erdlbbr

  • 383
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ahmet hulusi efendi

15 mayıs 1919'da yani atatürk'ün samsuna ayak basmasından 4 gün önce izmir işgaline karşı miting düzenleyerek halkı ayaklandıran denizli müftüsü.

milli mücadelenin batı cephesinde halkı örgütlemiş ve müftülük makamından dolayıda halkın mücadele motivasyonunu artırmıştır. batı cephesinde aydın-denizli tarafındaki efelere işgalci yunanlılarla savaşmasını telkin etmiştir. 22 kasım 1931'de 70 yaşında vefat etmiştir. demirci mehmet efe'nin saygı duyduğu ve müftü ahmet hulusi efendi'ye ''baba'' diyerek hitap ettiği söylenir.

15 mayıs 1919'da verdiği fetva şöyledir:

---------alıntı---------

muhterem denizlililer…

bugün sabahın erken saatlerinde izmir, yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. bu tecavüze karşı hareketsiz kalmak, din ve devlete ihanettir, vatana karşı irtikab edilecek cürümlerin allah ve tarih önünde affı imkânsız günahtır. cihad, tam manasıyla teşekkül etmiş dini farize olarak karşımızdadır.

hemşehrilerim, karşımıza çıkarılan dünkü tebeamız yunan’a biz mağlup olmadık. onlar öteki düşmanlarımızın vasıtasıdır. yunan’ın bir türk beldesini ellerine geçirmelerinin ne manaya geldiğini , izmir’in şu birkaç saat içinde irtikap edilen cinayetler gösteriyor.

silahımız olmaya bilir, topsuz – tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. istiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir.

sizlere vatanımızı düşmana teslim etmenin çaresiz olduğunu söyleyenler, düşman esareti altında olanlardır. onlar irade ve kararlarına sahip değillerdir. bu vaziyette onların emri ve fetvası aklen ve şer’an caiz, makbul ve muteber değildir. meşru olan münhasıran vatan müdafaası ve istiklal uğruna cihattır.

korkmayınız…! meyus olmayınız…! bu livay-ı hamd’in altında toplanınız ve mücadeleye hazırlanınız. müftünüz olarak cihad-ı mukaddes fetvası’nı ilan tebliğ ediyorum.

---------------alıntı------------

devamını okuyayım »