deathlycrimson

  • 342
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

düz vites kullanacaklara tavsiyeler

gidin kendinize otomatik araba alın. yok illa düz kullanacağım diyorsanız ya da aile arabası düz başka çarem yok gibi bir olayınız varsa da öncelikle bilin ki otomatik araba kullanmakla düz araba kullanmanın arasında ciddi bir fark vardır.

-eğer ehliyetinizi yeni almışsanız ve araba kullanmaya yeni başlayan biriyseniz öncelikle bilmelisiniz ki daha zor yolu tercih ediyorsunuz. ehliyeti aldığı gibi hemen rahatça yola çıkan otomatik vites kullanan arkadaşlarınızla kesinlikle kendinizi kıyaslamaktan kaçınınız. onun direksiyon hakimiyetini kavramaktan başka uğraşması gereken bir şey yoktur ama sizin uzmanlaşmanız gereken koskoca bir debriyajınız vardır ve o vites koluyla da iyi anlaşmanız gerekir.

-düz arabayı yeni kullanmaya başlayanlarda en büyük korku stop ettirir miyim düşüncesi oluyor. ettirirsiniz, korkmayın. daha yeni yeni araba kullanmaya başlıyorsunuz ve araba kullanmayı ilk defa sürücü kursundaki yalama olmuş debriyajla öğrendiyseniz kendi arabanızın debriyajına alışana kadar da stop ettireceksiniz. bu yüzden direk trafiğe çıkmadan önce boş bulduğunuz bir alanda dur kalk çalışın. arabayı stop ettirmenin en büyük sebebi ayağı debriyajdan hızla çekmektir. arabanızın kavrama noktasını anladıktan sonra bile o esnada hızla çekerseniz debriyajdan yine de bir stop ettirme olasılığınız vardır. ayrıca yeni başlamanın verdiği stop ettirir miyim korkusu sizin olup olmadık zamanda stop ettirmenizi sağlayabilir. o yüzden siz siz olun en az 3-4 saniye ayağınızı debriyajdan çekmeyin. kavrama noktasında ayağınız gaza basarken bir yandan da debriyajın üstünde olsun ve ayağınızı hafif hafif kaldırın. göreceksiniz ki bu yöntemle arabayı stop ettirmiyorsunuz. ama kavrama noktasında hızla çekerseniz arabanın stop etme ihtimali yüksek oluyor, etmese bile kalkışınız ani veya motoru zorlayarak oluyor.

-vites kolu da ilk zamanlarda insanları gerer. vites değiştirirken arabayı stop ettirmezsiniz genelde, zaten debriyaja basmayı unutmuşsanız kol rahatça hareket etmez ve hatanızı anlayıp debriyaja basarsınız. yeni sürücülerin en büyük korkusu acaba yanlış vitese atar mıyım olur. şimdi söyleyeceğim şekilde tutarsanız vites kolunu yanlış vitese atmazsınız; birinci veya ikinci vitese atacağınız zaman elinizi vites kolunun sağ kısmına doğru koyun, biraz yanından kavrayacak şekilde. böylece kolu kendinize çekmeniz daha rahat olacaktır ve acaba üçe ya da dörde mi attım korkusu yaşamayacaksınızdır. vites üç veya dört için de vites kolunu tam tepesinden tutun ama çok sıkı kavramayın. üç için vites kolunun arka kısmından hafifçe ittirin, dört için de ön kısımdan hafifçe ittirin. eğer vites kolunu sıkı sıkıya tutarsanız ilk başlarda şaşıp yanılıp başka vitese atabilirsiniz ama bu hafif dokunuşla istemediğiniz bir vitese atmanız olasılık dışı. beşinci vites içinse vites kolunu sıkı tutup debriyaja sonuna kadar basmalısınız çünkü atarken en zorlanacağınız vites beştir, zaten yanlışlıkla beşinci vitese atmazsınız arabayı. zorlamasından size beşi denediğinizi belli ettirir hemen.

