histerikheidi

  • 1255
  • 4
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

psikolog

son 5 yılda inanılmaz popülerleşen, her genç kızın hayali, psikolog olamamışların ise "bir sikim olmayan meslek" diye aşağıladığı, malesef ki ayağa düşmüş meslektir.

açılan her tabela üniversitesinde açılan ilk bölüm olmuştur "psikoloji" bölümü. eğer yanlış hatırlamıyorsam 17 devlet, yaklaşık 60 vakıf üniversitesinde mevcuttur. taban puanları arasında inanılmaz uçurum vardır.

boğaziçi, odtü, istanbul üniversitesi psikoloji programları 470-430 puan aralığında iken, eğer babanızın parası varsa barajı geçmeniz bu bölümü okumuş olmanız için yeterlidir.

bu işin lisans boyutu.

bir de lisansı psikoloji olmayıp, "klinik psikoloji yüksek lisansı" yapan, yapmak isteyen büyük bir kitle var. onların bu ihtiyacını da yine vakıf üniversiteleri karşılıyor saolsun.

devlet üniversitelerinde açılan klinik psikoloji programı çok az, açılsa da kontenjanı 3-5 kişi. burada yine imdadınıza vakıf üniversiteleri min 60 kişiden başlayan kontenjanlar, alessiz, dil puansız başvuru koşulları ile imdadınıza yetişiyor.

yani tamamen ticarileşmiş, içi boşaltılmış bir meslek grubudur psikologluk. eğer paran varsa, etiketin de vardır.

biz zamanında it gibi boşuna çalışmışız, o testleri boşuna çözmüşüz. ama şahsım adına bu acı durumu epeyi sindirdim. dünya hiçbir zaman adil bir yer olmadı değil mi?

"bir sikim olmayan meslek" diyen güzel kız, varsa senelik 30bin paran, bastır oku sen de. biraz kasarsan ufuk üniverisitesinde filan tıp da okursun ne var yani?

sonuç olarak psikolog var psikolog var. avukat var avukat var. önemli olan hasta/danışan populasyonunu tedavi etme/elde tutma becerisidir. bu beceriyi de tabela üniversiteleri ne kadar sağlar kişiye tartışılır.

son yayınlanan yönetmelikte klinik psikolog tanımı şu şekilde yapılmıştır:

psikoloji lisansı + klinik psikoloji yüksek lisansı = klinik psikolog

farklı lisans bölümü + klinik psikoloji yüksek lisansı + klinik psikoloji doktorası = klinik psikolog

ama tabi henüz meslek yasası olmayan popüler ama ayağa düşmüş mesleğimin bir meslek yasası olmadığı için, yönetmeliğin filan pek yaptırımı olmuyor.

dolayısıyla sahada terapi yapan dahiliye doktoruna, coğrafya, işletme mezununa denk gelmeniz çok yüksek bir ihtimaldir.

devamını okuyayım »
14.07.2014 15:33