deathlycrimson

  • 276
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı

ya yüz yılın trollüğünün yapıldığını düşündüğüm ya da senelerdir merak edip durduğum 'ya insanlar renkleri birbirlerinden farklı görüyorsa' sorusunun yanıtını aldığım olaydır.

öncelikle beyaz-altın diyenlerin beraber anlaşalım da milleti çıldırtalım dediğini düşünüyorum. dünya çapında bir trolleme yapıyorlar yani, aslında onlar da mavi-siyah görüp bizi çıldırtmaya çalışıyorlar.
elbise kesinlikle mavi-siyah ama tabii ki bu canlı bir mavi ve canlı bir siyah değil. fotoğrafı ilk gördüğüm zaman elbiseyi eski bir elbise sandım, renkleri solmuş bir elbise... sonra aslında sorunun elbisede değil fotoğrafta olduğunu anladım. kötü bir kamera, kötü efektler gibi bir sorun. şunu netleştirelim gördüğüm mavi koyu falan değil, epey soluk bir mavi ama beyazla en ufak alakası bile yok. siyah kısmına altın diyenleri bir derece kabul edebiliyorum, resimde inanılmaz bir soluk renkte olduğu için üst kısımlar cidden hafif altına benziyor ama o maviye beyaz demek nedir?

açıklama olarak mavi-siyah görenler depresyondadır denmiş, sanırım hayatımda duyduğum en saçma şey olabilir. hadi diyelim depresyonda daha karamsarsın ve bu durum renkleri koyulaştırıyor. ama bunun sonucunda tutup da beyaz olan bir şeyi mavi görmezsiniz. ya da mutluysanız mavi olan beyaza dönüşmez.

gelelim insanların renkleri birbirinden farklı görmesi durumuna.. ben buna inanıyorum ama nasıl, mesela atıyorum kırmızının 30 tonu var, benim 29. ton olarak gördüğümü biri 7. ton olarak görebilir. ben koyu görüyorumdur o açık. daha fantastik bir düşünceye gelirsek birbirimizden farklı renkler de görüyor olabiliriz. mesela benim beyaz gördüğümü başkası turuncu görüyor gibi. ama küçüklüğünden beri ben beyaz olanı beyaz olarak öğrendiğim için, diğeri de turuncu tonunu beyaz öğrendiği için ikimiz de aynı cisme beyaz diyoruz. ama o aslında turuncu görüyor, ben beyaz. ama onun turuncusunun adı benim beyazımın adı. tabii bu çok uçuk bir düşünce ve olmayan bir şey (diye umuyorum!). ama bunu da başkasının gözlerinden bakmadığımız sürece kanıtlayamayız. bir rengi tanımla desen tanımlayacak kelime bulmak zordur. bir de zaten renklerin insanları etkilemesi (kırmızının açlık hissi getirmesi gibi) yüzünden herkesin farklı gördüğü teorisi çöpe girer.
ama desek ki dünyada iki tür insan var, birileri mavi görüyor birileri de mavi dediğimiz rengi beyaz görüyor. yine de beyaz görenler yorumun altına beyaz yazmazlardı çünkü onlar beyaz rengini doğdukları andan beri mavi adı altında öğreneceklerdi.

kafanızı karıştırmış olabilirim, derdimi anlatabildiklerim olduysa ne mutlu. elimden geldiğince sade bir dille anlatmaya çalıştım. kısaca demek istediğim elbiseyi beyaz görseler bile mavi derlerdi (bizden farklı görme senaryosu) o yüzden bu yüz yılın trollüğüdür. elbise mavi-siyah. konu kilit.

edit: internette elbisenin orijinal resimleri dolaşıyor ve herkes normalde elbisenin mavi-siyah olduğunu söylüyor. o yüzden eğer beyaz-altın görüp trollük yapmıyorsanız en kısa zamanda bir göz doktoruna gitmenizi öneririm.

edit2: beyaz-altın rengi görmeyi en sonunda başararak size yöntemi ve sebebi açıklıyorum. ben şans eseri gördüm ama farkına vardım ki telefonun parlaklığı en sonda açıkken parlak beyaz bir yere baktığınızda hemen resme bakarsanız elbise beyaz-altın sarısı gözüküyor. ilk öyle gördüğüm zaman korktum ve kafayı yediğimi düşündüm ama şimdi artık bunun göz oyunu olduğundan yüzde yüz eminim. elbise normalde mavi-siyah ama beyaz bir yere bakıp bakarsanız beyaz-altın rengi oluyor. hem de insanların baya beyaz dediği kadar varmış, itiraf etmem gerekiyor ki beyaz-altın rengi daha güzel duruyor.

edit3: artık ne yaparsam yapayım beyaz göremiyorum. dün bir an nasıl gördüm ben de bilmiyorum ama bildiğiniz mavi yine. yaşasın mavi-siyah! azınlık olmamız iyi, sonuçta elbisenin orjinal rengi de bizim gördüğümüz gibi olduğundan gözleri iyi olanlar biziz.

devamını okuyayım »
27.02.2015 09:40