kentactis

  • 1713
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

mülakatlarda işe alınmama sebepleri

en acılarından bir tanesinin de türk zihniyetinden kaynaklandığı sebeplerdir.

geçtiğimiz sene, avrupa'nın ve dünyanın en büyük firmalarından bir tanesinin türkiye ofisi ile altı (6) iş görüşmesi yaptım. avrupa'daki ana ofisleri ile skype üzerinden de görüştüm ve her şey ideal ilerliyordu. ta ki türkiye'deki insan kaynakları müdüresi ile yaptığım son görüşmeye kadar. kadının, yüzüme hiç çekinmeden dile getirdiği söz öbeğini daha dün gibi hatırlıyorum: "kentactis, tüm sürecin ardından sadece iki adayımız kalmıştır. takdir edersin ki, bu iki aday arasından seçim yapmamız gerekiyordu. fakat, şirketimizin yazılı bazı kuralları vardır. bu kurallara göre, lisans mezunu bir mühendis 3500tl'den, yüksek lisans mezunu bir mühendis ise 5000tl'den aşağı çalıştırılamaz. siz yüksek lisans mezunu olduğunuz için, biz lisans mezunu olan diğer adayla devam edeceğiz. tüm bu uzun süreç boyunca göstermiş olduğunuz çaba ve sabır için teşekkür ederiz.".

abla, sanki her ay kendi hesabından bana havale edecekmiş gibi 1500 tl'yi kurtarma peşinde.

bu cevabın ardından kadının suratına sadece pis pis bakıp, "anladım hanımefendi ama ik müdüresi misiniz, yoksa sultanahmet esnafı mı?" diyebildim.

eğer bunu okuyorsa, arkasından kendisine, müessesesine ve kendisini yetiştiren tüm eşrafa sinkaflı küfürler ettiğimi, aklıma geldikçe de küfürleri görüp, arttırdığımı belirtmek isterim.

devamını okuyayım »
03.05.2017 22:32