lantirn161

  • 278
  • 9
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

ösym esenboğa e-sınav binası

önceden eskidji bazaar olarak hizmet veren, geçen seneden bu yana da e-sınav operasyonlarının yapıldığı yer.

bilmeyenler için ulaşımı nispeten zor. her ne kadar esenboğa denilse de aslında çubuk yolu tarafında ve esenboğa'dan çubuk'a dönen göbeğin hemen 100 metre ilerisinde. o nedenle göbekte inmek ve yürümek mümkün. ulaşım şekli de şöyle oluyor.

uçakla "x şehir - ankara":
- esenboğa havalimanından hemen taksiye binin, yaklaşık 20 tl gibi bir paraya (aşağı yukarı) ve maksimum 10 dk bir sürede kapısına gelirsiniz.
- alternatif olarak esenboğa'dan kalkan belko otobüsleri var 11 lira fiks fiyatlı. man kavşağı durağında inin. zaten havalimanından çıkar çıkmaz ilk durak orası. inip binaya 5 dakikada yürürsünüz.

otobüsle "x şehir-ankara":
- aştiye gelince belko otobüsleri var. ona binip esenboğa'da iner ve yukarıda anlattığım taksi seçeneğini düşünebilirsiniz (11 tl+yaklaşık 20 tl). ankara-esenboğa belko otobüsleri çubuk dönüşünde battı çıktıya girdiğinden rica minnet etseniz bile sizi indirmez o kavşakta.
- aşti'den ankaray'a binecek ve kızılay'da metro aktarması yapacaksınız (aynı bilete aktarma oluyor, ikinci bilete basmaya gerek yok. ankaray'dan inince kocaman metro bu taraf yazıyor zaten). sonra sıhhıye'de inin ve sıhhıye köprüsü altından 487 numaralı otobüsün kalktığı durağı bulun. otobüs oradan kalkacak. size 2 belediye otobüsü biletine mal olur. süre uzundur biraz, trafiğe göre yaklaşık 1, 1.5 saatte varırsınız.
- ulus'tan kalkan (gençlik parkı yanından) çubuk belediyesi kontrollü beyaz midibüsler var. onlarla da gidebilirsiniz ama bu arkadaşlar biraz minibüsçü mantığında olduklarından paldır küldür yolculuk ediliyor.

şahsi araçla gelinecekse:
- esenboğa yoluna girin ve çubuk dönüşüne kadar devam edin. çubuk göbeğini zaten esenboğa havalimanına gelmeden göreceksiniz. aynı yerden otonomi denilen yeni galericiler sitesine de dönüş olduğundan dikkatli olmanızı tavsiye derim, bölge artık galerici hakimiyetine girdiğinden çok usta! olan bir sürü şöfor aynı göbeği kullanıyor, tepenize çıkabilirler. çubuk göbeğinden çubuk'a doğru dönün ve sol şeritte kalın. e-sınav binası önünde ışıkların olduğu gıcık bir ara geçiş var ve karşı şeridi kontrol ederek e-sınav binasına u dönüşü ile dönebilirsiniz.

geri dönüş (arabasız fakirler için):
- ankara yönüne gidecekseniz bina önüne çıkın ve ulus tarafında giden çubuk belediyesi halk midibüslerine veya belediye otobüslerine binin.
- havalimanına gidecekseniz civarda mutlaka taksi oluyor onları kullanmaktan başka seçenek yok maalesef, burası terste kaldigindan minibüs, otobüs yok sizi havalimanına götürecek. eğer civarda o anda taksi yoksa esenboğa'dan çağırabilirsiniz. numara şu: 0 312 398 08 97 / 98. eğer vaktim bol hava da güzel basıp yürüyeyim derseniz o da olur ama birkaç kilometrelik bir mesafe var esenboğa'ya ve sizi güzel terletir. yolda it kopuk uğursuz olmaz zaten vızır vızır polis, jandarma geçiyor.

bu kadar bilgiye rağmen yok illa ben internetten bakıp yolu planlayacağım diyorsanız varış noktası olarak yds fabrikası, man fabrikası kavşağı, otonomi vs şekilde arama da yapabilirsiniz.

turistik gezi opsiyonu. vaktiniz çoksa buraya çok yakında ülker fabrikası fabrika satış mağazası var. buraya uğrayabilir ve biskremi, gofreti kiloyla alır mutlu mesut yersiniz. evet biskremi kiloyla veriyorlar.

hadi başarılar sınavda.

edit: entry şaşırtıcı biçimde ilgi gördü, çok mesaj aldım. bir-iki konuyu netleştirelim.

- nerede kalınır diye soranlar oldu. reklam için yazmıyorum, dışarıdan gelip kalacaksanız. ösym sınav merkezi yakınında esenboğa airport hotel ve ibis otel var. buralar sınav merkezine en yakın oteller. esenboğa airport şehir tarafından gelirken e-sınav merkezine varmadan önce olan bir otel, ibis ise sınav merkezi ile havalimanı arasında olan bir otel. ibis'ten çıkıp yürüyebilirsiniz merkez kadar ama esenboğa airporttan yürünmez. esenboğa airporttan gelirken taksi yapmanız lazım. otobanın ters tarafında kalıyor esenboğa airport, karşı tarafa geçmeniz lazım o noktada bir üstgeçitte var, durak da var. oradan biniliyordu otobüse, dolmuşa.

- kızılay'a geldiniz veya ankara'nın farklı bir bölgesinde otelde kalıyorsunuz. öncelikle entry içinde yazdığım gibi sıhhiye veya ulus'tan otobüs, minibüs yapmanız lazım. yani ya ulus'a ya da kızılay'a geleceksiniz. sonra kızılay'dan ya metro ile ya da yürüyerek bu iki noktaya geçilebilir. ulus uzaktır o nedenle metro yapmanız lazım ama sıhhiye yürünebilir mesefede.

- havaş'da esenboğa-ank-esenboğa servisine başladı ama sanırım ösym sınav merkezi yakınında yolcu indirme-bindirme yapmıyor, resmi durak yerleri arasında yazmıyor orası. yine de teyit etme amacıyla havaş aranıp sorulabilir. fiyat 11 tl.

devamını okuyayım »
19.06.2017 10:18