ademg

  • 236
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

karl marx

ömrü boyunca parayla uğraşıp sürekli parasızlık çeken büyük dahi.

parası olduğu zamanlarda parasını kaliteli puro ve şaraplara yatırmış kendisini finanse eden engels e karşı hep minnet duymuştur.engels ile olan uzun arkadaşlığında yalnızca bir kere kavga etmişlerdir.bu kavga engels'in sevgilisinin ölmesi üzerine marx'a yazdığı duygu dolu bir mektuba karşı marx'ın hiç siklemeden ondan para istemesi üzerine yaşanmıştır.marx daha sonra bunun için pişman olmuştur bununla birlikte arkadaşlıkları kaldığı yerden sarsılmadan devam etmiştir.

çoğu zaman sefil olarak nitelendirdiği hayatında bile güzel evlerde oturmuştur. kızlarını güzel okullara engels'in sağladığı finans sayesinde göndermiştir hatta şan dersleri bile aldırmıştır.kapitali yazarken bitmeyen çıban dertleri yüzünden bir çok kez ayakta çalışmak zorunda kalmıştır.kendine karşı özgüveni had safhada şimşek gibi bakışları olduğu söylenir.iyi bir satranç oyuncusudur.annesini zaman zaman bir para kaynağı olarak görmüştür.

kendi hizmetçisinden olma herkesin inkar ettiği ama biryerlerde bazı kesimlerin bunu kaynaklarla kantıladığı bir oğlu olduğu gerçeği bulunmaktadır.o kadar sefalete rağmen hangi zihniyette o kadar çocuk yaptığını gerçekten merak ediyorum.

hayatının son dönemlerini saçı sakalı kesip kızı jenny ile birlikte kaplıcalarda geçirmiştir.

en sevdiği özlü söz '' nihil humani a me alienum puto'' (insani olan hiçbirşey bana yabancı değildir)

devamını okuyayım »
30.12.2010 01:12