitene kadar kullaniniz , sarja bagli vaziyette durmayiniz. batarya tamamen tukendikten sonra sarj ediniz, ortalama omur suresi otomatik olarak uzar.
 • 9.5 yıllık bilgisayarımı geçen hafta toprağa verdim. bu başlığı görünce gözyaşlarım pıt :)

hesabın var mı? giriş yap