deathlycrimson

  • 338
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

breaking bad

gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biridir.

--- spoiler ---

açıkçası ben karavanla bu işi yaptıkları zaman daha keyif alıyordum çünkü yakalanma riskleri daha fazlaydı ve insanı daha geriyordu. ayrıca tucolu bölümler de çok hoşuma gidiyordu; o zamanlar jesse ve walter'ın daha çok acemi olması ve duruma yaklaşımlarıyla son sezondaki hallerini düşününce arada milyon tane fark var. heisenberg'ün doğuşu da tuco zamanıydı. benim dizide en sevdiğim karakter jesse olduğu için walter'la ikisinin o zamanlar arasının daha iyi olması da 2. sezonu sevmemi sağlamış olabilir.

dizinin en kilit kısmı da saul'un meydana çıktığı zamandı. ilk çıktığı bölüm adamı hiç sevmemiştim ve umarım kısa sürede gider demiştim ama bir sonraki bölümde jesse'den sonra en sevdiğim karakter oldu ve evet büyük bir heyecanla better call saul dizisini bekliyorum.

üçüncü sezonun olayı ise gus fringdi. adam başlı başına tüm sezonu idare etti. gus'un walter'dan kurtulmaya karar verdiği andan itibaren dizi daha da heyecanlı bir hal aldı.
hele gus'un dördüncü sezonda meksika'ya gidip cartele düzenlediği planla hepsini öldürmesi yok artık dedirtti. bir yandan gus'un ölmesini ve walter'ın rahatlamasını isterken bir yandan da gus ölürse dizinin heyecanı da gider diye istemiyordum.

sonuç olarak walter gus'ı mükemmel bir planla öldürdü, bomba gibi bir sezon finali yaptılar (gerçek anlamda).

beşinci sezon ise baştan aşağı harikaydı, her bölümü nefes aldırmadan izlendi ve gus'ın eksikliği hiç hissedilmedi. 14. bölüm için diyecek hiçbir şeyim yok, ben hayatımda hiçbir dizinin bir bölümünde bu kadar gerilmedim, heyecanlanmadım ve 45 dakikalık bölümü bir buçuk saatte bitirmedim. durdurup kendime gelmeyi bekleyip devam ettim.

son olarak şunu demek istiyorum; ilk üç sezon walter'ı seviyordum ama jesse yine ön plandaydı. dördüncü sezon walter'ın tavırlarından dolayı biraz kıl olmaya başlasam da yine de keyifle izlemeye devam ettim. beşinci sezonda meth işini bırakabilecekken, yeterli parası varken, ailesiyle geçirebileceği bir hayat imkanı varken bunu reddedişi ve mike'la jesse'yi de işin içinde zorla tutmaya çalışması ona gıcık olmama sebep oldu. bir yandan zekasından ve planlarından dolayı hep hayranlık duydum ama bir yandan da açgözlülüğü tarafından sinir oldum. sonra gitti mike'ı öldürdü daha da nefretimi kazandı. mike'ı öldürdüğü bölümden on beşinci bölüme kadar uyuz oldum. on dördüncü bölümde jesse'yi öldürmelerini söylediğinde lanetler okudum küfürler ettim walter'a. diğer adamları arayıp hank'in ölümüne sebep olduğu için sinir oldum. bölüm bitti ben şokun etkisinden çıkamadım ve umarım hemen ölür dedim walter için.
sonra on beşi izledim, o yalnızlığında acıdım. on bin dolar para teklifinde falan içim sızladı. beşinci sezon boyunca sert kesilen walter yerine birinci sezondaki walter'ı gördüm o gözlerde. son bölümde ise yaptığı plandan dolayı bir kez daha hayran oldum kendisine. tekrar walter reyiz oldu benim için, o ailem için değil kendim için yaptım kabullenişi falan kendisini tekrar sevmeme sebep oldu. severken kaybettik kendisini, içim acıdı ama jesse ölmediği için mutluydum.

jesse'ye gelirsek; buradaki çoğu kişi ondan nefret ediyor ama ben hiçbir zaman ona kızmadım. şey aslında eroin kullanıp bir ara walter'ı görmezden geldiği zamanlar kızmıştım. karavanla kendi başına meth pişirmeye çalıştığı zaman da kızmıştım. ama onu hep sevmiştim. çünkü jesse aslında özünde çok iyi kalpli biriydi, dizinin en iyi kalpli elemanı da o olabilir. berbat bir aileye sahip olduğu için uyuşturucuya bulaşmış ve bu yüzden de meth işine girmişti. walter hayatına girmeden önce çok ufak bir miktar üretiyordu ve kafası kıyak geziyordu. sonra walt kendi hırsını ona da bulaştırdı ve jesse de para düşkünü biri haline dönüştü. ama hep zarar verme kısmında en tereddüt eden jesse'ydi. walter ona nazaran hep daha soğukkanlılıkla halletmişti meseleleri. jesse ise dizinin sonuna kadar huyundan vazgeçmeyen tek insandı diyebilirim, her yaptığı zararda bir rahatsızlık duydu. özellikle çocuk konusunda hassas olmasına rağmen kimseyi öldürmek istemiyordu. brock'u zehirlemiş sanmasına rağmen ve walter'ın peşinde olmasına rağmen bile gus fring'i öldürme operasyonunda olmayı pek istemedi ve onun ölümünden rahatsızlık duydu. o yüzden jesse'yi çok seviyorum. walt gittikçe kötü olurken jesse hep sabit kaldı. hatta son sezonda paranın bir önemi olmadığını anladı, insanlara daha fazla zarar vermek istemedi. ne olursa olsun walter'a hep mr. white dedi. ve olayları dea'ye şikayet ettiği için hiçbir zaman kızmadım kendisine çünkü sürekli bu işten kurtulmak isteyip sürekli çıkılmasına engel olundu. walter'ın brock'a yaptığı şey, kendisini kandırması ve sürekli yönlendirmesi artık son nokta olmuştu.

*son olarak bir dizinin ismi bu kadar güzel yansıtılabilir. psikolojik olarak gelmiş geçmiş en başarılı dizi. karakterlerin iyiden kötüye geçişi, ruh halleri bu kadar başarılı olabilirdi ancak. oyuncu kadrosu desen ayrı iyi, hepsi birbirinden iyi oynayan tiplerdi. bir daha bunun gibi dizi zor gelir.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
15.01.2014 00:14