cam kavanoz

  • 2230
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

francesco totti

786 maçlık as roma serüveninin sonuna gelmiş olan 40 yaşındaki efsane.

totti'nin son defa oyuna dahil oluşu:

* https://streamable.com/ni7jp

totti'nin roma forması ile sahaya ilk çıktığından beri dünyada meydana gelen değişimler:

* https://streamable.com/nyokv

totti'nin son golü:

* https://streamable.com/jkdpw

totti'nin son serie a golü:

* https://streamable.com/k6iu

totti'nin ilk serie a golü:

* https://www.youtube.com/watch?v=zxdu0ys7t9k

roma taraftarlarına yazdığı mektup*:

teşekkürler roma. anneme ve babama, kardeşime, akrabalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. karıma ve üç çocuğuma teşekkür ederim. teşekkür etmeye sondan başlamak istedim çünkü bu satırları okuyabilecek miyim bilmiyorum.

28 yılı birkaç cümlede özetlemek imkansız. bunu bir şiirle yapmak isterdim fakat şiir yazmayı beceremiyorum.

yıllar boyunca kendimi, benim için her şeyi kolaylaştıran ayaklarımla ifade etmeye çalıştım, çocukluğumdan beri. çocukluğun bahsi açılmışken, en sevdiğim oyuncağın hangisi olduğunu tahmin edebilir misiniz? tabii ki de bir futbol topu. hâlâ daha öyle.

hayatınızın bir döneminde büyüyorsunuz, bana böyle söylendi ve zaman da böyle karar kıldı. kahrolası zaman.

17 haziran 2001'de hepimiz zamanın daha çabuk geçmesini istedik. hakemin son düdüğü çalmasını bekleyemiyorduk. o günü düşündüğümde hâlâ tüylerim diken diken oluyor.

bugün, zaman bana omzuma dokundu ve dedi ki:

"artık büyümeliyiz. yarın, sen yetişkin biri olacaksın. şortunu ve kramponunu çıkar çünkü bugünden itibaren sen bir erkeksin. artık çimlerin kokusunun, rakip sahada gole giderken yüzüne vuran güneşin, içinde yanan adrenalini, kutlamanın zevkine varamayacaksın."

son birkaç aydır kendime neden bu rüyadan uyanmakta olduğumu soruyorum. kendinizi güzel bir rüya görmekte olan bir çocuk olarak hayal edin... ve anneniz sizi okula gitmeniz için uyandırıyor. uyumaya devam etmek istiyorsunuz. rüyanıza geri dönmek istiyorsunuz fakat başaramıyorsunuz. artık rüyada değilsiniz, gerçektesiniz. ve ben artık rüyama geri dönemiyorum.

bu mektubu hepinize adamak istiyorum - beni destekleyen çocuklara. dünün çocuklarına. büyüyüp anne baba olanlara ve bugünün çocuklarına, "tottigol" diye bağıranlara.

benim kariyerim, sizin tanık olduğunuz bir peri masalına dönüştüğünü düşünüyorum.

şimdi gerçekten bitti. bu formayı son kez çıkarıyorum. "bu kadarı yeterli" demeye kendimi hazır hissetmesem de, muhtemelen hiçbir hiçbir zaman hazır hissetmeyecek olsam da formayı katlayıp kaldıracağım.

röportaj vermediğim ve düşüncelerimi açıkça ifade etmediğim için beni affedin. fakat ışıkları kapatmak hiç kolay değil.

korkuyorum. bu korku, kalenin önünde durup da penaltı kullanmak üzere olduğun zamanki korkuya benzemiyor. bu sefer geleceğin ne getireceğini bilemiyorum. korkmamı mazur görün.

bu sefer size ve bana her zaman göstermiş olduğunuz sevginize ihtiyacı olan benim. sizin desteğinizle yeni bir sayfa açacağım ve yeni bir maceraya başlayacağım.

şimdi, bütün takım arkadaşlarıma, antrenörlerime, yöneticilerime, başkanlarıma ve benimle birlikte çalışan kişilere teşekkür etme sırası bende.

taraftarlara ve curva sud'a*, bütün romalılara ve roma takımını destekleyenlere ışık tutanlara.

romalı olarak doğmak ve roma taraftarı olmak bir ayrıcalık. bu takımın kaptanı olmak bir onurdu.

siz benim hayatımsınız ve her zaman öyle olacaksınız. bundan sonra sizi ayaklarımla eğlendiremeyeceğim fakat kalbim daima sizinle birlikte atacak.

şimdi merdivenlerden ineceğim ve bir çocuk olarak adımımı attığım, bir erkek olarak ayrılacağım soyunma odasına gireceğim.

28 yıl boyunca size sevgimi verdiğim için mutlu ve gururluyum.

sizi seviyorum.

devamını okuyayım »