ink

  • bal küpü (626)
  • 776
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

fringe

3. sezonun sonlarından bu zamana kadar sıçan fekat 19. bölümde ortalığın amına koyarak geri dönen muhteşem bir bilimkurgu dizisidir.

--- spoiler ---

öncelikle bu bölümün tek kötü özelliği bazı olaylar çok aceleye getirilmiş ama sanırım bir rating sorunu yaşadığı için bunu da mantıklı ve anlayışla karşılamak gerek.

olivia malesef ölmüştür ya da ölmüş müdür ? bu soruyu sormamın nedeni herkesin unuttuğu bir detay içindir. aile dostumuz observer "eylül" olivia'nın yanına geldiğinde göğsünden vurulmuş olarak kanlar içinde gelmişti hatırladığınız kadarıyla ve walter sedyeye yatırdığında (eğer yamulmuyorsam) mermi çıkarmıştı. teorim ise şu ; olivia'yı her kim ve neden vuruyorsa bu olayı ön gören eylül son anda bu olaya müdahale etmiştir ve kurşun ona isabet etmiştir sonuçta peter'ın varolma sebebi bu adamın müdahelesi değil miydi. böyle bir şey yapmış olması mantıklı. (bkz: demedi demeyin)

en merak ettiğim kısım ise bunlar 2015 de ne yaptı lan ve neden kendilerini kehribar içerisine kapattılar. şu an 2036 da ne bok yiyeceklerinden çok 2015 de yediği bokları daha çok merak ediyorum.

ve demedi demeyin , walter bishop 4 sezon boyunca izlediğimiz kadar masum biri değil. bell ve walter ortak kararla onun beyninden parçalar aldıysa mutlaka bir sebebi vardır. sonuçta ilk sezonda zft kuruluşunun manifestosunu hazırlayan kişinin walter olduğunu görmedik mi ? bu adam olivia ve diğer çocuklara deneyler yapıp istismar etmedi mi? tekrar beyninin geri takılması sonucu aniden dönüşmesi ve dikkatinizi çektiyse 4 sezon boyunca izlediğimiz walter'dan daha farklı bir adam olup çevresine diktalar veren binayı aniden yok etti. (o maddeyi nasıl biliyorsa artık siz düşünün)

ayrıca fringe yatsın kalksın akiva goldsman'a dua etsin. fringe'in en tartışmalı ve en muhteşem bölümlerini yazan ve çeken o oldu çünkü. 2. sezon finalinde unutamadığım ve hepimizin ilk defa gördüğü "paralel evren" kavramını yazıp çeken de oydu.

--- spoiler ---

adamlar ne diziler yapıyor lost , fringe , breaking bad , oz , spartacus ve game of thrones gibi bilimum muhteşem yapıtlar.
amına koyayım biz hala aşk-ı memnu , adını feriha koydum , kuzey güney izleyelim.

devamını okuyayım »
21.04.2012 16:02