keyiff

  • 332
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

özgecan aslan

toplum halindeki insanların barış ve huzur içinde yaşamalarını temin edecek bir suç ve ceza siyaseti yoksa devlette yoktur. hangi fiillerin suç olarak belirleneceği ve bu suçlara hangi cezaların hangi derece ile uygulanacağı, bunların hepsi suç ve ceza siyasetini ilgilendiren bir sistem sorunudur. bu sistemi devlet kurar ve sürdürülebilir kılar. ceza kanunları bunun için devletin elindeki en önemli argümandır. sistemin bir dişlisi bozulduysa bütün sistem çöker. kısaca gemi bi yerden su almaya başladıysa, zamanla batar. insanlar sürekli suç işlemeye meyil ediyorsa, suçların tatmin edici cezalarla karşılık bulmadığı toplumda genel bir kanaatse gemide delik vardır. ve biz bunu tecrübe etmek için maalesef böyle korkunç cinayetlere tanık olmak zorunda kalıyoruz.
sistemimizde cezaların amacı nedir? bir sürü teorik tartışma var. yazın google çıksın hepsi. teoriler tartışa dursun en mükemmel diye tasarladığımız teoriler, bu teorileri uygulatan ceza kanunları her seferinde bi yerden su alıyor. siz kanunları sürekli güncelleye durun, "insan" her seferinde aklınızın almayacağı bir surette o gemide delik açmak için sürekli karşınıza çıkıyor.ne dersek diyelim sevgili sözlük beşerin ortaya koyduğu kurallar beşere yetmiyor.
bu masum kıza böyle bir sonu reva gören, insan onurundan nasibini almamış şerefsiz insan müsfetteleri o teorilere, o ceza kanunlarına sığmıyor. allah belalarını versin demek bile, toprağın kabul etmeyeceği bu mahlukatları muhattap almak olur. aklıma gelen tek söz allah rahmet eylesin özgecan.

devamını okuyayım »
14.02.2015 17:16