• trt'nin pazar sabahı tertip ettiği programa konuk olan sayın bülent ecevit tarafından sarfedilen bir cümle.

anlamıyorum ki bu ülkenim kontrol paneli nerere, kimin elinde ? bir düğmeye basılıyor, başbakan altüst, bir düğmeye basılıyor ekonomi yerle yeksan. hiç hayırlı işler yapan düğme veyahut butonlar yapmamış mı bu paneli yapan adamlar ?
  • önündeki uyarı lambası yanan iett şoförünün içinden geçen cümle.
  • -müdürüm bizim maaşlar nolucak, anlıyorum şirketin durumu zor ama evsahibi anlamıyor.
    -biri düğmeye basmış!
    -ne düğmesi ağabey.
    -birisi diyorum düğmeye bastı!
    -bassın abi. yani. ne yapabiliriz?
    -kapatın o düğmeyi çok soğudu içerisi.
    -hay hay müdürüm. maaş noolucak?
    -yahu ben burda düğme diyorum, basmış diyorum sen hala maaşındasın, bitbitindesin. ne terbiyesiz adammışsın anlamadım ki.
    -peki müdürüm.
  • -başkanım babalardayız. amerikadan on katrilyona aldığımız ... uçaklarından biri yere çakılmış. öbürleri de havalanacak durumda diilmişler. gasteciler sıkıştırıyo.
    -kesin var ya biri düğmeye basmıştır. ne oynuyosun halbuki di mi? düşer tabi uçak
    -başkanım basın toplantısı konusunda?
    -yahu git de işte düğmeye basmışlar hep ondan oluyo de. basmasınlar. oyuncak diil ki bu.
    -hemen başkanım.
  • ohal bolge valilerinin soylemlerine konu olan "hainlerin cevresinde gun gectikce daralan cemberi" gibi (bkz: hainlerin cevresindeki cember), bu mahut dugme (ya da dugmeler?) ve basan parmaklar kendimi bildim bileli dugmeye basiyor. lan bu dugmeden parmak ne zaman cekildi? ne zaman duysak "birileri dugmeye basti". daha dun basmamislar miydi? neden bir daha bastilar? dugmeye basildigi sirada hissedenler dugmeden el cekildigi zaman

"birileri dugmeye basmisti, ama simdi cekti"

deseler o zaman itibar edecegim. ama hep basti, o dugme hep basik. sanirsin autofire almislar dugmeyi, o derece ki basilmasinin anlami yitmis, basilmamasi haber degeri tasir olmus.
  • bir olayin yada olgunun sadece bir dugmeye basilarak gerceklesebilecegini varsayarak, bir olayin arkasindan yapilan onerme.
  • son yillarda turkiyede uretilen ve bir gercege dayanan olgu.
    onceden ... tarafindan hazirlanmis
    alternatif yonetim modellerinin gerektiginde gundeme dugmeye basilarak sokulmasi
  • türk halkinin komplo teorisi hastaligi'nin semptomlarindan biridir bu cümle. ne de olsa bütün dünya bize düsmandir ve bu düsmanlarimiz ellerinde bir adet dügmeyle gezmektedir. ne zaman canlari sikilsa bu dügmeye basarlar ve olaylar gelisir, degil mi?

hattâ bu dügmenin nasil çalistigini da anlatalim. mesela su linç eylemlerine katilan gözünü vatan aski bürümüs insanlari ele alalim. aslinda bunlarin içinde bir adet mikro islemcivar. su bizim elinde dügmeyle gezen düsmanlarimiz dügmeye basar basmaz, bu insanlar içlerindeki mikro islemcinin kontrolüne giriyorlar. bu arada, mekanizmayi baslatan düsmanlarimiz, hemen kumanda odasina geçiyorlar ve joystick denen aleti ellerine aliyorlar. daha sonra da keyifleri dogrultusunda bizim vatan askiyla dolu o körpe, saf, temiz insanlarimizi dilediklerince hareket ettiriyorlar. ister linç ettiriyorlar, ister otel yaktiriyorlar, ister suikast düzenletiyorlar, falan filan...anlayacaginiz biz suçsusuz aslinda efendim. basimiza ne geliyorsa su dügmeden geliyor. ah, bir bulsak su dügmeyi.....
hesabın var mı? giriş yap