levish

  • 78
  • 34
  • 14
  • 0
  • evvelsi gün

türkçe rap

türkiye’de hip-hop kültürünün müzik koludur. insanı anlatandır.

ortaokul sonları, lise ha başladı ha başlayacak. rap müzik dinliyorum ama sagopa ve ceza’dan öteye pek geçmemişiz. bir sevgilim vardı o zamanlar ki hala görüşürüz, bana bir kaç tane underground mc önerdi. bunların arasında şehinşah, pit10, şanışer, patron, beta, hayki, sansar salvo gibi adını yazmadığım daha nice mc vardı. bu adamları dinleyerek girdiğimiz bu rap müzik furyasında, bu adamlarla birlikte yükseldik.

insanlar rap’e karşı ön yargılıyken ve de nefret edercesine karşı dururken, bizler her zaman piyasanın içerisinde kaldık ve müziğimizi korumaya çalıştık. o zamanlardan bu zamanlara sabırla ve inançla çalışarak/üreterek bu işin peşini bırakmayan ve bayrağı buralara taşıyan bütün mc dostlara selam olsun.

lise çağlarında yaşıtlarımız da rap yaparak yavaş yavaş ünlenmeye başladılar. kimisi kendi stüdyosunu kurdu, kimisi dışarıdan kayıt almaya başladı. bu yükselme döneminde anıl piyancı, ais ezhel, kamufle, red, keişan gibi sekiz kadrosu olarak da bildiğimiz mc’ler underground piyasasına büyük katkılar sağladılar.

bir tarafta yeşil oda, bir tarafta batarya, bir tarafta olympos records, bir tarafta voodoo records vb. stüdyolar kendi imkanlarıyla bir yerlere gelmeyi başararak, güzel projelere imza attılar.

velhasılıkelam bu kadar değer vererek bugünlere getirdiğimiz rap’i, bu kadar piyasada tüketilip bitirilecek malzeme haline getirmememiz, müziğimizin yarınlara ulaşmasında çok daha etkili olacaktır.

not: bu entry kendini zaman zaman güncelleyecektir.

devamını okuyayım »