crayon

  • 390
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

kidzmondo

hafta içi 7 yaşındaki oğlumla gittim.

izlenimlerim:

- 10.35'de sıraya girdim. 11.50'de kasaya varmıştık. girişte fazla kasa açık olmadığı için, çocuklarla ebeveynler bekleşmek durumunda kaldı. kasa işlemleri yavaş ilerliyor bir de. daha girmeden yorulanlar vardı beklemekten. bunca beklemeye giremeyenler de olabiliyormuş, neyse halimize şükredelim dedik bu bilgiyi edinince.

- içeride bir vestiyer bulunmadığı için montlu giderseniz saatlerce elinizde kalması gerekiyor.

- bir köşe başında su damacanası var. bardak bitmiş olabilir ama ara ara bakmakta fayda var.

- hafta içi ve hafta sonu fiyatı farklı. hafta sonu yoğunluğunu azaltmak için sanırım, 45 tl giriş çocuklar için. veliler yarı fiyatına girebiliyor. ama girince size bir etkinlik olacağını zannetmeyin sadece ayakta beklemek kalıyor size. araya serpiştirilmiş banklar mevcut ama kapasiteye göre sayısı az olduğu için ayakta beklemek gerekiyor.

- caddeler, caddelerde dükkanlar konseptine uygun tasarlanmış. tasarım güzel, organizasyon ve hizmet türk işi.

- migros, garanti, mng kargo, petrol ofisi, diş hastanesi, acıbadem hastanesi, güzellik salonu, modaevi, atlasjet, kanal d, radyo, hürriyet çalışan aktiviteler.

- üniversite, ülker, kek, uzay mekiği, ambulans gibi 10-12 aktivite ise hazır hale gelemediği için sadece isimleri var ama açılmamış.

- ayrıca itfaiye, polis, boya badana işleri, kuaför, berber de mevcut ve çalışır durumda.

- içeride yiyecek için 2 yer var. burger king ve caffe nerro. caffe nero daha sakin. burger king ise inanılmaz yavaşlıkta. 2-3 kişi çalıştığı için yemek alabilmek mucize gibi. tamam nice sıra bekleyip alabildiniz diyelim. şöyle oturup yiyeyim deseniz, yok yiyemezsiniz, çünkü 10-11 masa olduğu için tepsiyle ayakta sıra bekleniyor.

- çalışanlar için davranış bilimleri enstitüsü ders verdi diye yazıyor sağda solda ancak zaman ilerledikçe eğitimin etkisi gitmiş görünüyor. stresle başa çıkabilmek, müşteriye iyi hizmet için cila eğitimi alınması gerektiğini düşünüyorum. zira diş hastanesindeki gözlüklü kadın, boya badanadaki kırmızı yanaklı erkek, bazen rallide duran, bazen pompacıya giden ve genelde ortalarda dolanan sarı uzun saçlı (saçlarını belinden uzunluğunu kontrol edip duran) kadın tarafından azarlandık. işleri kolay mı? değil elbette. kim kolay para kazanıyor belirli bir azınlık harici. ama işin hakkını vermeleri gerek. tek güler yüzlü çalışan itfaiyedeki dudak bölgesinde ben olan, yolu açın diye uyaran kadındı.

- aktiviteler 20-30 dakika arası sürüyor. önünde sıra bekleyerek giriyorsunuz. ayrılırsanız hakkınız yanıyor. bazı veliler aralardan çocuklarını sokmaya çalışıyorlar. bir düzen sağlanamamış. (örneğin hastane, polis gibi)
bazı yerlerdeyse konumundan dolayı doğal bir sıra oluşuyor. (benzinci, itfaiye gibi) sıra için bir çözüm bulmaları acilen gerekiyor.

- aktivitelerin biraz da uzun sürmesi fotoğraf ticareti nedeniyle. teker teker fotoğraf alınıyor, toplu fotoğraf, yan dön foto, öne eğil foto derken süre uzuyor tabi. fotoğraflar 1 tanesi 15 tl, 3 tane 35, 4 tane 50 tl. bu fiyatlama mantığı insanları 3 fotoğraf alımına yönlendirmek gibi geldi bana. neden 4 foto 45 değil, 50 mesela?

- çocuklar para kazanıyor çalıştıkça. isterlerse de berberde, otelde, hamburgercide, rallide harcıyabiliyorlar.

- 6'da alan kapanıyor. etkinlikler için bir düzen ve sıra yok. son seansı itfaiye 5.30'da alırken, inşaat alanı 5.15'de tamam gidin diyiverebiliyor.

- çocuklar gün sonunda, sıra bekleye bekleye 90-150 arası bir para biriktirebiliyorlar. marketten istedikleri ürünü alacaklar güya. işte orada ticari zihniyetle tanışıveriyorlar. ya toka, ya kalemtıraş alabilirsiniz diyor çalışan. 350'den itibaren güzel şeyler var diyor, gelecek sefere daha iyi alabilmek için biriktir sen onu diyor ve yolluyor. halbuki mantık yapınca iyi bir şey alabilmek için en az 3-4 defa gelmek gerekir. çocuklar çıkışta hayal kırıklığını öğrenerek ya da uyduruk kalemtıraşlarıyla ayrılarak veda ediyor mekana.

- velhasıl mantık güzel, türk insanı ile zor bir durum.

devamını okuyayım »
04.02.2014 19:22