hafifleticisepetler

  • her eve lazım (723)
  • 571
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kolon kanseri

daha önce babamın da yakalandığını belirttiğim hastalık.

biz ilk teşhis konulduğunda (28 aralık 2016) bilgiye ulaşmakta zorlanmıştım. bu nedenle aynı süreçten geçecek insanlara belki faydası dokunur umuduyla yaşadığımız tüm süreci anlatmak istedim. ayrıca sorularınız için de yardımcı olurum.

hastalığın başında radyoterapi ve kemoterapi süreci 2 ay birlikte ilerledi. sürecin son haftasına kadar herşey çok normalken, son hafta babamın bünyesi zayıf düştü ve ara verilmek zorunda kalındı birkaç gün. geçmeyen ishal, halsizlik ve bulantı. ama doktorlar bunun normal süreç olduğunu belirttiler. süreci tamamladıktan sonra cerrahımıza karar vermemiz gerekiyordu, yaptığımız uzun araştırmalar ve onkoloğumuzun da bu araştırmalarımızı destekler konuşması doğrultusunda elimizde üst sıraya çıkan iki isim oldu. mehmet ayhan kuzu ve ethem geçim. ankara üniversitesi hastanesinde iki doktor da. biz ayhan hoca'yı tercih ederek ona gittik. radyoterapiden sonra 8 hafta bekleme süreci olduğunu belirtti. bu 8 haftanın ortasında 2 hafta kemoterapi alsın dedi. tekrar onkoloğumuz şuayib yalçın hocaya giderek durumu anlattık ve babama port takılarak kemoterapi verilecek.

tıbbi tedavinin yanında alternatif beslenme yöntemlerini de uygulamaya çalıştık. buğday çimi ekip, her gün çim suyunu içti babam. bunun dışında kamboçya mantarı ile yapılan kambu çayını babam sayesinde ailece içmeye başladık. doktora sorduğumuzda bir zararı olmaz onlar da bir tür gıda sonuçta dedi. bunları faydasını gören insanlardan öğrenip yaptığımız şeyler ki araştırırsanız gerçekten ek gıda olarak faydalı oldukları ortada.

ek1: gelinen son durumda cerrahımıza ethem geçim olarak karar kıldık. ayhan hocanın verdiği kemoterapinin gereksiz olması ve zaman kaybı yaşamamız dışında ethem hocada karar kıldık. hem cana yakın, hem işinin ehli bir doktor. bize son derece güven verdi. ethem hoca neden kemoterapi aldığımızı sordu kızarak ayhan hoca verdi dediğimizde inanmadı yapmaz o böyle bişey dedi ama yapmıştı. kendisiyle konuşmuştur muhtemelen. ameliyat zamanı gecikse de bu hafta babam ameliyat olacak inşallah.

ek2: 6 mayıs 2017 bugün babam ameliyat oldu operasyon iyi geçti. hala kendine gelmedi. hastanede ethem hocanın başka hastaları da var hepsiyle konuştuk ve gerçekten dogru doktoru seçtiğimize bir kez daha mutlu olduk.

ek3: 10 gün hastanede kaldık ve bugun taburcu olduk. patolojiden gelen sonuca göre tedavi süreci belli olacak. ince bagırsak mideden dışarı verildi. 10 gün sonra kontrol var ve bu süreçte her gün kan cıvıltıcı iğneyi yapacağız kendimiz.

ek4: ameliyattan sonra 6 kür kemoterapi verildi. 15 günde bir olmak kaydıyla hersey iyi giderse 3 ay sürecekti. ancak ağır kemoterapi sürecinde iki kez kan değerleri düştüğü için ötelendi kürler ve kan değerlerini yükseltmek için 5 gün peşpeşe vurulan iğne verildi. 1 kez ise yüksek ateşle acile götürdük ve geceyi acilde geçirdik. enfeksiyon var mı diye bakıldı ancak şükür ki çıkmadı kemoterapinin olağan süreci denildi. normalde sac dökülmesi beklemiyorken doktor, babamın sac ve sakalları tamamen döküldü. derisi çok hassaslaştı, çarpsa kan oturuyor veya kanıyor heryeri.

