faux pas

  • 410
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 yıl önce

başı açık namaz kılmak

konu bugünkü vakit gazetesi'nde abd fitnesi türkiye'de başlığıyla yer aldı. ilgilenenler için link ve yazı:

http://www.vakit.com.tr/…php?sayfa=haber&haber=2243

istanbul’da bir camide, başı açık olarak erkeklerle birlikte saf tutup cuma namazı kılan kadınlar arasında, başbakan’ın danışmanı cüneyd zapsu’nun eşi beyza zapsu da bulunuyor!.. beyza zapsu'nun, amerika’da yaşanan benzeri provokasyonları organize eden kişilerle bağlantısı merak ediliyor. beyza zapsu'nun, amerika’da önce st. john katedrali’nde, ardından da yahudi üniversitesi brandeis kampusunda organize edilen ‘kadın imamlı cuma namazı provokasyonları’na sponsorluk eden medya patronu murdoch’un eski ortağı olması, akla başka ihtimaller getiriyor... önceki gün istanbul’da bir camide erkekler arasında, başı açık olarak saf tutup cuma namazı kılan başbakan’ın danışmanı cüneyd zapsu’nun eşi beyza zapsu’nun, amerika’da yaşanan benzeri provokasyonları organize eden kişilerle bağlantısı hangi düzeyde’ beyza zapsu’nun, amerika’da önce st. john katedrali’nde, ardından da yahudi üniversitesi brandeis kampusunda organize edilen ‘kadın imamlı cuma namazı provokasyonları’na sponsorluk eden medya patronu murdoch’un eski ortağı olması, gündeme bu soruyu getirdi.

vedud’dan zapsu’ya kadar uzanan ilişkiler yumaği

geçtiğimiz aylarda amerika’da st. john katedrali’nde kadın-erkek karışık bir gruba cuma namazı kıldırması ile gündeme gelen amina vedud’la başlayan ve beyza zapsu’ya kadar uzanan provokasyon dalgasının ilginç detayları şöyle: tarih 18 mart 2005. virginia üniversitesi profesörlerinden amina vedud, birkaç çocuk, kadın ve erkekten oluşan gruba cuma namazı kıldırıyor. kılınan yer ise dikkat çekici: manhattan’daki st. john katedrali’nin sinod binası. ‘ahir zaman fitnesi, kıyamet alâmeti’ şeklinde nitelendirilen amina vedud’un, iki saat süren hutbe ve imamlığından önce sözde ‘islâmi uyanış harekâtı’ üyesi esra q. numani ezan okuyor. vedud'un, amerikalı müslümanlar arasında bazen başı açık, bazen başı kapalı olduğu biliniyor. olayı protesto etmeye gelen bir grup müslüman, polislerce engelleniyor. göstericiler, ‘amina vedud islâm’ı temsil etmiyor’ sloganları atıyor. ve tepkilerini şöyle dile getiriyorlar: ‘bunlar feminist.. bu kişiler islâm’ı temsil etmiyor. homoseksüellik, pornoya ve alkole de müsaade ediyorlar.’ ve şöyle ekliyorlar: ‘havralardaki ve kiliselerdeki ayinler için neden kadın hahamlar ve papazlar seçilmiyor’ o halde hıristiyan dünyası da papa'nın yerine bir kadını seçsin.’

ikinci namaz yahudi üniversitesinde

tarih 25 mart 2005. ‘amerikan islâmı’nın geçmişteki islâm anlayışına karşı en iyi alternatif olduğunu’ savunan amina vedud’un kilisede cuma namazı kıldırması olayını organize eden isim de dikkat çekici: tantrika isimli erotik kitabın yazarı esra numani. numani, organizasyonla yetinmeyerek, kendisi de cuma namazı kıldırıyor. numani’nin cuma namazı kıldırdığı yer de hayli dikkat çekici.. başkanlığını israil hayfa doğumlu yehuda reinharz’ın yaptığı ve bir yahudi üniversitesi olan brandeis kampusu.

esra q. numani kim

new york times, wall street journal ve time dergisi gibi siyonist lobiye ait birçok medya organında uzun yıllar görev yapan numani, 11 eylül’den sonra ise gazetesinin verdiği görevle, tantra felsefesi ve erotizmle dolu, cinsel fantezilerin yer verildiği tantrica isimli bir kitap yazdı. kitap, harpers yayınevi’nden çıkıyor. bu kitabın anlatıldığı tantra felsefesi, hinduların geneli tarafından şeytani bir akım olarak tanımlanıyor.

islâm’i protestanlaştirma girişimi

abd’li kadın profesör amina vedud ve esra numani’nin new york’ta kadın-erkek karışık cemaate namaz kıldırması islâm dünyasında tepkilere sebep olmuş; amerika’daki neo-muhafazakârların ‘amerikancı islâm’ söylemini islâm dünyasına yaymak istedikleri bir dönemde abd’de böyle bir girişimde bulunulması ‘islâm’ın protestanlaştırılması için bir girişim olarak’ yorumlanmıştı.

ve fitne türkiye’de

vedud ve numani’den sonra benzeri bir provokasyon da türkiye’de patlak verdi. yer, kanlıca’daki subaşı camii. cami imamı ahmet yılmaz’ın ‘kadın-erkek aynı safta olmaz’ uyarısına rağmen, camiye kadınların kullandığı kapıdan gizlice giren bir grup kadın, erkeklerle aynı safta yer alarak cuma namazı kılıyor. kadınların başları açık. erkeklerin arasında saf tutarak cuma namazı kılan kadınlardan biri dikkat çekiyor. başbakan’ın danışmanlarından cüneyd zapsu’nun eşi beyza zapsu.

beyza zapsu kim

beyza zapsu; yahudi üniversitesinde cuma namazı kıldıran esra q. numani’nin sapıklıklarla dolu tantrica isimli kitabını basan harpers yayınevi’nin sahibi rupert murdoch’a ait kamera reklam şirketinin eski ortaklarından. beyza zapsu’nun eski patronu olan murdoch aynı zamanda, amerika’nın irak işgalinin medyadaki en büyük destekçisi olan fox tv’nin de sahibi. murdoch, zengin bir yahudi ailenin kızı elizabeth green’in oğlu.

zapsu-cansun ilişkisi

murdoch’un, istanbul’da kurulu kamera reklam isimli şirketi almasında cüneyd zapsu’nun etkili olduğu ifade edilmişti. murdoch, kamera reklam şirketini galatasaray’ın eski yöneticilerinden mehmet cansun’dan almıştı. basında çıkan haberlere göre; zapsu’nun eşi beyza hanım, cansun’un ablasının kızı. ayrıca zapsu’nun ağabeyi aziz zapsu ile mehmet cansun bacanak.

şirin: tesadüf olamaz

konuyu vakit’e değerlendiren anap istanbul milletvekili emin şirin, ‘bunların tesadüf olma ihtimali yok. amerikan kaynaklı ‘islâm dinini reforme etme’ çabasından başka bir şey değil’ dedi. şirin, zapsu’ya şu iki soruyu yöneltti:

1- biraderlik ilişkin var mı
2- güneydoğu’da ailenin üst kademelerinde anneanne, babaanne ölçeğinde ‘bir başka dine’ mensup insanlar var mı’’

ayrıca (bkz: protestan islam)

devamını okuyayım »
25.01.2006 02:27