deathlycrimson

  • 276
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

fury

çoğu kişinin aksine benim beğendiğim film olmuştur. savaş filmlerini severim ve bence bu film savaşın aslında ne kadar zor koşullarda geçtiğini, insanların savaştaki ruh hallerini falan çok güzel yansıtmış. oyuncu seçimini ise inanılmaz beğendim, herkes rolünü çok iyi oynamış.

--- spoiler ---

walking dead'in meşhur shane'i jon bernthal'ı görünce yine pislik bir karakteri canlandırıyordur diye düşünmüştüm. ama norman ilk adamını öldürdüğünde ona nazik davrandığı zaman fikrim değişmişti. hoş, norman'ın takıldığı kıza çok hayvanca davrandı o yumurtayı yalayıp tabağa koyduğu sahnede midem bulandı ama buna savaşın kötü psikolojik yan etkisi diyorum. sonrasında norman kızın cesedine giderken onu durdurup işte bu savaş tarzı konuştuğu sahne harikaydı. en sonunda da kaçmanın en mantıklısı olduğunu düşündüğü halde arkadaşları kalıyor diye kalmaya karar vermesi zaten karakterini anlatıyordu.

shia labeouf'u daha önceleri tanımıyordum. bu filmde dini bütün birini canlandırıyordu ve bence fena değildi. o duygulandığı, ağladığı sahneler çok iyiydi. grady'nin öldüğü sahnede yıkılması falan güzel canlandırılmıştı.

michael pena da tanıdığım biri değildi ama onu da sevdim.

logan lerman'a ise hayran oldum. ilk percy jackson filminde görmüştüm kendisini ama filmi beğenmediğim için oyunculuğu da aklımda kalmamış. the perks of being a wallflower filminde ise kendisini çok sevmiştim zaten. bu filmde ise oyunculuğunu iyice ilerletmiş buldum. diğerleri arasında küçük biri olmasına rağmen ve dini bütün olup insanın her türlüsünü öldürmeye karşıyken en son kısımlarda you fucking nazi gibi laflar edip hiç acımadan nazileri öldürmesi aslında savaşın insanları nasıl değiştirdiğini çok iyi yansıtmıştı.

brad pitt'e gelirsek zaten bu adamın savaş filmlerinde oynamasına bayılıyorum. kendisine asker rolü falan ekstra yakışıyor. hep savaş filminde oynasın ben hep izlerim. zaten inglourious basterds filminde kendisine tapmıştım. orada italyanca, burada almanca konuşarak da havasına hava katıyor. yönetmenler bu adamı bol bol savaş filmine koysunlar.

işin yahudi propagandası kısmına gelirsek ben böyle şeyleri umursamıyorum. savaşın her türlüsü kötüdür, savaş iki taraf için de kötüdür. ben burada almanlar haklı, yahudiler haklı kısmı ile ilgilenmiyorum. benim açımdan filmde gösterilen açı savaşın her türlü kötü olduğuydu. evet, film boyunca hep nazilere hakaret edildi falan ama bence filmin en sonlarında o nazi norman'ın hayatta olduğunu görüp ses çıkarmayınca verilmek istenen mesaj netti. 'savaştaki insanların hepsi acımasız değil.' o beş amerikalı kaç tane ss askerini harcadı orada, adam istese tankın altındaki amerikalıyı haklayabilirdi. ama sessiz kalmayı tercih etti.

abartı olan birkaç sahneye laf etmiyorum, onlara alıştık zaten ama bence 'yok artık' dedirtecek kadar bir abartı yoktu, dozundaydı bence. ve o canavar tank (bkz: tiger tankı) sahnesi epey iyiydi.

son olarak da filmin çoğunun tankın içinde geçmesi benim hoşuma gitti, daha önce genelde tank ile geçen bir savaş filmi izlememiştim. bunların tank arkadaşı olması ve senelerdir beraber savaşmaları çok güzeldi. aralarına katılan norman'ı da çabuk benimsediler. ben beğendim filmi açıkçası.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
31.01.2015 13:13