ek4: 15 ekim 2017'de 2. ameliyatımız gerçekleştirildi. daha önceki ameliyatla dışarı verilen bağırsak içeri alındı. operasyon 2 saat sürdü ve hastanede 6 gün kaldık. eve çıktıktan sonraki süreçte 2 hafta zorlandık çünkü babam gaytasını tutamıyordu ve hala tutamıyor. hasta bezi kullanıyoruz ancak bununla yaşamayı öğrenecek. çünkü 2 yıl bu süreç devam edermiş, 2 yıl sonra da tam iyileşecek mi belli değil.

ek5: 23 aralık 2017. bugün 1 senelik tedavi sürecini tamamladık. çekilen tomografi temiz çıktı ve artık kontrol süreci devam edecek. 1 ay sonrası için kolonoskopi ve endoskopi, 3 ay sonrası için tekrar tomografi istendi. ilk 2-3 sene tekrar nüks etme olasılığı yüksek olduğu için yakın takip gerekiyormuş.

ek6: 31 ocak itibariyle kontroller temiz çıktı. bundan sonra 3 ayda bir tomografi, kan testi ve kolonoskopi yapılarak süreç devam edecek.

ek7: 8 mayıs 2018 günü babam gaz sancısı şikayeti ile hastaneye gitti. çekilen filmle ince bagırsak yapışması teşhisi konuldu ve hastaneye yattı. serum ile beslenerek açılması için tedavi uygulanıyor. ethem geçim hocayı aradık hemen sürecin normal olduğunu ve tedavinin 3 gün sürebileceğini söyledi. bol bol lifli gıdalar yemesi gerekiyormuş bagırsak ameliyatı geçirenlerin. babama da erik ve kiraz yesin dedi. 11 mayıs sabahı bagırsak düzeldi ve taburcu edildi. çok şükür ameliyata gerek kalmadı.

ek8: 15 mayıs 2018 itibariyle durumu bildiriyorum. kakasını tutma problemi yaşayan babamda olumlu yönde gelişme mevcut, artık hissedip çok sıkışmadığı veya ishal olmadığı sürece tutabiliyor. gaz problemleri hala devam ediyor. şu aralar kabuğu soyulmuş salatalık yiyor ve iyi geldiğini gördük.

ek9: 4 ekim 2018 itibariyle kontrolleri temiz çıktı hersey yolunda şükür. yeni bir bilgi vermek adına, bentonit kil içmenin yeni kanser teşhisi konulan arkadaşımdan faydalı olduğunu öğrendim. babam için de alıp deneyeceğiz. herkes için faydalı aslında araştırılmasını tavsiye ederim.

ek10: 15 aralık 2018 günü daha önce doktorumuzla görüşmemiz üzerine akay hastanesine gittik ve sabah 7.30 da kolonoskopi yapıldı. ameliyat sonrası ilk kolonoskopi. doktorun dediğine göre bir polip yakılmış. bir de ameliyat bölgesinde oluşan lezyondan biyopsi alınmış. nüks de olabilir tedavi etkisi de dedi. 3 gün sonra sonuç çıkacak ve biz tekrar stres olduk.

ek11: 20 aralık 2018 akşamı ethem hoca'yla görüştük, sonuçlar bizi mutlu etti, şükürler olsun. nüks olayı olmadığını, sadece doku zedelenmesi olduğunu söyledi hocamız. darısı tüm iyi haber bekleyen hastaların başına.

ek12: 7 şubat 2019 tarihinde babam bağırsak tıkanması nedeniyle tekrar hastaneye yattı. bu 2. kez olduğu için süreci biliyorduk o nedenle çok panik olmadık. hastanede 2 gün serum verilerek ve lağman yapılarak problem çözüldü ve 8 şubatta taburcu edildi. bu sefer ki doktor da radyoterapinin yan etkisi olduğunu belirtti.

ek13: benzer hastalık sürecinden geçen insanlardan gelen sorulara yazdıklarımı da bilgi olarak eklemek istiyorum.

