1123581321

  • prezentabl (596)
  • 618
  • 13
  • 8
  • 1
  • bugün

kadın zekası vs erkek zekası

eğer standart iq seviyesinden bahsediliyorsa, bana hakkında ilginç hipotezler kurdurmuş karşılaştırmadır.

öncelikle, ben ne biyoloji ne de psikoloji hakkında akademik bir seviyeye haiz değilim. cinsiyetler arası yapılan linkteki araştırmada ve daha önce bu başlığa yazılan çok ilginç bir bilgi dikkatimi çekti.

birçok araştırma, kadın ve erkeklerde ortalama iq seviyesini incelemiş ve çıkan sonuçlar hemen hemen aynı. 15 yaş altında kadın erkek ortalamasında hiçbir fark yokken, yetişkinlerde erkeklerin ortalama iq seviyesi kadınlardan 1-2 puan daha yüksek çıkmış.

daha ilginç olan kısımsa, standart sapma hesaplamalarında yaşanmış ve standart sapmanın erkeklerde çok daha yüksek olduğu görülmüş. bunun tercümesi aslında şu; gerizekalıların da, bilim insanlarının da çoğunluğu erkeklerden oluşuyor. özellikle ortalamadan zeki kabul edilen, 130 ve üzeri iq seviyesine sahip insanların 3'te 2'sinin erkek olduğu saptanmış. aynı oran, erkeklerin lehine, 80 ve altı iq puanı için de korunmuş.

biyolojik olarak 2 tane temel gerçek var.

1) cinsiyetleri belirleyen x ve y kromozomlarıdır ve y kromozomunun boyu x'e göre oldukça kısadır.

2) zekayı etkileyen genler anne tarafından belirlenir.

benim kısıtlı biyoloji bilgimle ortaya attığım hipotez şu.

kadınlar xx kromozomu taşıdığı için, bir kadının gerçekten zeki olabilmesi için anne ve babadan aldığı 2 kromozomun da, zeka yönünden bereketli olması gerekir. çünkü 2 kromozom da eşit boyda olacağı için, yüksek zeka barındıran kromozomun diğerini domine edeceği kesin değildir.

aynı nedenle bir kadının düşük iq seviyesinde olması da mümkün değildir, çünkü bir kromozomdaki eksikliği diğer kromozom kapatabilir. bu yüzden kadınlarda standart sapma daha düşüktür.

erkeklerde ise tek x kromozomu da anneden gelmektedir ve karşısındaki y kromozomunun boyu oldukça kısadır. bu nedenle, bir erkeğin annesinde ve ailesinde iq seviyesi yüksek insan sayısı fazla ise, o anneden doğacak erkek çocuğun da yüksek iq seviyesinde olma ihtimali daha fazladır çünkü babadan gelecek y kromozomu zaten zekayı çok etkilemez.

aynı nedenle, bir erkeğin düşük iq seviyesinde olması da bir kadına göre daha kolaydır. eğer annenin iq seviyesi düşükse ve çocuk erkekse bu durumda baba einstein olsa da durumu kurtaramayabilir. işin tuhafı bu tarz evlilikler genelde ya babanın evliliğe toplum tarafından zorlanmasıyla ya da erkeğin sırf güzel diye kadınla evlenmesi sonucu oluşur. hatta kişisel gözlemim, bu tarz ailelerde kız çocuklar erkek kardeşlerinden genelde daha başarılı olurlar, babanın x kromozomu sayesinde.

kişisel fikrim, eğer güzel diye iq seviyesi düşük bir kadınla evlenmişseniz, doğacak çocuklarınızın kız olması için dua edin. ya da, dış görünüşüne çok bakmadan zeka seviyesi yüksek bir kadınla evlenin.

belki de bu durum, kadınların neden zeki erkek peşinde koşmadığını açıklıyordur, zira çocuk zekasını, hele de erkekse, zaten anneden aldığı için zeka kadın için bir çekicilik unsuru olmaktan çıkıyor.

not: tabii bu araştırma sadece iq seviyesinde bir zeka karşılaştırması üzerine yapılmıştır, farklı zeka türleri konunun dışındadır.

edit: imla

devamını okuyayım »
30.04.2016 16:50