-vites değiştirirken sorun yaşamadığınızı farz edersek en önemli faktörlerden biri de vites değiştirirken arabanın gezmesi. ilk başlarda vites değiştirmek zor bir eylem gibi geldiğinden vitesi arttırma ya da azaltma aşamasında arabanız sağa sola hafifçe yalpalayabilir. bunun sebepleri; vites değiştirirken doğru vitese atıp atmadığınızı düşünüp yola olan odağınızı kaybetme veya direksiyonu sıkı kavramamanız olabilir. vites değiştireceğiniz zaman sol elinizle direksiyonu sıkı tutun, gittiğiniz yol düzse de o an elinizi hiç kıpırdatmayın. bir de vitesi değiştirirken önemli faktörlerden biri, vites küçültürken yapılan motor freni ve vites büyültürken arabayı sarsmak. motor freni, hızla giderken birden vitesi küçültmekle olur. diyelim üçle gidiyorsunuz ve az ilerinizde kırmızı ışık yandı. bunda yapabileceğiz üç şey var; birincisi vites küçülterek ışığa doğru ilerlemek. ama frensiz hemen küçültürseniz arabanız ani bir şekilde yavaşlar ve motor freni yapmış olursunuz. bu arkanızdaki araba için negatif bir durumdur, o yüzden vites küçültmeden önce arabanın hızının azalmasını beklemek en önemlisi. vitesinizi değiştirmeden debriyaj fren şeklinde de yavaşlayabilirsiniz. arabayı durdurduktan sonra vitesi ışık bekleme sürenize göre boşa alırsınız ya da bire atarsınız. son yöntem de üçle giderken vitesi boşa almak olur. boşa aldığınız zaman debriyajla uğraşmadan sağ ayağınız sürekli frene basa basa yavaşlarsınız. vites arttırırken ise debriyajdan ayağı hızlı çekmek arabanın biraz sarsılmasına sebep olur. çok önemli bir şey midir, değildir ama yine de düzgün gitmek varken neden arabayı sarsalım? bu yüzden vites arttırırken de aynı arabayı kaldırırken yaptığımız yöntem gibi ayağı debriyajdan yavaş yavaş kaldırmalıyız.

-düz arabalarda iyi kavranılması gereken şeylerden biri de dönüşlerdir. vites 1 ya da vites 2’yle dönebilirsiniz ama vites 3 veya yukarısıyla dönülmez. dönülmez derken dönmesi imkânsız mı, hayır dönebilirsiniz ama arabanız savrulur ve hızınız yüksek olduğu için potansiyel kaza sebebi yaratırsınız. bu yüzden dönüşlerde hızınızı olabildiğince azaltmanız gerekiyor, vites maksimum ikide olmalıdır. hızınızı neredeyse duracak kadar yavaşlattıktan sonra sakince dönüşü gerçekleştirin. bazı yerlerde arabayı tamamen durdurmanız gerekiyor, öyle zamanlarda yol boş gibi görüp atlamayın, arabanın burnunu çıkarın hafifçe ve durdurun. eğer durdurmazsanız elbet bir gün biri gelip patlatır. durdurup arabayı stop ettiririm diye telaş yapmayın, gerekirse arabayı stop ettirin ama yola hemen fırlamayın.

-düz arabanın en büyük korkulu rüyası ise kavramadır. o yokuşta arabayı kaydırmadan kalkmak ilk kullananlarda neredeyse imkansızdır. kavramayı anlatmak zor, yapa yapa pratiklik kazanılan bir durum. yokuştayken sağ ayağınız frende sol ayağınız ise debriyajda olmalıdır. kalkmaya yakın bir zamanda sol ayakta debriyaj tam kavrama noktasına kadar çekilmelidir, bu noktaya geldiğinizi arabanın titremesinden anlarsınız. eğer birazcık daha çekerseniz ayağınızı araba stop edecektir, o yüzden kavramadayken ayağınızı oynatmamaya özen gösterin. kalkacağınız zaman sol ayağınız kavrama noktasındayken sağ ayağınızı hızla frenden gaza geçiririn. araba yokuşta zorlanacağı için yokuştayken ayağınızı debriyajdan hemen çekmeyin, yokuş esnasında yarım debriyaj da gidebilirsiniz. eğer bu yöntem zor geliyorsa el freni yöntemiyle de arabayı kaldırabilirsiniz ama birinci yöntemi bilmeniz daha iyidir. yine de el freniyle kaldıracaksanız kalkış esnasında düz yoldaymışsınız gibi debriyaj ve gaza basın, araba hareket etmek istediği zaman da el frenini indirin.

düz araba ilk başta insana zor gelir ve ilk kullanışlarda birkaç kere stop ettirme gibi hatalar ya da üçüncü vitesle dönüş yapmalar gibi hatalar olabilir. ama düz arabada sürücü araba üzerinde daha kontrol sahibidir. yine de düz araba uğraştırıcıdır, debriyaj bir süre sonra bacağınızı yorar falan. otomatik araba kullananlar bir daha düze dönmek istemeyebilirler. ben de bu yüzden hayatımda hiç otomatik arabayı denemedim, o rahatlığı görürsem düzü bırakırım diye korkuyorum.
ama düz kullanmak hem işkence çekmek, hem de araba kullandığını hissetmek demektir. ama unutmayın düz ya da otomatik en önemli şey direksiyon hakimiyeti…

devamını okuyayım »
05.05.2013 12:07