-babamın hastalığı 2-3. evre arasıydı. lenf düğümlerine yayılmıştı sadece. önce kemoterapi ve radyoterapi aldı o nedenle sonrasında ameliyat oldu.
-öncelikle hastanızın psikolojisi çok önemli bu nedenle ona hep olumlu konuşun. biz babama erken teşhis dedik mesela hiç bilmedi evresini. kesin iyileşeceksin dedik hep. siz de benzer yöntem uygulayın çünkü psikoloji en önemli şey.
-yemek kısmı önemli sık sık öğünler şeklinde az az yiyordu. babam onu yaşam standardı haline getirdi. her sabah mutlaka 2 yumurta yer haşlanmış. yanında kahvaltısı işte. öğlen ve akşam yemekleri dışında ara öğünler olarak yogurt, meyve ve kuruyemiş yiyor. turşu çok faydalı bağırsak için, yüksek miktarda yararlı bakteri içeriyor çünkü babam turşu da tüketiyor bu nedenle. ayrıca doktorumuz lifli yiyeceklerin yararlı olduğunu söylemişti ve özellikle erik ve kiraz tavsiye etmişti. yazın her gün mutlaka bi taban erik kiraz yiyordu.
-çim suyuna gelince evet bıçak değmemesi gerekiyor biz sıkma aletini bulana kadar mecburen rondoda yapıyorduk. sonra soğuk sıkım çim suyu sıkma aleti bulduk ve onda yapıyoruz. aç karnına yemeklerden önce içilirse en çok faydayı verdiği belirtiliyor biz öyle yapıyoruz.
-suni şeker tüketilmemesi iyi olur. babam her türlü suni şeker içeren besini hayatından çıkardı. şeker çünkü kanser hücrelerini besliyor.

ek14: bu ek bilgiyi babam değil ama sevdiğim birinin tedavi sürecindeki gelişmelere istinaden aktarmak istiyorum. kendisi de kolon kanseri idi ancak karaciğere metastaz yapmıştı. aldığı kemoterapilerle çözüm olmayınca geçtiğimiz hata kurul ırreversible electroporation
yönteminin uygulanması kararını aldı. tabi hasta ve yakınları bu yöntemi bilmediği için henüz araştırma aşamasındalar. benim de ilk kez duyduğum birşeydi ve konuyla ilgili birazcık araştırma yaparak tümör ablasyonu ve ırreversible electroporation ile ilgili genel 2 paylaşım yaptım.

ek15: 2 haziran 2019 gelinen durum itibariyle 2 sene önce gittiğimiz tatilde babam sadece ayaklarını denize sokabiliyorken şu an denize giriyor. gidişat hep daha iyiye oldu. benzer süreçleri geçiren kişiler asla umudunu kaybetmemeli. insan yaşadığı sürece umut hep vardır.

ek16: 18 haziran 2019 bugün babam 3 aylık rutin kontrolü için tomografi çektirdi ve kan testi yapıldı. kan testinde bazı değerler yüksek çıkmış biraz ama tomografi sonucuna göre durum netlik kazanacak. tüm hastalara içi sıra benim babama da sağlık versin allah.

ek17: 23 haziran 2019'da babam bağırsak yapışması ile hastaneye kaldırıldı. daha önce de yaşadığımız için süreci biliyorduk. serum tedavisi ve lavman yapılarak bağırsağın açılması beklendi. 3 gün içinde açılmazsa ameliyat edilmesi gerekiyordu, şükür ki 3. gün açıldı.

ek18: 27 haziran'da yapılan kan tahlili ve tomografi sonuçlarını doktorlarına gösterdik. tomografiler temizdi ancak kandaki cea değeri üst sınırın üstünde olduğu için doktorumuz (bkz: pozitron emisyon tomografisi) istedi. haftaya yaptırıp, sonucuna göre yolumuz belli olacak. hepimiz inşallah kötü olmaz diye dua ediyoruz. herkes birbirinden saklamaya çalışsa da evde yıldız savaşları var resmen, gerilim ve stresin enerjisi hissediliyor.

ek19: 6 temmuz 2019 günü, bir gün önce çekilen pet bt'nin sonucu aldık, çok şükür temiz çıktı. sonucu almadan önce hastayım ben bir yere gidemem diyen babam, sonucu aldıktan sonra bizi nereye gezmeye götürüyorsun dedi * allah kimseyi korktuğuna uğratmasın.

