1123581321

  • şeker abi (619)
  • 701
  • 8
  • 2
  • 0
  • dün

zorunlu bireysel emeklilik sistemi

devletin keriz silkelemek istediği sistem. işin detayına girmeden önce çok basit bir soru soracağım.

içinde beyaz yakalı çalışan + banka + devletin olduğu bir sistem var. kapitalizm zero sum game olduğuna göre bu hesapta birisinin sikilmesi lazım. sizce bu üçlüden biri sikilecekse bu hangisi olur?

küfür için üzgünüm ama bu da başka türlü bu kadar iyi anlatılamayacaktı. defalarca yazılmış zaten, aynı parayı bu salak sistem yerine vadeli mevduata yatırsan 10-20 sene sonra aldığın getiri bunların verdiğinden çok daha yüksek. finansal okur yazarlıktan, döviz al sat işlerinden falan hiç bahsetmiyorum bak.

bir boktan anlamıyorsan yatır vadeliye senelik %10 faizle 20 sene sonra daha fazla para kazanırsın.

bireysel emeklilik sistemine bok atmak gibi düşünmeyin bu dediğimi. keriz silkelemek gibi davranmasalar özünde iyi bir sistem olabilirdi ama türk lirası gibi senelik resmi %10 gerçekte %15-20 enflasyon yiyen bir para biriminde bok gibi yönetilerek lafta devlet katkısıyla milletin üç kuruşuna sulanmaktan başka bir şey değil bu yaptıkları.

nedeni de açık, devlet bütçesi o kadar boktan bir halde ki, artık ötv zamlarıyla bile ötv tahsilatlarını artıramayacak hale geldiler. kaynak aramakla uğraşamayacağım ama en son enflasyonu çıkarınca geçen yılın ilk altı aylık dönemine göre artmamıştı ötv gelirleri. iç borç çevirme oranları fırlamış %140'a, elde kalan tek çıpa olan bütçe disiplinini kaybediyorlar. o yüzden keriz silkelemek umuduyla getirdiler bu salak sistemi.

sözlükteki paralı trolleri de kendi başına biriktiremiyorsun diye reklam yapıyor. neden biriktiremiyor, neden tasarruf oranları tarihi diplerde, sence vergi gelirlerindeki oranı %70'e fırlamış dolaylı vergilerden olabilir mi sayın bilir kişi?

çok ağır bir ekonomik krizle eninde sonunda yüzleşecekler çünkü ötv zammıyla bütçe denkleşmiyor artık. işin acı tarafı bunun nedeni de halkın boykotla tasarrufa yönelmesi nedeniyle değil parasızlıktan yapmak zorunda kalması. ötv gelirin ülke gsmh'sinin beşte birine denk hale gelmiş, bu ülkede insanlar 1 hafta sigara içmese memur maaşı ödeyemeyecek haldesin, elde kalmış 3-5 devlet kurumunu da varlık fonu adı altında peşkeş çekip 2019 seçimlerine kadar zaman kazanma derdindesin. devlet kendine kaynak yaratmak için maaşlardan vergi almadan para cukkalamaya çalışıyor.

bence bu halk salak diye sevinmeleri lazım, %40'ı sistemde kalmış. 20 sene sonra hayatta kalıp kalmayacağı belli olmayan bir devlete, vatandaşın hayrına bugüne kadar hiçbir şey yapmamış bir devlete, geçmişte yönettiği bütün fonları bok edip batırmış bir devlete güvenip girmek isteyen varsa tutmayın.

devamını okuyayım »
03.08.2017 10:14