ek20: 26 eylül 2019 günü çekilen tomografi ve kan sonuçlarını doktorumuza gösterdik, herşeyin iyi olduğunu söyledi. ameliyat sonrası 3 ayda bir tomografi ve kan tahlili yapılıyor ve kontrole gidiyorduk. doktorumuz bundan sonra 6 ayda bir gelmemizi söyledi. ayrıca senede 1 kolonoskopi yapılıyor kontrol için.

ek21: 28 aralık 2019 günü senelik kolonoskopisi yapıldı. doktor polipler olduğunu ve onları aldığını söyledi. bundan sonra 6 ayda bir gideceğiz. polip üreten bir bağırsak almamız lazım dedi doktorumuz. alınan parçalar patolojiye gönderildi ve bundan sonra sonuç bekleyeceğiz.

ek22: 8 ocak 2020 patoloji sonuçları geldi. alınan parçalar kansere dönmek üzereymiş doktor tam zamanında müdahale edildiğini söyledi. 6 ay sonra tekrar kolonoskopi yapılacak.

ek23: 24 mart 2020 haftası babamın rutin 3 aylık kontrolü olacaktı ancak coronavirus salgını nedeniyle gelmelerini istemedim. çünkü zaten ciğerlerinde problem var ve virus öldürebilir. zaten hastanedeki randevu da iptal edildi. babam da kontrolde kanser çıksa ne yapacaklar boşver haklısın dedi. beklemedeyiz.

ek24: 2 haziran 2020 corona nedeniyle kontrol için gelemedi babam ancak doktora sorduk ve tomografi ile kan tahlilini memlekette yaptırdı geçen hafta. bugün de sonuçları ben doktora götürdüm. herşey yolunda ve güzel dedi doktor. bundan sonra onkolog kontrollerimiz 6 ayda bir olacak.

ek25: 26 haziran 2020 günü babamın 6 aylık kolonoskopi kontrolü yapıldı. daha önce polipler olduğu için 6 ayda bir yapalım demişti doktor. bu kontrolde herşey temiz çıktı ve 6 aylık sürecimiz 1 yıla uzadı. buraya olumlu olumsuz herşeyi yazıyorum ki bir nebze umut ışığı olsun aynı süreçten geçenler için.

ek26: 22 aralık 2020 günü babamın 6 aylık kontrolü vardı, corona sebebiyle memlekette tahliller yapıldı ve doktoruna ben götürdüm. doktor herşeyin iyi olduğunu belirtti. darısı tüm hastalara...

ek27: şu an yazacağım bilgiler babamla ilgili değil sözlükten benzer süreçleri yaşayan bir yazar arkadaşın babasıyla ilgili verdiği bilgileri faydası olur başkaları için de diye paylaşıyorum. kendisine de teşekkür ederiz umarım babası çok çok iyi olur.

“bilginiz olması açısından: bugün kontrolümüz vardı, cea değerinin yüksekliği guatır kaynaklı da olabiliyormuş. o yüzden doktor ultrason talep etti. şu bilgiyi de vermek isterim: diyelim ki cea yüksek çıktı. ve pet/ct yapıldı, sonuç temiz çıktı. eğer hareketlenme(kanser oluşumu) çok küçükse bu cea'yı yükseltebilir ama pet bunu yine de tespit edemeyebilir, pet'inradarına takılmayabilirmış bu bilgiyi doktor verdi.”

ek27: pandemiden dolayı babamın 2021 temmuz ayında yapılması gereken kolonoskopisini yaptırmadık. kan ve tomografi sonuçlarını doktorumuza ilettik hersey normal dedi. kolonoskopiyi eylül ayına öteledik.

ek28: 2021 eylüldeki kan tahlillerinde bazı değerler yüksek çıkınca onkoloğumuz kolonoskopi ve endoskopi istedi. 15 eylülde kolonoskopi yapıldı ve şükür temiz çıktı. endoskopide ise patolojiye parça gitti. bu hafta her ikisinin sonuçlarını alıp onkologa gideceğiz.

devamını okuyayım »